Tasarım ve geliştirme

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında müh87 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. müh87

  müh87 TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,

  havaalanları, otel ve hastaneler, kimya ve petrokimya tesisleri, endüstriyel tesisler, trafo merkezleri, baraj ve hidroelektrik santral tesislerinde mühendislik, müşavirlik, imalat, montaj ve işletmeye alma çalışmaları yapan bir firmayız. Firmamızda tasarım ve geliştirme maddesi kapsamdışı mıdır? Kapsam dışı değilse neler yapmak gerekir?
  Acil bilgi vermenizi rica ederim.


   
 2. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Tasarım ve Geliştirme Maddesinden kasıt ISO maddesi midir? İş Güvenliğinde böyle kapsam dışılık söz konusu değil. Her türlü firma
  dahil.

  Yeni ISG'ye göre kapsam aşağıdaki gibi.

  Kapsam ve istisnalar
  MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
  (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
  a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
  b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
  c) Ev hizmetleri.
  ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
  d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica