Şanlıurfa Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe

Konu, 'Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi' kısmında Halit Forever tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Halit Forever

  Halit Forever TÜİSAG Üyesi  Göbekli Tepe, Şanlıurfa İli’nin 15 km kuzeydoğusunda, merkeze bağlı Örencik Köyü yakınlarındaki dağlık alan üzerinde yer almaktadır. Seçilen alan, diğer Neolitik Dönem yerleşim yerlerinde olduğu gibi su kenarı, vadi ya da ovada olmayıp, Harran Ovası’nı kuzeyde sınırlayan uzun bir yükselti silsilesi üzerinde, görüşe ve manzaraya hâkim bir konumda bulunmaktadır.300 m. çapında ve 15m. yüksekliğindeki Neolitik Dönem´in ilk evrelerine ait Göbekli Tepe’nin topografik özelliklerinden ve yer seçiminden dolayı, ilk fark edildiğinde şimdiki önemi anlaşılamamış olup, tepenin her yerinde rastlanan kireçtaşı blokları nedeniyle buranın bir mezarlık olduğu kanısına varılmıştır.

  [​IMG]

  Göbeklitepe: Dünyanın İlk Tapınağı ve Dünyanın En Eski Arkeolojik Kalıntıları

  Şanlıurfa yakınlarındaki Göbeklitepe Höyüğü’nde yapılan kazılardan elde edilen bilgiler, yıllardır tarih derslerinde öğretilenleri yalanlar nitelikte...

  1994’te Alman arkeolog Klaus Schmidt tarafından bulunan ve 14 yıldır kazı çalışmaları devam eden arkeolojik bölgede ortaya çıkan 12 bin yıllık tapınak,‘avcılık ve toplayıcılıkla geçinen göçebe toplulukların, tarımı öğrenerek yerleşik yaşama geçtiği’ tezine ters düşüyor. Çünkü bu dönemde yaşayan insanların henüz çanak çömlek yapmayı bile bilmedikleri varsayılıyor.

  [​IMG]

  Ancak duvarlarının kalınlığı 1.4 metre olan, on iki metre boyundaki tapınağın içinde üzerinde kuş, aslan, yılan ve akrep şeklinde kabartmaların yer aldığı “T” şekilli sütunlar bulunuyor. Hatta tapınağın çevresinde tarım yapıldığına dair işaretler de var. Klaus Schmidt’e göre, bu bölge Mezopotamya’daki ilk şehirlerden 5 bin 500 yıl, İngiltere’deki ünlü Stonehenge’den de 7 bin yıl daha yaşlı. Alman bilimadamı, Göbeklitepe ile ilk karşılaşmasını şöyle anlattı:

  “Hayatımı değiştirdi”

  “Bu kalıntılara rastladığım zaman önümde iki seçenek vardı. Ya hiç kimseye bir şey söylemeden hemen burayı terk edecektim, ya da hayatımın geri kalanını burada geçirmeye razı olacaktım. Ben ikinci seçeneği seçtim...” Schmidt’e göre, bu tapınağı yapanlar “yeryüzünde ilk kez evren nedir, biz neden buradayız sorusunu kendilerine soran” kişilerdi.


  Stanford Üniversitesi’nden Ian Hodder da Göbeklitepe sayesinde tarihin yeniden şekillenebileceğini belirtiyor. Uzun süre Çatalhöyük’teki kazıları yöneten Hodder, Göbeklitepe için şunları söyledi: “Bu tür yapıların sadece yerleşik hayata geçmiş tarımla uğraşan medeniyetler tarafından yapılabildiği düşünülürdü. Ama Göbeklitepe her şeyi değiştirdi. Çünkü bunu yapanlar avcılıkla hayatını sürdüren insanlar. O yüzden bildiğimiz her şey değişebilir. Çok uzun bir zamandır yapılan en önemli arkeolojik buluş.”

  **

  [​IMG]
  Dikili taşta Kelaynak kuşu kabartması

  Şanlıurfa Göbeklitepe’de yapılan kazı çalışmalarında Kelaynak kuşu kabartmalı dikili taş bulundu. Daha önce de çeşitli hayvanlara ait kabartmaların bulunduğunu belirten yetkililer, bulanan kabartmalarının dünyanın hiçbir yerinde olmadığını bildirdiler.


  Daha önce M. Ö. 10 bin yıllık tapınakların bulunduğu Göbeklitepe’de, bugüne kadar 4 tapınak alanı bulundu.

  20 tapınağın daha olduğu tahmin edilen bölgede, 5 Eylül’de başlanan ve 15 Ekim’de sona erecek olan kazılarda önemli bulgulara ulaşıldı.

  [​IMG]


  Üzerlerinde boğa, tilki, yaban domuzu, yılan, turna, yaban ördeği, ceylan, yaban eşeği gibi hayvanların kabartmaları bulunan bölgede, bu yıl dünyada sadece Nil Nehri ile Şanlıurfa’nın Birecik İlçesi’nde yaşayan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunanKelaynak kuşu ile kertenkele kabartmaları olan T şeklindeki Neolitik döneme ait dikili taşlar bulundu.

  [​IMG]


  Kazı Başkanı Alman Doç. Dr. Klaus Schmidt, burada bulunan hayvan kabartmalarının daha önce dünyanın hiçbir yerinde bulunmadığını belirterek, “Buradaki kazı 10 yıl daha sürecek; Eski Tapınak, Çakmaktaşı ve hayvan kabartmalı taşlar buluyoruz” dedi.

  Göbeklitepe’de gerçekleştirilen kazı çalımalaraında 7 arkeolog ve 30 işçi yer alıyor.

  ***

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]
  ‘Göbeklitepe yerleşik bilgileri altüst edecek’

  Alman arkeolog Klaus Schmidt’e göre kutsal kitaplarda adı geçen “Cennet Bahçesi” Şanlıurfa’da


  Schmidt “14 bin yıllık Göbekli Tepe, aslında Adem’le Havva’nın yaşadığı ‘Garden of Eden’ olarak anılan kutsal mekan” diyor.

  Şanlıurfa’da arkeologları şoke edecek düzeyde önemli kalıntıların bulunduğu Göbekli Tepe hakkında çok sansasyonel bir iddia ortaya atıldı. Hayatını buradaki kazılara adayan Alman arkeolog Klaus Schmidt, Piramitler’den 7 bin 500 yıl önce inşa edildiği tespit edilen bu mekanın Kutsal Kitaplar’da adı Garden of Eden ya da “Cennet Bahçesi” olarak geçen ve Adem ile Havva’nın yasak elma ağacının meyvesinden yiyerek kovuldukları yer olduğunu ileri sürdü.

  1994’te sürüsünü otlatan bir çoban, Şanlıurfa’nın 15 km kuzey doğusundaki Göbekli Tepe’-de dikdörtgen şeklinde üzerinde oymalar olan taşlar buldu, yetkililere götürdü. İstanbul’daki Alman Arkeoloji Enstitüsü görevlisi Klaus Schmidt, bölgeye giderek incelemelere başladı. Kazılarda şimdiye dek çıkarılan 45 adet T şeklindeki taş anıtın üzerinde yabani domuz, ördek, yılan, aslan, balık ve avcılık yapan insan figürlerivar. Daha yüzlerce taş anıtın çıkarılmayı beklediği bölgenin tapınak olarak kullanıldığını tahmin ediliyor.

  [​IMG]
  Eski metinler doğruluyor

  Uzmanlara göre Göbekli Tepe tam 14 bin yaşında, yani piramitlerden 7 bin 500 yıl daha eski. Schmidt’e göre artık çorak olan Göbekli Tepe, bir zamanlar çok bereketli bir bölgeydi. Ancak insanlık, çevrenin bozulmasına yol açarak bu “cennet”in yok olmasına sebep oldu. Göbekli Tepe’de bulunan taşlar, M.Ö. 8000’de programlı bir şekilde toprağa gömüldü. Bunun sonucu, çobanın üzerinde dolaştığı yapay tepeler oluştu. Bilim adamlarına göre Göbekli Tepe’nin Adem ve Havva’nın yaşadığı Cennet Bahçesi olduğuna ilişkin kanıtlar şöyle:

  - İncil’in “yaradılış” bölümünde cennet bahçesinin Asur’un batısında olduğu yazıyor. Göbekli Tepe de burada.

  - Cennet Bahçesinin 4 nehirle çevrelendiği, bunlardan ikisinin de Fırat ile Dicle olduğu biliniyor.

  - Asur tabletlerinde Beth Eden adlı bir medeniyetten bahsediliyor. Yeri Göbekli Tepe’nin bulunduğu yer tarif ediliyor.

  - Tevrat’ta da bahçenin Suriye’nin kuzeyinde olduğu belirtiliyor.

  - “Eden” kelimesi Sümerce “ova” anlamına geliyor. Göbekli de Harran Ovası’nın hemen içinde yer alıyor.


  Alman arkeolog Klaus Schmidt: Tüm kanıtlar gösteriyor ki burası insanlığın doğduğu yer. Göbekli Tepe, Adem’le Havva’nın yaşadığı Cennet Bahçesi’ndeki bir tapınaktı.


   
  hafizegönen ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 2. Oktay Acar

  Oktay Acar TÜİSAG Üyesi

  National Geographic kanalında belgeselini izledim. Oraya gitme imkanı olmayanlar için izlenmesi gereken bir belgesel .

   
 3. Halit Forever

  Halit Forever TÜİSAG Üyesi

 4. Halit Forever

  Halit Forever TÜİSAG Üyesi

  GreatBoar_abc2b.jpg

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 5. Halit Forever

  Halit Forever TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica