Tam Süreli Çalışırken Başka Bir Yerde De Hafta Sonları Kısmi Olarak Çalışabilir Miyim?

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında aysnr tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi  ÖNEMLİ !!!

  Arkadaşlar merhaba;
  Bu konudan farklı bir konuya değineceğim ama önemli benim için.

  Tam zamanlı olarak bir firma da İSG Uzmanı olarak çalışıyorum. Ancak bana sürekli küçük işletmelerin risk değerlendirmesi, acil durum eylem planı ve çalışanlarının eğitimlerini vermem için teklifler gelmekte. Açıkçası tek seferlik yapacağım bu işlerin sayısı oldukça fazla ve bende yapmak istiyorum. Ancak duyduğuma göre bireysel çalışanlar iş güvenliği eğitimi veremiyorlarmış, eğitim verebilmemiz için ya o işletmenin SGK' lı çalışanı olmamız gerekiyormuş ya da OSGB bünyesinde olmamız gerekiyormuş. Bu doğru mudur, böyle bir yönetmelik gerçekten var mıdır, ya da yapanlarda sıkıntı oldu mu? Sizlerden çok acil yardım istiyorum.

  Teşekkür ederim.


   
 2. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi  Böyle olduğu çok söylendi, hiçbir yönetmelikte bir netlik yok, çok kişi de RD ile beraber eğitim verdiğini söylüyor. Eğitimi kendisi verip bir OSGB den sertifika temin edenler de var.
  Böyle olduğu çok söylendi, hiçbir yönetmelikte bir netlik yok, çok kişi de RD ile beraber eğitim verdiğini söylüyor. Eğitimi kendisi verip bir OSGB den sertifika temin edenler de var.

   
 3. Alper Kahraman

  Alper Kahraman TÜİSAG Üyesi

  Haftada 45 saat çalışılan bir yerde tam süreli çalışıyorsanız 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında başka bir yerde çalışamazsınız.

     

   
 4. şimdi 170 yi aradım
  onlARDA PEK BİŞEY BİLMİYOR
  3-4 farklı kişiye yönlendirdiler
  en sonunda tam zamanlı kendi işinde çalışsan bile
  isg olarak farklı bi yerde çalışamazsın dedi.

   
 5. baran aydemir

  baran aydemir TÜİSAG Üyesi

  Alper Bey 217 saat çalışma hakkımız var ama

     

   
 6. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi

  Bir İş Güvenliği Uzmanı uzman olarak Tam zamanlı bir işte çalışıyorsa 180 saat başka bir işte kısmi zaman lı çalışamaz 37 saat mesai hakkı var onuda o çalıştığı şirkette kullanabilir başka bir yerde kullanırsa o çalıştığı yerin iş akdini fesh etme hakkı var.

   
 7. Özkan Köse

  Özkan Köse TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı çalıştığın yeri bilgilendirip onay aldıktan sonra çalışabilirsin diye düşünüyorum yanlış mı?
   
 8. mahmut sami kollu

  mahmut sami kollu TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  bir yapı denetim firmasında kontrol mühendisi olarak çalışıyorum. herhangi bir OSGB de iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilir miyim. bu konuda kanun, yönetmelik veya mevzuat var mı?

  iyi günler..   
 9. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Halen çalıştığınız firma ile hukuki sorun olmayacaksa çalışabilirsiniz.

     

   
  kmemel bu yazıya teşekkür etti.
 10. Armağan Kocabaş

  Armağan Kocabaş TÜİSAG Üyesi

  merhabalar. benim de sorum şu şekilde, şirket bünyesinde 3 farklı şantiyeye atamam yapılacak. bunun bi sakıncası sıkıntısı olabilir mi acaba? her şantiye için şirketimle kısmi süreli sözleşme mi imzalamam gerekiyor? yoksa isg katipten kişi sayısına göre atama yapmaları yeterli olacak mı? sigorta primim gene tam yatacak? bu konuda beni bilgilendirebilirseniz sevinirim.

  ayrıca tam zamanlı çalışmadan kasıt nedir?tek bir işyerinde, isg katipte 180 saat olarak görünmesi mi? isg katipte tam zamanlı yada yarı zamanlı diye bir ibare bulamadım?   
 11. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba; şirket bünyesindeki her şantiye için bir SGK işyeri numarası alınıyor biliyorsunuz. Herbiri için işvereniniz tek tek size isg katipten davet gönderecek. isg katipte zaten işyeri modülünde kaç kişi çalıştığı kişi sayısı gözüküyor. Çalışma sürenizi sistem otomatik hesaplıyor. O süreler dahilinde sözleşme yapmanızı tavsiye ederim. Bunun hiç bir sıkıntısı olmaz. Ve tabi kısmi iş sözleşmesi imzalamanız gerekiyor. ( her bir yer için ayrı ayrı) Şirketin merkez biriminde de tam zamanlı olarak SGK nız yatar ( uzman olarak değil de normal çalışan gibi) olur biter. Yada tüm üç şantiyedeki toplam görev süreniz diyelim 5 gün olsun. 25 günlük priminizde merkez birim üzerinden yatar. Böylece 180 saat ve 37 saatiniz çok eksilmemiş olur. Tam zamanlı görevlendirme demek aylık 180 saat isg uzmanı görevi demek. Tek bir şantiye için direk 180 saat dediğinizde bu vakti harcamış oluyorsunuz geri kalan 2 işyerine 37 saat yetiyor mu? Çünkü sadece geriye 37 saatiniz kalıyor. Şunu da belirteyim. isg katipten aylık 1 saat bile isg uzmanı olarak sözleşme yapmanız 1 ay olarak değerlendiriliyor. Belge yükseltmede tam zamanlı sözleşme yapmanız gerekmiyor. Yani ayda 1 saat yılda 12 saat eder. Ama çagb bunu 1 yıl hizmet olarak kabul ediyor. Kararınızı siz verin.
  İyi çalışmalar dilerim.   
  mesut şirin ve Armağan Kocabaş bu yazıya teşekkür etti.
 12. Armağan Kocabaş

  Armağan Kocabaş TÜİSAG Üyesi

  mükemmel cevabınız için sonsuz teşekkürler.

   
 13. gulayguven1979

  gulayguven1979 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba; sizin birebir yaşamış olduğunuz durum aslında okuduğum kadarıyla birçok kişinin sorusunun canlı yaşayanı olarak bir cevap olmuş. size benimde bir ektra sorum olacak? 180 saat özel bir şikette gıda mühendisi olarak çalışıyorum. 37 saatlik daha başka işyerinde iş güvenliğş uzmanı olarak çalışabilirim? sonuç bu galiba? haksız mıyım? bunun için izlemem gerek yol nedir? teşekkürler.
   
 14. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  180 saat uzmanlık dışı görev yaptığınız için 37 ve 217 saatler sizin için geçerli değil. Öncelikle tam zamanlı bir şirkette çalıştığınız için başka işyerlerinde çalışabilmek için işyerinizden izin almak zorundasınız. Sonrasında isterseniz mevcut 180 üzerine 217 saat uzmanlık yapın sorun olmaz. SGK da 30 günden fazla görünebilirsiniz. isgkatipte 217 saate kadar görünebilirsiniz.

   
 15. gulayguven1979

  gulayguven1979 TÜİSAG Üyesi

  Cok iyi.ama isyerinden izin alma konusunu nasil yapacagiz?sirketin yaptigi sozlesmede boyle bir yani baska isyerlerinde calisamaz diye bir madde yok. Yine de yonetimden ki ben bunu soracak olsam mudur,insan kaynaklarina oda bolge insan kaynaklarina soyleyecek derken olacak isi kendim oldurmaz yapacagim.:) budurumda kime karsi izin aliyorum.sirket sozlesmelsinde boyle birmadde koymadiysa olay bitmistir bence ;-)   
 16. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  "Personel, görevi nedeniyle sahip olacağı işverenin ve işyerinin sırlarını üçüncü şahıs ve kurumlara veremez. Personelin bu hükümlere aykırı hareket etmesi halinde işverenin tazminat hakkı saklıdır. Personel, işverenin yazılı izni olmadan başka herhangi bir kuruluş, şirkette çalışamaz, ortak olamaz, herhangi bir sıfatla görev alamaz. Aksi davranış işverenin güvenini kötüye kullanma olup işveren sözleşmeyi tazminatsız sona erdirebilir. İşveren izin verip vermemekte serbesttir"

  Bir sözleşme den örnek verdim. Sizin sözleşmenizde böyle madde yoksa sorun yoktur.

   
 17. ahmet ahmetoğlu

  ahmet ahmetoğlu TÜİSAG Üyesi

  Bir işyerinde tam süreli farklı bir iş yaparken, başka bir yerde kısmi süreli isg uzmanlığı yapıp yapamamanın yasal dayanağı ya da engeli nedir arkadaşlar?
  4857 ya da 6331 de bağlayıcı bir madde görmedim.

   
 18. emine ber

  emine ber TÜİSAG Üyesi

  2 günlük sigorta yatırıldığında geri kalan 28 günü kendimiz ödemek zorunda kalacağız değil mi?

   
 19. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı olarak çalıştığınız yer ile aranızda sizi bağlayacak bir sözleşme yadda sözleşme maddesi yoksa hafta sonları da başka yerde çalışabilirsiniz.

   
 20. yiğitemre

  yiğitemre TÜİSAG Üyesi

  benim öğrenmek istediğim şey biz 2 gün sigortalı görünüyorsak geri kalan 28 günü yatırmazsak ne olu geriye dönük borç çıkarmı bize yoksa sadace sağlık sigortasından mı faydalanamayız

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica