Bilgilendirme Tarım Ve Doğal Kaynaklar İle İlgili Genel Bilgi

Konu, 'Tarım, Hayvan ve Ormancılık Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  TARIM ve DOĞAL KAYNAKLAR İLE İLGİLİ GENEL BİLGİ

  Tarım ve çiftlik kültürünün neredeyse 9,000 yıllık bir mazisinin olduğu bilinmektedir. İnsanlık tarihi için, tarlalara tohum ekilmesi ve tarlaların sürülmeye başlanması, önemli bir dönüm noktasıdır. Bundan sonra çiftçilik kültürü, ekim-dikim-hasat kültürü, 1000’lerce yıllık süreç içerisinde devinim göstermiştir. Tarım ve çiftçiliğin gelişmesi ile birlikte insanlar bazı
  temel sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır:
  -Ekinlere ve tarlalara zarar veren ve hızlı üreyen otlar ile zararlı böcekler( tarlalarda böcekler ve tahıl ambarlarında fare ve sıçanlar)
  -Eski çiftçilik sadece topraktan alabildiğinin en fazlasını elde edebilmeye uğraştığı için hırpalanan toprağın yeniden ürün vermek için kendini bulması yıllar sürüyordu
  -Ekinlerin büyümesi için gereken suyu sadece topraktan karşılamak sonunda çölleşmeye neden olduğu için 7,000 yıl kadar önce sulama yöntemleri bulunmuştur.
  Bu sıkıntıların varlığı, tarım ile ilgili yeni endüstrilerin doğmasına yol açmıştır. Bunların yukarıdakilere göre paralel olarak sıralaması şöyledir:

  • Pestisit endüstrisi
  • Gübre endüstrisi
  • Sulama için reservuar, kanal ve boru ağları sistemleri
  Bu sistemlerin ve endüstrilerin gelişmesi ile birlikte, son yüzyılda yaşanan bazı devrimler, tarımda verimin ve üretimin artmasını sağlamıştır. Bunlar şöyle sıralanabilir:
  • Mekanizasyon, tarımsal üretimde emeğin yerini almış, verimi arttırmış ve çok büyük toprakların seri bir şekilde işlenebilmesine olanak vermiştir.
  • Kimyasal devrim, II. Dünya Savaşı’ndan sonra ekinlere zarar veren ve ürünü yok eden tarla haşerelerinin kontrol edilebilmesini sağlamıştır.
  • Yeşil Devrim ise Kuzey Amerika ve Asya’da ekin türlerinin genetik olarak yeni türlerinin bulunması ile verimlilik ve miktar artışını beraberinde getirmiştir.
  Tarımsal üretim, gelişmiş ülkelerde işgücünün %1-%4’ünü oluştururken, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu oran oldukça yüksektir. Dünya tarım işgücünün, %75’i Asya’da bulunmaktadır. Buna karşılık gelişmiş ülkeler için bu oran, sadece %4 civarındadır. Tarımsal alanlarda kadınlar, erkekler, yaşlılar ve çocuklar çalışmaktadır. Kadınlar, Sahara-Altı Afrika’da, yerel üretimin %90’ını gerçekeştirmektedirler. Çocuklar da, tarımsal üretimin hep bir parçası olmuşlardır. Kimileri aileleri ile birlikte büyük plantasyonlarda, kimileri karın tokluğuna, kimileri ise kölelik koşullarında, üretimin her safhasında çalışmışlar ve çalışmaya devam etmektedirler. ABD’de çiftliklerde yaşayan 19 yaş altındaki 2,000,000 çocuktan, her yıl 100,000 kadarı üretim ve çiftlikte yapılan işlerle bağlantılı bir sebepten ötürü kazaya uğramaktadır.
  Kaynak : http://www.isguvenligi.net


   
  Last edited by a moderator: 25 Ekim 2016
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica