Tam Zamanlı(isg Uzmanı Hariç) Çalışıp, Ek Olarak Iş Güvenliği Uzmanlığı Yapanlar... | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tam Zamanlı(isg Uzmanı Hariç) Çalışıp, Ek Olarak Iş Güvenliği Uzmanlığı Yapanlar...

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Eren Atalay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Eren Atalay

  Eren Atalay TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar;

  Tam zamanlı çalışan biri( kimyager olarak) ek olarak iş güvenliği uzmanlığı yapabilir mi?( başka firmalara)

  Yapabilir ise hangi şartlar gereklidir, Hangi sıfatla bu görevi yürütür, risk raporuna imza atmalı mı?, eğitim verebilir mi?

  Bazı bilgiler danışmanlık şirketi kurulması gerektiğini söylüyor; danışmanlık şirketi nasıl kurulur, şirket kurulmadan bu iş yapılamaz mı?

  Böyle bir pozisyonda çalışan arkadaşların yardımcı olmasını rica ederim.


   
 2. MUCAHID KUBAT

  MUCAHID KUBAT TÜİSAG Üyesi


  Bunda engel yok bence...

   
 3. Eren Atalay

  Eren Atalay TÜİSAG Üyesi

  Engel olmayabilir fakat nasıl yapılıyor?

     

   
 4. FATİH KABLAN

  FATİH KABLAN TÜİSAG Üyesi

  Maliyeye kayıt yaptırıp serbet meslek makbuzu bastırarak işlem yapabilirsiniz.

   
 5. Eren Atalay

  Eren Atalay TÜİSAG Üyesi

  İlk kez yapacağım. Prosedürleri bilmiyorum daha detaylı aktarma şansınız varsa sevinirim.

     

   
 6. FATİH KABLAN

  FATİH KABLAN TÜİSAG Üyesi

  Maliyeye kayıt yaptırıp serbet meslek makbuzu bastırarak işlem yapabilirsiniz.

   
 7. Münir Becan

  Münir Becan TÜİSAG Üyesi

  arkadasım tanıdık bir muhasebeciye git detaylı anlatacaktır bir dukkan acıcan sonucta stopaj falan odeyeceksin verdigin danısmanlık için makbuz kesiceksin eğer yapabilirsen hiç dukkan acmadan yapmaya calıs kazancının buyuk bir kısmı vergiye gider
   
 8. Eren Atalay

  Eren Atalay TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler,

  Muhasebeci ile görüşüp bu konuyu netleştiririm. Ancak daha önemli olan konu hazırlanan raporu imzalamak? Bir çok şey okudum bu konuda kimi imza atma kurul oluştur onlara imzalat diyor. kimisi bir günlük ssk yapsın şirket sana çalışan olarak hazırla diyor. Kimisi imza at hiçbişey olmaz diyor.

  Açıkcası bu işi şu anda yapan birinden tarif almam gerekli. Ben böyle yapıyorum ve sorun yaşamıyorum demesi gerekli.   
 9. Fulya SEZER

  Fulya SEZER TÜİSAG Üyesi

  Peki arkadaşlar ben de bir şey sormak istiyorum. Tam zamanlı çalışırken(kalite kontrol mühendisi) bir OSGB firmasında yarı zamanlı isig uzmanı olarak çalışabiliyor muyuz?

     

   
 10. Ersen Turan

  Ersen Turan TÜİSAG Üyesi

  benim bildiğim tam zamanlı calisanların baska işte çalışması iş akdinin sonlanmasına sebep olabilir.   
 11. First Safety

  First Safety TÜİSAG Üyesi

  Eğer tam zamanlı, İSG uzmanı haricindeki görevde çalıştığınız firma ile sözleşmenizde, bu durum belirtilmiş ise başka bir işte çalışamazsınız, tazminat hakkı doğar. Eğer belirtilmemişse de etik olarak izin almak gerektiğini düşünüyorum.

  Bunun dışında birden fazla işyerinden SGK bildiriminin yapılması, sorun olmamalı, pek çok uzmanın bu şekilde yasal olarak çalıştığını biliyorum.

  Diğer konu, İSG uzmanı olarak çalıştığınız süreleri saydırabilmeniz için (sertifika yükseltme vb) sözleşme veya SGK bildirimi ile çalışmanızı belgelemeniz gerekiyor.   
 12. serkanapan

  serkanapan TÜİSAG Üyesi

  mevcut çalıştığınız yerde 180 saatlik mesaiyi mecburen harcıyorsunuz. 37 saatlik fazla mesainiz kalıyor. ancak bu kadar süre ile dışarıya hizmet verebilirsiniz. bunun için 2 yol var. 1. si maliyeye kayıt yaptırmak, 2. si ise hizmet verdiğiniz işyerinin hizmet verdiğiniz süre kadar size ssk yapması ve size verdiği ücretten sizin adına maliyeye yüzde 20 stopaj ödemesi şeklindedir.

   
 13. Fulya SEZER

  Fulya SEZER TÜİSAG Üyesi

  ersen bey ben 8-16 çalışıyorum bu saatlerin dışında boş saatim var dışarıda sadece isig uzmanı olarak 1 veya 2 firmada çalışamaz mıyım?
   
 14. Münir Becan

  Münir Becan TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ilk olarak bir yerde tam zamanlı çalışıp yarı zamanlı yada tam zamanlı başka bir yerde çalışılabilir. eğer tam zamanlı bir yerde çalışıyorsanız yarı zamanlı yada tam zamanlı baska bir yerde calısmak işveren açısından iyidir ssk yapmaz stopaj ödemez v.b

  önemli olan çalışılan süre değil ayda kaç dakika İSG uzmanı olarak hizmet verdiğiniz önemlidir

  Rapor imzalamak çok ayrı bir konu bence rapor imzalayın yani ben kralını tanımam imzalarım ama raporda belli başlı yaptırımları üstümden işverene atarım öyle imzalarım .
  msl adamlara baret alınması gerek işveren pintilik yapıyor 1 hafta içinde alınmalı dedik raporda ama iş veren almadı baretleri hemen bir sayfaya uygun bir dille bunun işveren tarafından alınmadığıyla ilgili bir yazı altına işveren imzası kendi dosyama koyarım yani rapor imzalamak sorun değil önemli olan imzalanan rapordaki yaptırımlar yapılmışmı yapılmamışmı yapılmadıysa suçlu kim kendinizi güvence altına almak için dikkatli olun ucuza çalışmayın, sizden kaynaklanan bir hatada 1 parmak kopması bile para cezası olarak 40000binlira ödenmiş aldıgınız ücretle bunu ödeyebilirmisiniz bunu iyi düşünün ona göre bu işe soyunun yada hiç girmeyin

   
 15. Fulya SEZER

  Fulya SEZER TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler Münir bey yeterince net anlatmışsınız   
 16. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar son sınavda bile bununla ilgili bir soru vardı.Demekki bakanlık danışmanlık firmalarına iş yapmak istemiyor , yaptırmayacak bir yerde çalışıp farklı bir yerde isgu olarak çalışmanın bence tek yolu var o da çalıştığın yer ile isg katip üzerinden seni sigortalı gösterecek çalıştığın saat kadar 37 saate kadar çalışırsın.Benim düşümcem bu.serbest meslek makbuzu alıp olacak iş değil.

   
 17. Geosoil

  Geosoil TÜİSAG Üyesi

  Ben bu OSGB leri yapı denetim firmalarına benzetiyorum. Inşallah sonumuz yapı denetimdeki çoğunluğu oluşturan imza mühendislerine ( diplomalarını 4000-5000tl/yıl fiyatına kiraya verip başka firmada da çalışan ) dönmez. O sebeple gerçekten bilinçlendirilmeliyiz. Kursa git sınavı geç UZMAN ol ne güzel. Bu belgeyi aldık ama hangi şartlarda nasıl kullanıcaz bilmiyoruz.

   
 18. Resul Akdeniz

  Resul Akdeniz TÜİSAG Üyesi

  Bak arkadaşım ben şu şekilde hallettim bu işi; Tam zamanlı olarak yeraltı kömür ocağında maden mühendisi olarak çalışıyorum,buradan 30 gün sigortam yatıyor.Aynı zamanda 3 gün bir fabrikada 4 gün de başka bir fabrikada uzman olarak çalışıyorum ve bunlarda beni görev yaptığım süre için,yani biri 3 biri 4 gün sigortalı gösteriyor.

   
 19. Eren Atalay

  Eren Atalay TÜİSAG Üyesi

  Ama o zaman 37 saatlik çalışma süresini geçmiyor mu? Ayrıca İSG KATİP den sözleşme imzaladınızmı?

   
 20. Resul Akdeniz

  Resul Akdeniz TÜİSAG Üyesi

  İsg katipsen sözleşme olmadan uzman olarak görev yapamazsınız zaten.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica