Soru : Taşeron İşçiler Hakkındaki Sorular

ayar61

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar uzmanlık yapmaya yeni başladım sizden yardım bekliyorum. Taşeron işçiler ile ilgili bir kaç sorum olacak ;
1- Ana firmanın İş Güvenliği Uzmanı benim. Sahada iki farklı taşeron firma çalışıyor. Ayrı sicilleri var ve 5-10 gün arası çalışmları var.Bana biz iş güvenliği evraklarını yaptırdık dediler . Ben evrakları görme hakkına sahip miyim? Evrakları gösteremiyorsalar ne yapmam gerekiyor.
2- Eğitim evrakları olsa dahi benim yine de eiğitim evrakı imzalatmama gerek var mı?
3- Bizim sahamız ile ilgili talimat imzalatmama ya da başka bir evrak hazırlayıp imzalatmama gerek var mı?
4- Geçici görevlendirme yazısı yoksa ne yapmalıyım.
Sizden ricam başka taşeron ile ilgili bir detay varsa soruda aklıma gelmeyen detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?
Teşekkür ederim

Sultan Baybars

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
1- Evrakları al vermiyorlarsa çalışma alanına alma, aldıktan sonra da kontrol et ek evrak var mı tarihi geçen evrak var mı diye.
2- Hayır, yok bir örneği elinde bulunsun yeterli.
3- Güzel olur.
4- Bunu ben de bilmiyorum.

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar uzmanlık yapmaya yeni başladım sizden yardım bekliyorum. Taşeron işçiler ile ilgili bir kaç sorum olacak ;
1- Ana firmanın İş Güvenliği Uzmanı benim. Sahada iki farklı taşeron firma çalışıyor. Ayrı sicilleri var ve 5-10 gün arası çalışmları var.Bana biz iş güvenliği evraklarını yaptırdık dediler . Ben evrakları görme hakkına sahip miyim? Evrakları gösteremiyorsalar ne yapmam gerekiyor.
2- Eğitim evrakları olsa dahi benim yine de eiğitim evrakı imzalatmama gerek var mı?
3- Bizim sahamız ile ilgili talimat imzalatmama ya da başka bir evrak hazırlayıp imzalatmama gerek var mı?
Sizden ricam başka taşeron ile ilgili bir detay varsa soruda aklıma gelmeyen detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?
Teşekkür ederim

Öncelikli olarak alt işverenler üst işveren arasında sözleşme/iş anlaşması olması lazım. Bu anlaşma ile isg hizmetlerinin devredip devretmediğiniz vb durumların açık olarak belirtil olması lazım.
1.Tüm isg işlemleri devredilmiş olsa bile asıl işveren olarak isg adına tüm bilgi ve belgeleri isteme hakkına sahipsiniz ve istemelisiniz de.
2.Eğer işe başlama eğitimini altişveren vermişse ve altişveren çalışılan saha ile ilgili bilgi sahibi ise sizin vermenize gerek yok tekrardan ama eğer alt işveren ve işçileri de değişiyorsa yani ialtişveren sahayı tanımıyor ve sahada daha önce çalışmamışşsa sahadaki riskleri bilemeyeği için işe başlamam eğitimini sahaya bilen olarak siz vermeli ve kayıt altına almalısınız.
3. Dediğim gibi iş anlaşmanızda sözleşmenizde bu durumu kapsayan bir madde varsa ona göre hareket etmelisiniz. Eğer yoksa her evrakı imzalatmalı bilgilendirmelerin tümünü yapmalı size düşeni eksiksiz yapmalısınızki sorumluluğunuz olarak sıkıntı olmasın.
4.Yazı olmalı. Net.
başka sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım.
İyi çalışmalar.

Gökhan Yurga

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Teşekkür ederim
İkinci Sorunuza Cevap:Sizin işletmenize özgü riskler ve kurallar konusunda mutlaka eğitim verin ve kayıt altına alın.Fabrika Acil Durum Eylem Planınızı ve Toplanma Bölgelerinizi gösterin.Yangın Söndürme Cihaz konumlarını gösterin ve bunun yapıldığını kayıt altına alın.

Dördüncü Sorunuza Cevap:Yapılacak işi için Sizin firmanız ile aralarında bir sözleşme olabilir yada olmayabilir.Firmaların kurumsallığına göre değişir.Ama bu kişilerin hangi tariler arasında nerede ne iş yapacakları konusunda tek tek veya toplu görevlendirme mutlaka alın.

ayar61

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
çok teşekkür ederim arkadaşlar ilgilendiğinz için zaman ayırdığınız için . ALLAH razı olsun .

ayar61

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Öncelikli olarak alt işverenler üst işveren arasında sözleşme/iş anlaşması olması lazım. Bu anlaşma ile isg hizmetlerinin devredip devretmediğiniz vb durumların açık olarak belirtil olması lazım.
1.Tüm isg işlemleri devredilmiş olsa bile asıl işveren olarak isg adına tüm bilgi ve belgeleri isteme hakkına sahipsiniz ve istemelisiniz de.
2.Eğer işe başlama eğitimini altişveren vermişse ve altişveren çalışılan saha ile ilgili bilgi sahibi ise sizin vermenize gerek yok tekrardan ama eğer alt işveren ve işçileri de değişiyorsa yani ialtişveren sahayı tanımıyor ve sahada daha önce çalışmamışşsa sahadaki riskleri bilemeyeği için işe başlamam eğitimini sahaya bilen olarak siz vermeli ve kayıt altına almalısınız.
3. Dediğim gibi iş anlaşmanızda sözleşmenizde bu durumu kapsayan bir madde varsa ona göre hareket etmelisiniz. Eğer yoksa her evrakı imzalatmalı bilgilendirmelerin tümünü yapmalı size düşeni eksiksiz yapmalısınızki sorumluluğunuz olarak sıkıntı olmasın.
4.Yazı olmalı. Net.
başka sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım.
İyi çalışmalar.
Eğer böyle bir sözleşme yoksa, çalışanların eğitim belgelerine ulaşamıyorsam, geçici görevlendirme yazısı yoksa ne yapmalıyım. sadece bu durumu onaylı deftere yazmam yeterli midir?

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Eğer böyle bir sözleşme yoksa, çalışanların eğitim belgelerine ulaşamıyorsam, geçici görevlendirme yazısı yoksa ne yapmalıyım. sadece bu durumu onaylı deftere yazmam yeterli midir?
Hımm o zaman işi kılıfına uydurmak için deftere yaz . Deftere altişverenle iş sözleşmesi olması gerektiğini, çalışacak personelin listesinin belirtilmesi gerektiğini, sözleşmenin, personel eğitimlerinin, kkdlerinin tam olmadan işe başlatılmaması gerektiğini yaz. Firmadan da yazıyla çalışacak personelin evraklarını, listesini vs. iste.
Sonra tüm bunlar zaten eksik ya yinede sen çalışan personeli topla işe başlama eğitimi ver.ayrıntılı bir eğitim ver de en azından kaza geçirmesinler ki daha büyük sıkıntı olmasın. İmzalarını al. Bu eğitim 2 saatlik olsun. Eğitim konusunu ayrıntılı olarak yaz.
işverene böyle iş yapılmayacağını işin nizamına uygun olması gerektiğini baskılayarak vurgula ki tekrarı olmasın. İşler öyle yürüyorsa sizin için sıkıntı çıkar.
Kazasız günler

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.