Soru Taşeronla Başim Dertte

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında kenan.1234 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kenan.1234

  kenan.1234 TÜİSAG Üyesi  kaba işleri taşere ettiğimiz firma, iş güvenliği konusunda sıfır. hiçbir profesyonel çalışmaları yok, şantiyeye yeni başladım ve ilk günden itibaren şeflerine yüksekte çalışma ile ilgili yazı ve sözlü uyarılarda bulundum..bu adamlara ne önereyim ya da nasıl bir ceza vereyim?


   

  Ekli Dosyalar:

 2. kenana

  kenana TÜİSAG Üyesi


  Kenan Bey Merhaba,

  Taşeronla iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sözleşme bulunmaktamı?
  Ana iş verenin maddi cezai yaptırım ve iş durdurma yetkisi bulunmaktamı?
  öncelikle bu konuları araştırmalısınız.

   
 3. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Bence direk işi bırakın derim ben.Çünkü İstanbul AVM şantiyesinde işçi çadırı yangınında İSG mühendisi defalarca işvereni uyarıp hem de defalarca para cezasına çarptırmış ama adam yine de cezaevinde bu da nasıl adaletse öyle.Hiç huzurunuzu bozduğunuza değmez.

     

   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
 4. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Birde bu resimdeki adam, havada mı yürüyor naapıyor :)

   
  hasanyildiz84 ve Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 5. kenan.1234

  kenan.1234 TÜİSAG Üyesi

  adam demir tijlerin üzerinde, kalfasından şefine, patronuna kadar herkese dedim, bu akşam genel müdürümüz ve taşeronla bir toplantı olacak onun için yardım istedim zaten..bu arada taşeron ile yapılan sözleşmede sadece baret takmamaya 100 lira ceza var, sözleşme de amatörce. ben ek protokol yapılmasını önerdim, o konuyu da akşam netleştireceğiz.

     

   
 6. BerkayGURCAN

  BerkayGURCAN TÜİSAG Üyesi

  İşi bırakmak son çare olmalıdır diye düşünüyorum. Zira arkadaş bu işyerinden çıkıp başka bir iş bulsa o işin de çalışma düzeni bundan pek farklı olmayacaktır. Zaten İSG uzmanları olarak görevimiz uygunsuz çalışma koşullarının iyileştirilmesini sağlamaktır.
  Şirket bünyesinde mi çalışıyorsunuz yoksa dışarıdan mı hizmet veriyorsunuz ?
  Eğerki şirketin tam zamanlı personeliyseniz biraz gözünüzü karartıp sesinizi yükseltip şantiyeşefi/proje müdürü/genel koordinatör vs ile bu durumu görüşmelisiniz. Yasal mevzuattan ,oluşacak kazanın maddi külfetlerinden,iş gücü kaybından,firmanın prestij kaybından bahsetmelisiniz.Tüm bunların yanında işin vicdani boyutları da muhakkak vardır.
  Çalışan personelin özlük dosyalarını eksiksiz olarak tamamlatın ve iş başı eğitimlerini verdirin.Daha sonra ortam ile ilgili risk analizleri ve acil durum eylem planlarını hazırlayın. Bunları yaparken şantiye talimatları hazırlayın ve tüm işçilere anlatın,deklare edin ve imzalatın.
  Kişisel koruyucu donanımları kullanmayanları önce uyarın daha sonra tutanak düzenleyerek ve fotograflarla belgeleyerek bu durumu müdürlere bildirin. Gerekirse maddi yaptırımlar uygulayın.
  İşçilerinize bu önlemlerin bir angarya olmadığını,onların can güvenliği için alınan önlemler olduğunu vurgulayın.

  Başarılar dilerim.

   
  fatmasena, ediko ve kenana bu yazıya teşekkür etti.
 7. kenan.1234

  kenan.1234 TÜİSAG Üyesi

  sağolun beyfendi faydalı bilgiler aktardınız, ama benim burda asıl istediğim; hem işi durdurmadan hem de olası riskleri en aza indirebilecek şekilde işe devam etmek..taşerona yaşam halatı bağla iskele kur dediğimde adam ben falanca yerde bile iş yaptım onlar bunu istemedi diyor. zaten en çok bu savunma mekanizmasına geçmelerine ayar oluyorum. bu arada yüklenici firma isg uzmanıyımi henüz OSGB ile anlaşamadığımız için risk değerlendirmesi, acil durum planı, muayneler ve eğitim konularına başlayamadık. zaten bu ikinci haftam burda, şantiyeye adapte oluyorum..öneri ve tavsiyeleriniz yolumu aydınlatır, teşekkürler şimdiden
   
 8. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Evet bizim çalışanlarımızda bol miktarda; amaaan bana birşey olmaz/ben bu işi yılardır yapıyorum zaten/ne gerek var vs.vs.vs..

  Berkay bey size katılıyorum ama başkalarının göz göre göre yapmış olduğu hatalar(ki inşaatlarda bu ölümle sonuçlanır)
  yüzünden siz ve sevdikleriniz acı çekebilir.Her nekadar da iyi niyetli olarak işinizi de yapsanız da.Ama kanunu yorumlayıcılar burada ki iyi niyeti göremiyor.   
 9. kenana

  kenana TÜİSAG Üyesi


  İşi durdurun uygulayacağınız yaptırımlardan taviz vermeyin. siz taviz verdikçe "bu gün bizi idare et yarın yapalım, zaten iş bitiyor az kaldı, spariş verdik gelecek, biz bu güne kadar böyle yaptık bişey olmadı" gb bahanelerle sizi oyalayacaklardır. bunu tecrübelerimden yola çıkarak yola çıkarak söylüyorum.

  güvenli çalışmalar.

     

   
  Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 10. kenan.1234

  kenan.1234 TÜİSAG Üyesi

  işi durdurma gibi bi yetkisi yok ki uzmanın, işverene işin durdurulmasını söyler, devamı halinde ise bakanlığa bildirir. ama yasa ve uygulama tutmuyor ki, sen çalışanını bakanlığa şikayet edeceksin, sonra da orda çalışmaya devam edeceksin, ne etik olarak ne de mesleki olarak kolay değil..   
 11. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  İSG planı veya iç yönetmeliğe iş durdurma prosedürü eklersin ve işverene imzalatırsın. Böylece iş durdurma yetkin olur. Ki zaten direk iş duracak diye bana bile dense bende karşı çıkarım önce önlemleri söyle önlem alınamazsa durdurun derim. Her seferinde bu iş tehlikeli işi durdurun dersen önce seni durdururlar özellikle inşaat sektöründe ama mantıklı çözümle gidersen özellikle de ana firmaysan dediğini rahatlıkla yaptırırsın. Ki bu fotoğrafın en iyi çözümü de bu işçiler taşeron firmayı da seni de dinlemez yalnızca kalfasını dinler o yüzden kalfasına çeki düzen verdirmen lazım ve ona uyarılar yapman lazım. Uyarıları yaparken de onun da mantığına uyacak şekilde söylemen lazım başka türlü hiç ilerleme olmaz kaba inşaat ekiplerinde...   
  Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
 12. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Amerika'da çıkan kasırga için tahliye işlemi yapan New York polisleri "Bize bir şey olmaz diyen Türkleri ikna edemiyoruz" diyeli 2 yıl oldu.
  (habertürk)

   
  fatmasena, hasanyildiz84, esmabaykan ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. Bahadır Öndersev

  Bahadır Öndersev TÜİSAG Üyesi

  Anladığım kadarıyla siz A sınıfı uzman değilsiniz zaten İnşaat sektöründe çalışma yetkiniz yok.
   
 14. Armağan Kocabaş

  Armağan Kocabaş TÜİSAG Üyesi

  siz bu adamlara isg sorumluluk talimatı imzalattınız mı? imzalatmadıysanız imzalatın .. ozman görün bidaha çıkıomu oralara.

   
 15. Armağan Kocabaş

  Armağan Kocabaş TÜİSAG Üyesi

  işverenle yaptığınız sözleşmede işi durdurma yetkisi almanız lazımdı. sizede sorumlulukların yanı sıra bazı vekaletlerde vermeliydi.   
 16. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  Türkiyedeki şantiyelerin problemi bu zaten,Tavsiyem ne yaparsanız yapın yapın hoplayın zıplayın gerekirse tartışın ortalığı ayağa kaldırın bunu engelleyin.En son çare olarak şikayet edin.bırakmak yerine bırakın da bu sebepten dolayı sizi işten atsınlar hiç olmazsa tazmin yolunu açarsınız.

   
 17. HSE Engineer

  HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba. Ben de taşeronlarla çok tartıştım. Gereken iş güvenliği malzemeleri olmayanların fabrikaya girmelerine izin vermedim. İşletme içinde de uygunsuz gördüğüm her durum için uyardım ve gerekirse ekstra taahhütname imzalattırdım.

   
  ENES SAKARYA ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 18. Haluk DEMİRCİOĞLU

  Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği talimatlarını bütün işçilere imzalatın.
  işçilerle ikna edici şekilde konuşun yapmayacağı varsa bile ayıp olmasın diye önlem alanlar gördüm.
  çok sıkıntılı yerlerde ara sıra dişinizi gösterin işin o bölümünü durdurun. taşeron firma pek itiraz edemez zaten. önlem alınmazsa u şekilde çalıştırmam deyin sert konuşun.
  uyarıyı bir defa yapın 2-3 oldumu haa bu bişe yapamıyo diye peşinde dolandırırlar sizi. uyarıyı yaptıktan sonra durum düzelmemişse fotoğraflayın fotoğraf makinanızda tarih olsun. tutanak tutun tutanakta fotoğrafın çıktısı da olsun. siz taşeron firma yetkilisi ve ana firma yetkilisine imzalatın bir kopyası sizde olsun sakın kaybetmeyin.
  söylediğiniz bişeyi o anda yaptırmaya özen gösterin tamam dediklerine bakmayın siz gittikten sonra lafınız unutulur.
  ara sıra sahadan adam çıkartın.

   
 19. Haluk DEMİRCİOĞLU

  Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi


  P8230694.JPG

   
  münza, fatmasena, gönül ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. Haluk DEMİRCİOĞLU

  Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

  bu fotoğrafta armağanım olsun

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica