Tam Zamanlı Çalışan Kişinin Baska Yerde Çalışabilmesi

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında kayhansezer tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kayhansezer

  kayhansezer TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,

  Arkadaşlar çalıştığım fabrikada ayda 32 saatlik isg uzmanına ihityaç var. Ben mühendis olarak çalışıyorum. Primim 32 saat uzman olarak, 148 saat (180-32) mühendis olarak yatacak.

  Ama isg uzmanı olarak 217 saat hakkım mevcut. Geri kalan 37 saati (217-180) başka işletmelerde haftasonu, mesai sonra zaman ayırarak gösterebilir miyim??


   
 2. savasci

  savasci TÜİSAG Üyesi

  şimdilik evet:)) bakanlık denetleyemiyor şuan bu konuyu

   
 3. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  şu nu anlamadım açıklar mısınız: 180-32 den kastınız ne dir. 32 saat uzman sınız ok anladım da . 180 saat nedir?

     

   
 4. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık denetlemiyor diye birşey yok . Yasal olarak böyle birşey mümkün değil . Bakanlıkla özellikle konuştuğum bir konu hem yasal değil hemde öyle bir sigorta olayı yok .

   
 5. kayhansezer

  kayhansezer TÜİSAG Üyesi

  180 saat aylık mühendis olarak çalışma saatim..

     

   
  OGNSZMS bu yazıya teşekkür etti.
 6. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  denetlenmiyor diye birşey yok.isg uzmanı olarak fazla mesai ile çalışma süremiz 217,5 saattir (yada 217 saat) buna göre geri kalan süreleri farklı yerlerde çalışarak tamalayabilirsiniz.
  yanlış mı biliyorum yoksa.

   
 7. sersem

  sersem TÜİSAG Üyesi

  bende tam zamanlı bir yerde çalışıp cumartesi günlerini başka şirketlere ayırmayı düşünüyorum.bunu yapabileceğimiz bize kurstada anlatıld yasal diye...sonuçta 217 saati doldurmamız lazım,nerde nekadarı önemli dill....
   
 8. kayhansezer

  kayhansezer TÜİSAG Üyesi

  bu konu ile ilgili yasal yönden çekiniyorum. 217 saate tamamlamamanın bi sakıncası olmayacağını düşünüyorum.   
 9. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  neden sakıncası olsun ki.sen bir işyerinde çalışsan ve o işyerinin sahibi seni ayda 217 saat çalıştırabiliyor.neden? çünkü fazla mesai iye bir şey var.bu aynı zamanda ne demek.?işçi ayda 217 saat çalışabilir.yani en fazla.ben 100 saat biryerde 117 saat başka bir yerde pekala çalışabilirim.kim karışır.kanuna aykırı değil ki

     

   
 10. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi


  ya yok öyle birşey bakanlıkla özellikle konuştum bugün yarın cezalar hakkında bilgi verecekler .herkes akıllı bi belge alıp piyasada kim varsa ne varsa ayakta götürme hesabında .

  Etik olarak zaten uygunsuz bir iş . Sen tam zamanlı Mühendis + yarı zamanlı iş güvenliği uzmanı olacaksın gidip başka şirketlerede bakacaksın olacak iş mi hepsine yetişeceksin yani ? Düzgün iş yapmayacaksınız bu işinde pisliği çıkacak belli ...

  Sigorta açısından zaten olmuyor .

  Bakanlık ile görüştüm YASAL olmadığını belirttiler hatta bu konu hakkında kendileri geri dönüş yaptı arayıp sizde sorabilirsiniz ...   
 11. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  sigorta açısından nasıl olmuyor arkadaşım.
  ben şuan ayda 49 gün sigortası yatan bir çalışanım.30 gün bir firmada tam zamanlı çalışıyorum.sigorta açısından bu sorun değil.sigorta senin toplam prim gününü ne olursa olsun toplamda 30 gün alır.
  ben şuan bir firmada 30 gün tam zamanlı çalışıyorum.
  13 gün bir firmada uzmanlık yapıyorum.
  4gün bir firmada uzmanlık yapıyorum.
  2 gün bir firmada uzmanlık yapıyorum. hiçbir sorunda çıkmadı.çıkmaz.   
 12. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi


  o zaman bakanlığı ara sor . Bende aradım iş teklifi vardı reddettim . Öyle sigorta mı olur ya 49 gün yatıyor yarın senin işletmen dışında diğer işletmelerde sigortanı görünce aferin iyi çalışıyor mu diyecek ?

  Etik açısından yada yasal açıdan merak ettim nasıl yetişiyor acaba 49 gün çalışma 30 günde ?

   
 13. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  o zaman şöyle düşünelim.sanırımdaha iyi anlayacaksın.
  diyelim ki ben çalışan sayısı bakımından ayda 4saat sözleşme yaptığım işletmelerle çalışıyorum. şimdi ben bu işletmelerde 4 saat çalışıyorum ancak bu firmalar bana 4 saat sigorta yapamazlar.en az 1 günlük sigorta yapmak durumundadırlar.anladınmı arkadaşım.sigortalar en az 1 günlü olacağı için bu sorun olmaz.emeklilik hesabında hepsi isterse 100 gün etsin 1 ay içerisinde.bu dikkate alınmaz ve sadece 30 günlük prim dikkate alınır.ancak ödenen prim miktarları emeklilik hesabına yansıtılır.
  mesela;
  ben ayda 4 saat çalışabileceğim firmaların uzmanlığını yapıyorum. bu ne yapar ; günde 8 saat yani iki firma yapar. bu iki firmada bana 1 er gün sigorta yatırır.ne yaptı 2 gün. 1 aylık sürede diyelim li 60 günlük sigorta yatırmışlar. bu emeklilik hesabında 30 gün olarak alınır.ancak sigorta prim ücretinde tüm ücretler toplanır. ücretin tamamı alınır yani.bu yasal birşey.
   
  kayhansezer ve ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 14. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi


  ben anlamadım yanlış anlaşılma olmuş . Ben sigorta için Bakanlık kabul etmiyor yasal olarak söyledikleri 30 gün sigortalı olarak bir yerde çalışıp oranın iş güvenliğini yapıyorsanız , başka bir yerin iş güvenliğini yaparken sigorta yapılması gerekli ve bu şekilde yani aynı anda 30+ x+y+z olarak sigorta yatırılması YASAL DEĞİL .

  yarın gene ceza ile ilgili bilgi verilecek eğer ceza yoksa o zaman size iyi çalışmalar 30 günde aynı anda mühendislik + iş güvenliği + x firması + y firması + z firmasına iş güvenliğini etik açıdan nasıl yaparsanız artık zaten bu BELGENİN amacı sizin gibilere ek GELİR sağlamak iş kazaları , ölümler mi sorun değil siz para kazanında gerisini boşverin .

  iyi günler herkese .

   
 15. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi

  düzeltelim cümleyi yanlış anlaşılma olmasın SGK açısından YASAL yani problem yok ( zaten muhasebeci arkadaşımla çoktan konuştuğum bir konu prim olarak yatırılması ) ancak CASGEM açısından YASAL DEĞİL .   
 16. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  Şunu söyleyelim bir kere sizin gibiler şeklinde bir şey demek yanlış. Bİr insanın kabiliyetini uzmanlığını kimse ölçemez. iş kazası artacakmış yani arkadaş uzmanlık yapamyor yani yetersiz. buna kim karar verir. siz arkadaşın firmalarını bilmeden böyle bir şeyi nasıl söylüyorsunuz. Adam isgkatipden sözleşmesini yapmış sigortasını da ödetiyor her şey yasal. Ayrıca ben biryerle kısmi sözleşme yapsam firmaya desemki benim sigortam 30 günü bulmuyor toplamda benim ücretimi azaltın geri kalanı sigortama yatırın bundan kimene. Şuan karman çorman olmuş bir sistem var hatta sistem bile yok

   
  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 17. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  Ben arkadaşın çalıştığı şekilde çalışmıyorum, bu arada sizin gibiler dediniz ya siz kimsiniz bu arada ?

   
  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 18. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi


  Ben sizin gibiler derken piyasada rastladığım sadece para için bu işi yapan sadece PARA PARA PARA diye düşünen insanları tanımlıyorum . Zaten mantık olarak mümkün olmayan aynı an da hem mühendislik hem aynı işletmenin iş güvenliği uzmanı hemde dışarıdan 4-5 şirketin iş güvenliğine bakarım demek benim umrumda değil çalışanlar benim umrumda değil iş güvenliği demektir . Siz bir ayda 40-50-60 gün çalışmayı normal ve uygun buluyor olabilirsiniz ama ben bunu ne etik açısından ne de iş güvenliği açısından uygun bulmuyorum .

  Ben bu işi yapanların yeteneksiz yada yetersiz olması ile ilgili birşey söylemedim . Yani kimseye beni hedef göstermeyin lütfen .

   
 19. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar iki tarafta kendine göre haklı sebepleri var.Sorun sizin davranışlarınız değil sorun yamalı bir kanun çıkması ve bu kanuna devletin bile inanmaması,çıkarılan bu kanunun da devlet tarafından tekrar delinmeye çalışılması.Bu yüzden belli bir süre daha bu tartışmalar devam edecektir.Bence herkes şu aşamada günü kurtarıyor bu gibi sıkıntılı konularda kamuda muhatap bulmak bile zor.Hepimize kolay gelsin artık...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica