Soru : Tam Zamanlı Ig Uzmanı

Onur Eşsizoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar ben çalıştığım yerde tam zamanlı olarak işe başladım. Bakanlığa bildirimimde ise 15 saat + 5 saat fazla mesai ile 20 saatlik bir sözleşme yapıldığı görülüyor. Ben şimdi burada tam zamanlı görünüp 20 saatlik de iş güvenliği uzmanlığı nasıl yapıyor oluyorum tam çözemedim. Beni bu konuda aydınlatabilir misiniz ? Mühendis olarak tam zamanlı gösterip iç görevlendirme ile ig uzmanı atayabilme gibi bir muhabbet var mı ?

Bir de başka merak ettiğim bir durum, geldiğimden beri evrakları düzenlemekle uğraşıyorum, saha konusunda önlemleri belirleyip raporlamaya başlayacağım. Fakat bu süreçte sahada bir sıkıntı olması halinde ben mi sorumlu oluyorum. Henüz yapılmış bir toplantı, rapor bir şey yok. Risk değerlendirmesini hazırladım henüz onaylanmadı sadece. Defter de henüz alınmadı. Genel bir yönetim planlaması olmadan bu tarz işlere geçmek istemedim çok karışıyor çünkü ilerde. Aslında merak ettiğim şu bir iş güvenliği uzmanı bir yere atandıktan sonra belli bir tölerans var ilk zamanlarda. Yoksa daha ilk ayak bastığı gün ölümcül bir kaza olsa o gün atandı diye o kişi mi suçlu oluyor mesela ?

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşım;
1-Risk değerlendirmesini yaptım demişsin ancak sen yapamazsın,bunu işverenin kuracağı ve seni de dahil edeceği bir ekip yapabilir.
2-Saha konusunda önlemleri belirleyip raporlamaya başlayacağım demişsin,ancak risk değerlendirmesi tamamlanmışsa tehlikeler ve önlemlerin de eksiksiz belirlenmiş olması gerekmiyor mu?
3-Bir İG uzmanı olarak tam zamanlı görünüp 20 saatlik de İG Uzmanlığı nasıl yapıyorum diye sormuşsun;İG Uzmanlarının görev,yetki ve sorumlulukları ile ilgili yönetmeliği (5-10 sayfa bişey) dikkatlice okursan aradığın cevabı orada bulabilirsin ama şu kadarını söyleyebilirim.Sizin çalıştığınız işyerinde bir kaza olmasına gerek yok,risk değerlendirmesini sen yapmışsan zaten bence suçlusun.

Onur Eşsizoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1- Zaten öyle oldu kendi bilemediğim konularda ekip içerisindeki diğer mühendislerin yardımlarını aldım. Ben toparladığım için hepsini ben hazırladım dedim. Tabloyu hazırlayan benim yani.

2- Risk değerlendirmesi yetmez bence bu konuda. Günlük, haftalık veya belirli aralıklarla gözlem raporlarıyla desteklenmesi gerekiyor onun. Risk değerlendirmesi daha genel kapsamlı bir çalışma çünkü. Günlük işlere özel bazı durumların tespiti ve takibi bizim işimiz için gerekli bir durum bence. Risk değerlendirmesinde genel olarak sıcak çalışma öncesi izin alınması gerekiyor dersin mesela ama o gün saha içerisinde buna dair bir uygunsuzluk vardır bunun da raporlanıp işverene bildirilmesi gerekir. Bu tarz raporlamadan bahsediyorum. Bunlar bizim işimizin güvenilirliğini arttıran durumlar bence.

Ayrıca bana yönetmeliği söylemişsiniz ama görevler kısmında yer alan ;

2) İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek.

kısmını tam olarak anlayamamışsınız galiba. Risk değerlendirmesi dışında kalan bir durumdur bu.

3- Bu şekilde yüklenmenizi tam anlayamadım. Merak ettiğiniz konuyu cevaplayabilirdim, ya da iyi niyet gösterip öyleymiş gibi kabul edip de cevaplayabilirdiniz. Bu agresif yazış tarzınız neden çözemedim. Neyse ben anladım durumu teşekkür ederim yönetmelikte buldum dediğiniz gibi. Saygılarımla. İyi forumlar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.