Tam Süreli Çalışırken Başka Bir Yerde De Hafta Sonları Kısmi Olarak Çalışabilir Miyim?

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında aysnr tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Bora Alevok

  Bora Alevok TÜİSAG Üyesi  Kemal Bey iyi günler diliyorum. İş güv. uzmanı olarak serbest çalışmaya başlıyorum. İlk olarak yönetmelik çerçevesinde kısmi süreli çalışma esasında işyerlerine girişim yapılıyor. Bu aşamada bir sorunla karşılaştım. Daha önce kısmi sigortalı olarak 30 günün üzerinde sigortalanabileceğimi bu sayede saat hesabımızda çıkacak ör: 5 saatlik bir hizmete karşılık en az 1 günlük sigorta yapılması gerektiği ve sonuçta 217 saati doldururken (eğer olabilirse inşallah:) ) 30 günün aşılacağını ve bunun uygulandığını yazmıştınız. ->Dün itibarı ile anlaşma aşamasında olduğum işverenlerden 2 tanesi bana ayın hangi günlerinde çalışacağımı ve bugünlerin başka işyerleri ile çakışmaması gerektiğini, bu açıdan bir çetere tutmamın iyi olacağını söyledi ! Eğer ben küçük bir işyerinde birkaç saat çıkan hizmet hesabıma karşılık en az 1 gün sigortalı olabiliyorsam ve saatimi doldurma noktasında ay içinde gün sayım 30'u geçecekse çakışma kaçınılmaz. Konunun detaylarından haberdar olmayanlar muhasebeciler mi yoksa ben yöntemde bir hata mı yapıyorum? Bilgi aktarırsanız sevinirim. Ayrıca işkolu kodumuz soruluyor, muhasebeciler bunu doğru bir şekilde nereden ve ne isim altında bulacak hata olmasını önlemek adına nasıl yönlendirelim? Saygılar, sevgiler.


   
 2. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi  kısmi süreli iş sözlşemesinde sadece çalışılacak günler yazıyorsa o günler kadar, eğer hem gün ve saat yazıyorsa (örneğin pzartesi günlerl 2 saat gibi) o zaman çalışılan saat/7,5 şeklinde hesaplanan gün kadar sigortanız bildirilir. bu arada A işyerinde pazartesi günleri çalışmak üzere anlaşmanız B işyerinde de pazartesi günleri çalışamayacağınız anlamı çıkmaz, işçi gün içinde birden fazla işverenin yanında çalışabilir. çakışma olması size bişey kaybettirmez
  kısmi süreli iş sözlşemesinde sadece çalışılacak günler yazıyorsa o günler kadar, eğer hem gün ve saat yazıyorsa (örneğin pzartesi günlerl 2 saat gibi) o zaman çalışılan saat/7,5 şeklinde hesaplanan gün kadar sigortanız bildirilir. bu arada A işyerinde pazartesi günleri çalışmak üzere anlaşmanız B işyerinde de pazartesi günleri çalışamayacağınız anlamı çıkmaz, işçi gün içinde birden fazla işverenin yanında çalışabilir. çakışma olması size bişey kaybettirmez

   
 3. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Gün ve saat konusunda cevap alamadım, alırsam aktarırım.
  iş kodu ve adı ise şöyle:
  işin kodu: 28-69.10.08
  işletme destek hizmetleri
  sosyal güvenlik müşavirlerinin faaliyetleri
  işinizde başarılar...

     

   
 4. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Katılıyorum...

   
 5. Bora Alevok

  Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

  Konuyu biraz açayım. Çakışma konusu şöyle karşıma çıktı: firma muhasebecisi beni isg katipte aylık 2 saat çıkan isg hizmetine karşılık 1 tam gün kısmi sözleşmeli sigortalı gösterirken, benim aynı günde başka bir yerde sigortalı (kısmi) gözükmemem gerektiğini belirterek bunu organize etmemi tavsiye etti...ben de başka bir günlere diğer işyerlerini dağıttım ama dünya kadar boş isg dakikam var ve bu şekilde 30 güne çok kısa sürede ve boş saatle ulaşabilcek gibi gözüküyorum. Çakışma ve çakışmanın olmaması gereği konusu buradan açamaza soktu.

     

   
 6. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  aynı gün birden fazla işyerinde sigortalı görünebilirsiniz. muhasebecinin bu tavsiyesi yersiz olmuş. yasal bir sıkıntısı olmaz

   
  Bora Alevok bu yazıya teşekkür etti.
 7. deniz34

  deniz34 TÜİSAG Üyesi

  Söylediklerinize katılıyorum.
   
 8. KİM

  KİM TÜİSAG Üyesi

  Bora Bey,

  Serbest meslek mensubu olarak mı çalışıyor gözüküyorsunuz?   
 9. Bora Alevok

  Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

  hayır igu olarak girişimi yapıyorlar, zaten igu uzmanı olarak sözleşmeyi başka türlü yapmanız mümkün değil

     

   
 10. Bora Alevok

  Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

  İyi günler arkadaşlar, sormak istediğim bir konu var. Bir işyerinin faaliyet konusu çerçevesinde birden fazla NACE kodu olabilir mi? Bazı işyerlerinin ünvanlarında malum turizm, inşaat, dayanıklı tük. mal. satışı v.s. diye uzayıp giden ve her biri diğerinden alaksız iştigal konuları var ve gerçekten buna benzer bazı firmalar aynı anda kimyevi madde tic. yaparken bir yandan ünvanda geçtiği için inşaat da yapabiliyor ve benim de karşıma buna benzer bir örnek geldi ve bir kaç NACE kodumuz var galiba dediler ama onlar da ne olduğundan kesinlikle emin değil. Bu farklı iş kolları için birden fazla NACE kodu sahibi olabiliyor mu bu tip firmalar? Teşekkürler...   
 11. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  şirket isminde ne kadar iş yazarsa yazsın önemli değil. önemli olan fiilen yapılan işler. ticaret yapan firmanın bu iş için bir işyeri dosyası vardır. bunun bir kodu vardır. inşaat için farklı işyeri tescili vardır. Bununda ayrı bir kodu vardır.   
  Bora Alevok bu yazıya teşekkür etti.
 12. yldrm

  yldrm TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,

  Tüm yorumları okuyunca çok güzel bilgilerin yanında kafam iyice karıştı.

  Şöyle ki;

  Bende tam zamanlı özel bir şirkette 2,5 yıldır çalışıyorum. Ağustos 2013 sınavını kazanarak isg uzmanı oldum.
  cumartesi-pazar çalışmadığım için isg uzmanı olarak diğer firmalarda çalışmak istiyorum.(50 nin altında tehlikeli ve az tehlikeli yerlerde) bir kaç firma var bulduğum isg ihtiyacı olan..

  öncelikle;
  1-forumdan yazılanlardan yola çıkarak --> tam zamanlı bir yerde çalışırken (isg uzamanı olarak değil) kısmı zamanlı olarak başka firmalarda isg uzmanı olarak çalışabiliyoruz.
  ancak sigortamızın yatması gerekiyor öyle değil mi ve diğer yerle bir prim konusunda bir sıkıntı da olmuyor?

  2-risk analizi,acil durum planı ve eğitim verebilmemiz için isg katipten sözleşme yapmamız gerekiyor.ve iş yerinin sigortamızı yatırması gerekiyor. anladığım kadarı ile sigortamız yatmadan isg uzmanı olarak görünmüyoruz.

  3-tüm bunları yaparken tam zamanlı çalıştığımız firmaya herhangi bir bildirim yapmamız gerekiyor mu?

  4-ilk adımda çalışacağımız kısmı zamanlı firmalar ile nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

  hem diğer işimi hemde isg uzmanlığını yapmak istiyorum işi yasalara uygun en güzel şekilde nasıl başlayarak yapabiliriz.

  bilgilendirirseniz sevinirim.

  saygılarımla,

   
 13. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Şirketin ana faaliyet koluna bakıyorlar ve tek bir nace kodu oluyor.
   
 14. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  1.
  1. doğru
  2. doğru
  3. bildirim yapmazsan işveren öğrenirse iş akdini haklı nedenle fesih edebilir. bilgi vermen ve onay alman daha sağlıklı olur
  4. kısmi zamanlı iş sözleşmesi yapmalısın

   
  kmemel ve yldrm bu yazıya teşekkür etti.
 15. Bora Alevok

  Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar, bağımsız igu halinde; 1'den fazla şubesi olan bir gıda işletmesinde (restoran, kafe) igu olarak hizmet verebilmek için her şubeyle ayrı ayrı kısmi süreli çalışma+isg katip sözleşmeleri yapılması gerekiyor mu? şubelerin haliyle ayrı ayrı SGK sicil numaraları var ve şirket merkezinden isgkatip sözleşmesi yapınca çalışan sayısı x dak. hesabında sadece merkezdeki çalışanlar hesaba girmiş gözüküyor. Bu şekilde şubelere igu olarak gidersek işi sigortasız ve usulsüz yapıyormuşuz gibi düşünüyorum. Yanılıyor muyum?   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 16. suhan1973

  suhan1973 TÜİSAG Üyesi

  bakanlık sözleşmesi dediğiniz ne oluyor ?

   
 17. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim okuduklarımla iyice kafam karıştı. Biri bana da yardımcı olabilir mi? Ben şu an İSG uzmanı olarak ve tam zamanlı olarak bir fabrikanın 3 farklı fabrikasına da bakmaktayım. Azaltılan uzman saatlerinden dolayı şu anki saatim 140 saate düşmüş bulunmakta. Ancak bana sürekli dışarıdan da teklifler gelmekte. Dışarıdan az tehlikeli veya tehlikeli başka bir işletmeye de bakabilir miyim şu an çalıştığım yerde 30 gün sigorta primim yatırılarak. Teklif gelen yerlerin çalışan sayıları az olduğu için 5-6 güne falan tekabül ediyor. 217 saati geçmediğim sürece sorun olmaz diye düşünüyorum, ama yanlış mı düşünüyorum ? Cevaplarınızı bekliyorum.

  Teşekkürler.

   
 18. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  isg katip üzerinde 217 yi geçmediğiniz sürece SGK priminizin 30 gün üzerinde olmasında hiç sakınca yok. doğru düşünüyorsunuz.

   
  kmemel bu yazıya teşekkür etti.
 19. smyraaa

  smyraaa TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir sorum olacak, serbest çalışan bir uzmanım. Çalıştığım işyerleri 10kişiden az çalışanı olan az tehlikeli yerler. Buralarda 2günlük sskmı yatırmalarını istiyorum ve o süre içinde risk analizi ve adep yapıyorum ancak eğitimde takıldım. Eğitim için 2günlük sigortalı olmam yeterli değil mi? isgkatipten sözleşme imzalamak da şartmı? Sözleşme imzalasam ssklı olduğum günle sözleşme aynı gün mü olmalıydı? 1-2işyerinde bu ay içerisinde ssk grişim oldu ancak emin olmadığım için isg-katip sözleşmemiz yok.Dediğim gibi bahsettiğim işyerleri küçük esnaflar. Sizce ne yapmalı?

   
 20. kmemel

  kmemel TÜİSAG Üyesi

  Benim şikayet etmediğim yer kalmadı. Kimse de bir ceza almadı. Umudunuzu kırmak istemem ama gerçek bu.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica