Taşeron firmaların eğitimleri

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ghostfear tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ghostfear

  ghostfear TÜİSAG Üyesi  firmanın revizyon dönemi için çalıştırdığı taşeron firmalrın eğitimleri nezaman verilmeli şantiyeye girdikleri gün mü verilecek yoksa bununla ilgili herhangi bir zaman varmı


   
 2. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  şantiye içerisinde olduğunuz için sahaya çıkmadan personele eğitim vermekte fayda vardır

   
 3. kazım akkaya

  kazım akkaya TÜİSAG Üyesi

  İşçi açısında değerlendirirsek; çalışmaya başlamadan önce eğitim verilmesi çok önemlidir. Alacağı eğitimde öğrendiklerini hemen kullanması gerekecektir. Özellikle inşaat sektöründe bunun işe başlamadan yapılması çok önemlidir.

  İş veren açısında değerlendirdiğimizde; eğitim verilemeden her hangi bir kaza oluşursa, bilirkişiler bu durumu mahkemeye sunacaktır. Bu eğitimin olmaması iş vereni suçlu duruma düşürür.

     

   
 4. Benim memmed ustam işe girmek uzre personele gelir ..
  taşeronun taşeronu olsun taa 3.göbekten farketmez..
  girdiği firmanın isg uzmanı yoksa sorumlusu oda yoksa personel işleri bu ustamın oncelikle İŞE GİRİŞ TAKİP FORMU denilen formu doldurması için sırasıyla ;
  alt işveren personel sorumlusu,
  asıl işveren personel,
  asıl işveren işyeri hekimi,
  asıl işveren ısg uzmanı,(eğitimi verir )
  depo sorumlu,( kkdlerini alır zimemt karsılıgı),
  yaka kartını alır ve sahaya cıkar..
  diyelimki işverenın 5000 bin çalışanı var 300 taşeronu var taşeronun taşeronu var .. puantaj denılen gunluk giriş ve cıkısları tutan eleman vastasıyla asıl işverene kadar hiyerarşi işler..ve bu ustam bu kontroller tamamlandıktan sonra sahaya cıkar..
  ve kesinlikle bir uzman tarafından eğitime tabi tutulmadan sahaya inmemelidir.
  .
  .
  .
  .
  bu memmed ustam herhangi bir işkazası uzuv kaybı yada olum yaşadıgında; gelen mufettısın ilk baktıgı evrak ; İŞE GİRİŞ TAKIP FORMUDUR. işe girdiği tarih ve aldıgı egitim aynı gun aynı saat olması bir dirhem işvereni askıya alabilir elbette bizi de ..
  o yuzdendir ki egitimsiz kim olursa olsun sahaya sokmayalım babamız dahi olsa..

   
  fatmasena, degiray, ISG-isg ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  memmed ustadan bir hayli var galiba sizde bütün yorumlarda memmed usta:)

     

   
  fattor bu yazıya teşekkür etti.
 6. memmed usta benım fenomenim yaww .. aslında cok da var ama hayal dunyamda herturlu ekleme cıkarma yaptıgım adamın ismi..
  ıslak imzam gibi olacak desenize taner beyy..::)

   
 7. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Taşeron firmaların eğitimleri işe başlamadan verilmeli..Kesinlikle eğitim vermeden ister taşeron olsun ister normal çalışanınız olsun hiçkimseye iş güvenliği eğitimi vermeden çalıştırılmasına izin vermeyiniz..Ayrıca çalıştırdığınız işçi ağır ve tehlikeli işler kapsamında çalışacaksa gerekli mesleki eğitim belgelerinin olmasına dikkat ediniz..

  Geçen hafta içinde İzmir'de ölümle sonuçlanan bir kazayı açıklıyayım.. İşçi fabrikayla anlaşıyor,şantiyede çalışmaya başlıyor..Sadece ve sadece 2 saat sonra yüksekte çalışırken hiç bir emniyet tedbiri alınmamış durumdayken işçi yere düşünüyor ve ölüyor..Kontrollerde ise bu işçinin 2 saatlik bir işçi olduğu,herhangi bir eğitimden geçmediği ve tedbirlerin alınmadığı belirleniyor..Şantiyede çalışmalar durduruluyor..Olan kime oluyor olan kime olacak ?

  Herşeyi yapılması gerektiği gibi yapalım.. Ne kendi canımızı ne bize emanet edilen kişilerin canlarını tehlikeye atmayalım..
   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
 8. arenata

  arenata TÜİSAG Üyesi

  demek bu işler böyle oluyor :D bizdede mahmut ustayla refik usta revaçta :))   
 9. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Bu kanunla olan her durumda bize olacak... az paraya çalışacaksanız, az paraya başka işte çalışın....yada amelelik yapın... hem daha çok kazanırsınız... hemde başınız ağrımaz..(belki biraz sırtınız ağrır :mustafa:)

     

   
 10. köksal yağmur

  köksal yağmur TÜİSAG Üyesi

  Değerli Arkadaşlar, taşeron yönetimini bir prosedür haline getirmek istiyorum.Yani, benim A şantiyemde yada B şantiyemde uygulamalar farklı olmasın. Sonuçta eğitim, diğer kontroller vb. yapılıyor ama nizami olsun. 1....,2....,3.... gibi sistematiğe sokmak istiyorum.Ahmet de olsa Mehmetde olsa (iş güvenliği uzmanı) yapacağı işi yol gösterici bir rehberi olsun istiyorum.yoğurt yemeleri aynı olsun yani.sistematik olsun.ben bir şeyler oluşturmaya başladım. Birde 3 gün iş yapan var veya 3 ay iş yapanda var.bunları nasıl kategorize edebiliriz.Değerli görüşlerinizi bekliyorum.   
 11. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Köksal bey bende aynı şekilde prosedür arıyorum ama bulamadım kendim yapmaya karar verdim kendi iç yönetmeliğiniz den faydalanabilirsiniz   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica