Haber Taşeron Sistemi Inşaatlardan Uzaklaştırılsın

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Taşeron Sistemi İnşaatlardan Uzaklaştırılsın

  1.jpg


  İnşaat sektörü bir ülkenin en ağır ve en çok iş cinayetinin olduğu ortalama her yıl iki Soma’nın yaşandığı iş koludur. Olağan üstü fiziki güce dayalı bu sektörün en temel nesnel varlığı olan işçilerin sorunları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Şantiyelerde barınma koşullarının olmadığı yarı kuvvetli bir rüzgarda yerle bir olacak derme çatma barakaların işçilere yatakhane olduğu, bir çok taşeronun işçilere içtima yaptığı, askeri mantıkta kurulmuş yemekhaneler, işçi sağlığını tehdit eden yemekler, yanlışlıkla bir kaşık fazla yediğinde midenin iflas edeceği, böylesi durumlarda itiraz hakkını kullanan işçi arkadaşlarımızın kovulma tehditleriyle bastırılması susturulmasının, kabul edilemez bir yaklaşım olduğunu önemle belirtirim. İnşaat sahasında iş güvenliği yalnızca baretle sağlanmaya çalışılıyor. İş güvenlik kolu var ama iş güvenlik eğitimi yok, üretim var ama bu üretimin herhangi bir karşılığı yok, ne iş güvenliği olarak ne eğitim olarak ne ekonomik olarak ne de sağlık olarak hiçbir karşılığı yoktur, yedi yirmi dört kapalı reviri var, ama içine doktor koyacak zihniyeti yok. Bu şartlarda bu kabul edilemez yaklaşımlara rağmen, üretime devam eden işçi arkadaşlarımız sorgusuz sualsiz herhangi bir bilgi verilmeden, sigorta primi yatırılmadan, AGİ, ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, yıllık izin ücretleri yatırılmadan işten çıkarma lüksüne sahip olan bununla yetinmeyip, hakkını alacağını isteyen işçilere silah göstererek gözdağı vererek karanlık bir dünya yaratan taşeronların ve taşeron sistemin bir an evvel inşaat sahalarında uzaklaştırılması gerekmektedir.

  Dışa dönük kapılarını kapatmış ve kapalı bir kutu haline gelmiş, bu inşaat sektörünün kapılarını gazetecilere, habercilere, akademisyenlere,araştırmacılara, ve benzeri kurum ve kişilere açmalıdır. İnşaat sektöründe iş güvenliğinin, işçinin de içinde olacağı kadroların oluşturulması, denetimin sıklaştırılması ve denetimcilerinde işçilerden oluşması gerekmektedir. Varolan sistemde patronun getirdiği ne iş güvenlik uzmanlarını ne de denetimcilerini kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu alanda işçilerin denetiminde fayda görüyoruz.

  Taşeron sistemle birlikte artan işçi sorunları özellikle alacak meselelerinde bunun için ana firmaların kapısına dayanıldığında biz işçilere yasal haklarınızı kullanabilirsiniz yolu gösteriliyor. Çünkü onlarda biliyor yasalar işçiler için değil sermaye için hazırlanmış. Bu ülkede dikilen gökdelenlerle Avrupa’da birinciliğe oynanacak, diğer yandan inşaat işçisi yasalarda yok sayılacak. Peki bu gökdelenler bu binalar bu AVM’ler, sihirli değnekle mi yapıldı yoksa dua okunarak mı yapıldı. Bu anlamda inşaat işçisi için olan yasaları da sorguluyoruz.

  Özetle belirtmek gerekirse taşeronluk sistemi kaldırılsın. İnşaat işçisinin de işsizlik sigortasından faydalanması, Emeklilik yaşının 48’e indirilmesi İş güvenliği uzmanlarının bağımsız olması gerekir..

  İnşaat sektöründeki çalışma şartları göz önünde bulundurularak sendikalaşmanın onu açılmalı.

  Toplu iş sözleşmesi için barajın kaldırılması. Sendikamızın da yapacağı çalışmalar dikkate alınarak yasaların düzeltilmesi en temel taleplerimizdir.

  Kaynak http://www.evrensel.net/haber/88650/taseron-sistemi-insaatlardan-uzaklastirilsin.html#.U8zQI0Db6nY


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica