Taşeron İşbaşı Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Taşeron İşbaşı Hakkında

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Sorularınız' kısmında Dr.Kürşat tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Dr.Kürşat

    Dr.Kürşat TÜİSAG Üyesi



    Tam zamanlı işyeri hekimliği yaptığım işyerine alınan taşeron işçilerin sağlık raporlarını kontrol ediyor ve bazılarına olumsuz dönüş veriyorum
    Kendi işyeri hekimi çalışabilir vermesine rağmen benim işbaşı vermemiş olmamın yasal olmadığı söylendi ama bana inandırıcı gelmedi
    mevzuatta taşeronların asıl işverenin işyeri hekimi ile ilgili bağlantıları hakkında bir bilgi bulamadım
    yardımcı olabilirseniz sevinirim
    teşekkürler..



     
  2. Derya KAYNAK

    Derya KAYNAK TÜİSAG Üyesi

    Merhaba Kürşat Bey;
    -Kanun kapsamında alınması gereken çalışanın işe giriş sağlık raporları sigortalı olduğu işyerindeki işyeri hekiminden alınır. (6331; Madde :15 )
    -Asıl işveren işyeri hekimi ise; Bir başka işverenden iş görmek için işyerine geçici olarak gönderilen çalışanlar ile alt işveren çalışanlarının yapacakları işe uygun olduğunu gösteren sağlık raporlarının süresinin dolup dolmadığını kontrol eder. (İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik; Madde:9)


    Sorunuza benzer bir durum örneği;

    http://www.ismevzuati.com/?page=patika&pg_id=108

    İş Kanunu’nun 2. maddesinin 6. fıkrası asıl işveren ve alt işveren tanımlamalarını yapmış, işyerlerinde sözleşme ile çalıştırılan alt işverenle birlikte asıl işverenin müteselsil olarak sorumlu olacağı belirtilmiştir.
    Ancak asıl işverenin müteselsil sorumluluk oranı, işyeri çalışma ortam ve koşullarını düzenleme zorunluluğuna, asıl işvereninde gözetim ve denetim sorumluluğu eklenince artmaktadır.
    İşe giriş sağlık raporunun, işçiyi işe alan ve bir gün öncesinden SGK’na kaydını yaptıran alt işveren firması tarafından alınması zorunluluktur. Ancak asıl işveren sahasında çalışacak alt işveren işçilerinin her türlü resmi kayıt ve belgelerinin varlığının kontrol edilmesi asıl işverenin müteselsil sorumluluğu olduğundan, bu raporun alınmamış olması durumunda sorumluluğu eşit düşünmek yerinde olur.
    Asıl işveren ile alt işveren arasındaki iş sözleşmesinde ağır ve tehlikeli işlere uygun sağlık raporlarının alınması ile periyodik muayenelerin yapılmasının kim tarafından yerine getirileceği açıkça belirtilmemiş ise bu hususun yine alt işveren tarafından yerine getirilmesi gerekmektedir. Buradaki sorumluluğu işe giriş sağlık raporundaki gibi eşit olarak düşünebiliriz.
    Asıl işveren ile alt işverenin müteselsil sorumluluk oranlarının kanun veya tüzük-yönetmelik maddelerinde belirtilmesi mümkün değildir. Asıl işverenle alt işverenin müteselsil sorumluluk oranları öncelikle tarafların arasındaki iş sözleşmesinde belirtilen hükümlere ve işyeri sahasındaki çalışma ve yaşam koşullarına göre tespit edilir. Bu tespit Çalışma Bakanlığı İş Müfettişleri tarafından yapılacağı gibi konu yargıya intikal etmiş ise mahkemenin atayacağı bilirkişiler tarafından yapılabilir.
    Herhangi bir iş veya iş kazası teftişinde alt işverenlik işçilerinin sağlık raporunun bulunmaması asıl işveren işyeri hekiminin sorumluluğunda değildir. Kaldı ki bir hekim ancak 2 işyerinde hekimlik yapabiliyor. Alt işverenler vergi mükellefi ise işçilerin sağlık raporları konusunda sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir. Ancak vergi mükellefi olmayan sigorta girişleri asıl işveren tarafından yapılan, iş hayatında taşeron olarak adlandırılan bir konum varsa bu durumda asıl işveren sorumludur.

     
    Dr.Kürşat bu yazıya teşekkür etti.
  3. Dr.Kürşat

    Dr.Kürşat TÜİSAG Üyesi


    Merhaba..
    Öncelikle verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ilginize teşekkür ederim..
    Benim asıl sormak istediğim şuydu;
    Bursada bir otomotiv yan sanayi fabrikasında tam zamanlı işyeri hekimiyim
    Bahsettiğim gibi işyerimizde birkaç alt işveren çalışıyor ve işe girişlerinde isg uzmanları ile birlikte evrakların kontrolünü yapıyoruz buraya kadar sıkıntı yok
    Bazı adaylarda işyerimize uygun olmayan hastalıklar ya da çeşitli uygunsuzluklar tespit ediyorum ve evrakları tam olmasına rağmen giriş izni vermiyorum
    Bu durumda bana kendi işyeri hekimlerince vardiyalı çalışabilir, yüksekte çalışabilir vs uygunluğu verilmiş olmasına rağmen neden benim onay vermediğim soruluyor
    Ben de işyerini asıl bilen kişinin ben olduğumu ve iş kazası riskleri açısından burada çalışmasının uygun olmadığını belirtiyorum
    Amacım bunu yasal bir mevzuata da dayandırmak açıkcası..
    İşyeri Hekimleri ve DSP nin görev,yetki ve sorumluluklarını düzenleyen yönetmeliği genelde öne sürüyorum ama net bir cümle geçmiyor
    Sonuçta malumunuz gerek 4857 gerek 6331 de bahsettiğiniz maddeler doğrultusunda gerek sizin gerek bizim sadece evrak kontrolü yapan kişiler konumunda olmamamız gerekiyor
    İyi çalışmalar dilerim..

       

     
  4. Derya KAYNAK

    Derya KAYNAK TÜİSAG Üyesi

    Merhaba Kürşat Bey,
    Aslında karşılaştığım bir durum değil ama sorunuz dikkatimi çektiği için araştırmak istedim. 170'den verilen cevap asıl işveren hekiminin kontrolleri sonucu çalışanın sağlığı yada sağlık raporunda bir sıkıntı var ise o işte kişi çalıştırılamaz. Asıl işveren hekiminin verdiği sağlık raporu geçerlidir.
    Bu açıklamaya göre Yönetmeliğin 9. maddesi sadece tarih kontrolü değil çalışanın sağlık raporunun o iş için uygun olup olmadığının da kontrolüdür.
    Ayrıca 4857'nin 2. maddesinde yer alan; asıl işverenin, alt işverenin işçilerine karşı o işyeriyle ilgili olarak Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden, alt işveren ile birlikte sorumlu olacağı, tekrar hatırlatılmalı ve asıl işin tehlikeleri göz önüne alınarak sağlık raporu hazırlanmalıdır. Asıl-Alt işveren iş sözleşmesine İSG hizmetleri alanına bu konu ayrıntılı olarak eklenebilir sanırım.
    170'den ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

     
    Dr.Kürşat bu yazıya teşekkür etti.
  5. Dr.Kürşat

    Dr.Kürşat TÜİSAG Üyesi


    Merhaba..
    Öncelikle verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ilginize teşekkür ederim..
    Benim asıl sormak istediğim şuydu;
    Bursada bir otomotiv yan sanayi fabrikasında tam zamanlı işyeri hekimiyim
    Bahsettiğim gibi işyerimizde birkaç alt işveren çalışıyor ve işe girişlerinde isg uzmanları ile birlikte evrakların kontrolünü yapıyoruz buraya kadar sıkıntı yok
    Bazı adaylarda işyerimize uygun olmayan hastalıklar ya da çeşitli uygunsuzluklar tespit ediyorum ve evrakları tam olmasına rağmen giriş izni vermiyorum
    Bu durumda bana kendi işyeri hekimlerince vardiyalı çalışabilir, yüksekte çalışabilir vs uygunluğu verilmiş olmasına rağmen neden benim onay vermediğim soruluyor
    Ben de işyerini asıl bilen kişinin ben olduğumu ve iş kazası riskleri açısından burada çalışmasının uygun olmadığını belirtiyorum
    Amacım bunu yasal bir mevzuata da dayandırmak açıkcası..
    İşyeri Hekimleri ve DSP nin görev,yetki ve sorumluluklarını düzenleyen yönetmeliği genelde öne sürüyorum ama net bir cümle geçmiyor
    Sonuçta malumunuz gerek 4857 gerek 6331 de bahsettiğiniz maddeler doğrultusunda gerek sizin gerek bizim sadece evrak kontrolü yapan kişiler konumunda olmamamız gerekiyor
    İyi çalışmalar dilerim..


    Merhaba Derya hanım..
    Bunlar daha geçerli olabilir haklısınız
    Özellikle sözleşme kısmı, işi baştan netleştirmek açısından daha önemli
    Sonuçta yaptığımın doğru olduğunun bilincindeyim ama göreve yakın zamanda başladığım için insanlara bunu anlatmak, özellikle de oturmuş bir düzeni değiştirmeye çalışmak ister istemez sıkıntı yaratıyor
    İlginize tekrar teşekkürler
    İyi çalışmalar

       

     
    Derya KAYNAK bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica