Tam Süreli Çalışırken Başka Bir Yerde De Hafta Sonları Kısmi Olarak Çalışabilir Miyim?

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında aysnr tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Yahyas

Yahyas TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar
    ben tam zamanlı olarak mühendis olarak bir işyerinde çalışıyorum.izin günlerimde ve iş çıkışlarında isg uzmanlığı yapmak için girişimlere başladım.
    30 gün sigortanız yatsada 60 güne kadar prim yatırabiliyorsunuz.
    diğer bir konuda c den b ye geçerken 3 yıl şartı vardı
    bu 3 yıl boyunca herhangi bir yerde ayda 2 saat olarak çalışsanızda geçişi hakediyormuyuz diye isggm sordum evet dediler.
    3 yıl boyunca 30 gün x12 ay x3 yıl olması gerekmiyor.
    burada dikkat edilmesi gereken sigorta primizin şsg uzmanı olarak yatması.
    isggm nin sitesinde c den b ye geçerken neler istendiğiyle alakalı detaylı bilgi var.

haydarsaskın bu yazıya teşekkür etti.
  2. FATİSG

FATİSG TÜİSAG Üyesi

Bu konu oldukça puslu..şuanda maliye bak. ile çalışma bak. bu konuda masada,,ama ne oldu bıttı takip edemıyorum..
    Ben tam zamanlı X firmasında uzmanım adım Y. Cumartesi ögleden sonra tatile giriyorum.
    Az tehlikeli sınıfta yer alan bir apartman için gittim risk değerlendirmesi yaptım.(haftalık saat hesabını da yapmadın)
    Tam el sıkışma anında Ücret konusu gelecek, yönetim başkan veya yard. neyse işte haliylee fatura makbuz gibi birşey kesecek isme mi kesecek kesebiliyor mu** hayır ** devam ediyorum...
    Anlaştılar elden para verdi makbuz falan yok ortalıkta..akabinde denetimcilerle geldi bakanlıktan,
    getirin bakayım risk değerlendirmenize analizinize falan dedi, getirdiniz risk ekibine baktı Y ismi var, numarasına baktı başka yerde bildirimi yapılmış vaziyette çalışıyor..
    e kardeşim hatra gönüle mi yaptı diyeceksin bu sorumlulugu yoldan gecerken aldı mı diyeceksin..ne diyeceksin sayın apartman yöneticim..
    e-artık karşındakii bakan mufettişi yönetime mi fiş keser uzmana mı fatura eder onumuzdeki aylar içerisindee artık bu hıkayenin sonunu da ogrenmıs oluruz...
    Y adlı kişinin cüret karşısındaki ücreti kişi yada kişilere maddi anlamda çokca kayıp yaşatabilecektir sanırım..
    eksik yada yanlışımda varsa hemen biri beni düzeltsin...ek işlere bakayım. :D

3. Bence hem kendi işinize hem de ek işlere rahatlıkla bakın sayın FATİSG, ancak usülüne göre.. isterse de Y. isimli kişi ekibe girmek zorunda değil, asıl olan ekip ve doğru değerlendirme ise tabii.

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  4. ibrahimgül

ibrahimgül TÜİSAG Üyesi

Müfettişime bak be hem riskini getir diyecek hemde faturayı soracak risk değerlendirmesi yapan yere plaket verir o dediğinizi takip edecek müfettiş yoğ

Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
  5. mehmet42

mehmet42 TÜİSAG Üyesi

yönetim başkan veya yard. neyse işte haliylee fatura makbuz gibi birşey kesecek isme mi kesecek kesebiliyor mu** hayır **
    buradaki hayır EVET olur. olmalıda. böylece sorun olmaz.

6. SOLMAZZ

SOLMAZZ TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba . Kendime ait bir şirketim var . Uzman olarak nasıl çalışabilirim ?
    İşverenlere fatura karşılığı hizmet vermem yeterlimi yoksa SGK yatırmaları gerekiyormu benim adıma ?
    Fatura yeterliyse B sınıfına geçişte uzman olarak çalıştığımı nasıl belgeleyeceğim? Birde kaç saat uzman olarak hizmet verebilirim ? Forumda yazılanları okudum tam zamanlı çalışanlarda 217 saati geçmeyecek şekilde ek sözleşme yapabiliyorlar anladığım ancak benim kendi şirketimde tam zamanlı çalışma zorunluluğum yok . Bilgisi olan varsa yanıtlarsa sevinirim .

7. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

İSG-Katipten geçerli süre kadar sözleşme yapıp onaylandıktan sonra süreniz işlemeye başlar. Ancak işverenin de sizi aylık süreniz kadar sigorta primlerinizi yatırması koşulu ile. kalın sağlıcakla.

SOLMAZZ bu yazıya teşekkür etti.
  8. SOLMAZZ

SOLMAZZ TÜİSAG Üyesi

Teşekkürler Kemal Bey . Bir sorum daha olacak izninizle . Birden fazla işverenle sözleşme yaptım diyelim
    hepsi ayrı ayrı prim mi yatıracak aylık hizmet sürem kadar ???

9. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Her bir işverenin isgkatipte görünen süre kadar sizi sgk lı göstermesi şart.

10. Kemal Erdal Çelen

Solmaz hanım,
    Bu iş yerlerinden en az birinin sürekli ve düzenli yatırması sürenin işlemesi yönünde yeterli olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, primlerinizin yatırılmasında boşluk olmaması oldukça önem kazanmaktadır.

11. nigar73

nigar73 TÜİSAG Üyesi

ssk primleri yatırılmazsa nasıl anlıcaz isg katibe mi girmek lazım arada acaba teşekkürler

12. nigar73

nigar73 TÜİSAG Üyesi

kemal bey merhabe ssk primlerimiz in yatırılıp yatırılmadığını nerden takip edicez bireyselde

13. nursevim çalıklı

nursevim çalıklı TÜİSAG Üyesi

bunun kanun maddesini yazarmısınız

14. Kemal Erdal Çelen

İlgili SGK sayfalarından vatandaşlık kimlik numaranız ve istenen nüfus bilgilerinizle girip primizin yatıp yatmadığını her zaman öğrenebilirsiniz. Veya çalıştığınız yerin muhasebecisinden aylık "Sigortalı Hizmet Listesi' ni isteyebilirsiniz. Kalın sağlıcakla.

15. Bora Alevok

Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

Kemal Bey bir sorum olacak müsadenizle. Saat hesabı üzerinden bir tam günü doldurmadığımız işyerlerinde sgk primleri nasıl yatırılır? Ör: 12 kişi çalıştıran bir b sınıfı işyerinde 15 dk üzerinden aylık 3 saate karşılık gelir. 3 saatlik prim yatması söz konusu mudur?

16. Bora Alevok

Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

Kemal Bey bir sorum olacak müsadenizle. Saat hesabı üzerinden bir tam günü doldurmadığımız işyerlerinde sgk primleri nasıl yatırılır? Ör: 12 kişi çalıştıran bir b sınıfı işyerinde 15 dk üzerinden aylık 3 saate karşılık gelir. 3 saatlik prim yatması söz konusu mudur?

17. Kemal Erdal Çelen

Tabii ki saatlik olmaz. Ayda bir gün olarak sigortalı İş kolu kodunuzdan sigorta priminizin yatırılması yeterli olacaktır.

Bora Alevok bu yazıya teşekkür etti.
  18. Bora Alevok

Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

bu arada yanılmıyorsam aylık yatırılabilen prim en fazla 60 gün ile sınırlı, yani ola ki tarif ettiğim şekildeki işyerleri kapımızda kuyruk oldular :) günlük prim yatması esası üzerinden en fazla 60 işyerine çıkabileceğiz. (gerçekleşme olasılığı sıfıra yakın ama teorik bir soru olarak kabul ediniz lütfen)

19. Kemal Erdal Çelen

Hem yanılıyorsunuz hem de sorunuz oldukça gerçekçidir Bora bey. Bu bağlamda gereken sayıda iş yeri ile herhangi bir kısıtlama olmaksızın 60 gün sınırlaması olmaksızın prim ödenmesinde yasal hiçbir sorun çıkmayacağına emin olunuz. Kalın sağlıcakla.

Bora Alevok bu yazıya teşekkür etti.
  20. isgisgisgizmir

isgisgisgizmir TÜİSAG Üyesi

Brüt 2.700 TL maaş demek Aylık 1.932 Tl maaş demek ki bence sevinilecek bir tarafı yok..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica