Tam Süreli Çalışırken Başka Bir Yerde De Hafta Sonları Kısmi Olarak Çalışabilir Miyim?

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında aysnr tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

SGK yönünden bir sorun çıkmaz. Kalın sağlıcakla.

2. ...BRK...

...BRK... TÜİSAG Üyesi

Değerli arkadaşlar ben suan bir firmada Çevre Mühendisi(Çevre Görevlisi) olarak tam zamanlı çalışmaktayım. Firmama bağlı aynı il içinde birden fazla işletme var ve hepsinin işyeri sgk numarası birbirinden farklı. Su anda sürdürdüğüm görevime devam ederken aynı zamanda diğer firmalara da İSG uzmanı olarak bakabilir miyim? C sınıfı uzman olarak tehlike sınıflarına göre herhangi bir sıkıntı söz konusu değil
    Cevaplarınızı bekliyor, iyi çalışmalar diliyorum.

3. Kemal Erdal Çelen

Hayır. Hiçbir sorun çıkmaz.

zozgeshn bu yazıya teşekkür etti.
  4. Kemal Erdal Çelen

Bakanlığın bir şey düşündüğü yok. B sınıfına geçiş aşamasında hizmet sürenizi belirlemek amacı ile zamanı gelince SGK'dan hizmet dökümünü istediğinizde gündeme gelecektir. Kalın sağlıcakla.

5. kmemel

kmemel TÜİSAG Üyesi

Bence şikayet etmeyi deneyin. Ben denedim 8 ay oldu hala sigorta yok. Yani bakanlık dahil (Bimer) beğendiğiniz yere şikayet edin, sıra size gelir de priminiz doğru mu kontrol ederlerse ne büyük şans...

6. Kemal Erdal Çelen

Çalıştığınız yerden izin alabiliyorsanız çeşitli yerlerde koşullara uygun hizmet verebilirsiniz.

7. nergal1903

nergal1903 TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar birsey soracagim, bu konuyla alakali degil ama bu soru icin de ayrica topic acmak istemedim.
    Smdi b sinifina hak kazanabilmemiz icin c sertifikamizla 3 sene araliksiz calismamiz mi gerekir. Yoksa c sertifikasini aldik ondan sonraki3 sene boyunca birkac ay calismis olsak dahi buna hak kazanirmiyiz...sinava girmeye tabiki:)

8. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Uzun zamandır araştırdığım bir konu bu zaman konusu. Herhangi bir çalışan illaki isg uzmanı olmak zorunda değil bu kişi. Birden fazla firma tarafından 30 gün üzerinden pirmi yatabilir. SGK buna izin veriyor çünkü para alıyor. Hatta diyor ki benim tavan puanımı geçecek kadar kendini sigortalı gösterirsen fazla parayı ben sana geri ödeyim:)
    Sizin sanıyorum merak ettiğiniz İSG uzmanı çalışma süresi 5 iş yeriyle diyelim sözleşme imzaladınız. Hepsi de 30 günlük priminizi yatırabilir. Ancak iş yerinizle imzaladığınız sözleşmede 30 gün gösteremezsiniz. 1. iş yeriyle diyelim yasal sınır 3 gün 2. işyeriyle 5 gün 3. işyeriyle vs.vs.. Ayda maksimum cumartesileride katarsak 25 günlük hakkımız var. 5 iş yeriyle imzaladığınız sözleşme günü yada saati bu rakamı geçemez. Ve tekrar yazayım her iş yeri sizi 30 gün sigortalayabilir çsgb buna bakmaz.
    SEVGİYLE KALIN

9. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Öncelikle merhaba ; sözleşme imzalayacağınız iş yeriyle yıllık sözleşme imzalamaya bakın. Sözleşmede süre ibaresi mutlaka olmalı çünkü. Ve 3 yıl boyunca bir tek iş yeriyle ayda diyelim yasal sınır 2 gün olsun .Yani 1 yıl Boyunca sadece 2 günlük hizmet veriyorsunuz tüm yıl çalıştı kabul ediliyorsunuz. B sınıfı için 3 sene sonra vaktinizi doldurabiliyorsunuz.
    İyi çalışmalar dilerim.

10. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

ek olarak yazmak istedim yanlış anlaşıla olmasın 1 yıl boyunca her ay 2 günlük hizmet vermeniz 1 yıllık kesintisiz uzman olarak çalıştığınız gösteriyor. Buradaki 2 gün benim örnek olarak verdiğim rakam. Önemli olan her ay bu hizmeti vermeniz.

11. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Eğer bağımsız çalışıyorsanız yani sözleşme yaptığınız firmaya fatura makbuz vs. kesemeyecek durumdaysanız sigortalı olmanız gerekir. İş yeriyle imzaladığınız sözleşme kaç günlük ise o kadar gün sigortanızın yatması kafidir. Ama kabul ettirirseniz 30 günlük priminizde ödenebilir tabi. Kontrole gelince diyelim yasal sınırlar içinde hizmet verme yükümlülüğünüz 5 gün sözleşmenizde 5 günlük zaten. Sözleşmede ayın şu günleri şu saatten şu saate kadar diye bir ibare yok ise (genelde kimse kullanmaz) teftişe gelseler bile orda olma zorunluluğunuz yok ki. Belki sözleşmeniz 4 günlük haftada 1 gün uğruyorsunuz böyle bir zorunluluk yok. Yada 4 gün üst üste gittiniz bir daha o ay snuna kadar uğramadınız olamaz mı? İnanın oluyor. Eğer sözleşmenizde hafta 1 gün olarak ayda 4 gün ibaresi yazmıyorsa olabilir.
    Sigortalı olarak hizmet vermemiz bizim de iş yerlerinde inanın işine gelir.Daha az maliyetlidir çünkübizi faturadan firma kurmaktan OSGB 'LERN eline düşürmekten koruyor. Ayrıca sigorta primimizi asgari ücretten gösterebiliyorlar. Asgari ücretten 30 günlük çalışana işveren 360 TL para ödüyor. 4 günlük hizmet 90 TL SGK ücreti tutuyor.

12. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Ve evet Kemal bey çok haklı ÇSGB sizin sigortanıza bakmaz.

13. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

evet tabi ki :) Sadece işveren uzmanlık yapmanız için gereken vakti size vermekle yükümlü o kadar

14. nergal1903

nergal1903 TÜİSAG Üyesi

konuyla alakalı olarak birşey sormak istiyorum.
    ben inş muhendisi olarak çalişiyorum, isg uzmanı olarak çalişmaya baslayacagım da...bakanlığa sözleşme ile birlikte atama yazısını ve kısmı süreli iş sözleşmesini gönderecekmiyim

15. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Bakanlık e-katip sistemiyle artık çalışacakmış . Eskiden dediğiniz gibi işliyordu prosedür ama artık internet üzerinden yapılacak işlemler. İşvereniniz e-devlet şifresi alacak isg katipten TC numarası ve e-devlet şifresini girecek sonra ssk sicil nosunu girip uzman olarak sizi belirleyecek sonra e-devlet şifrenizle siz siteme giriş yapacaksınız işvereninizin davetini kabul edeceksiniz. Sonra :) tekrar işveren girip onay verecek bu kadarmışşşş :)

imsiyat ve nergal1903 bu yazıya teşekkür etti.
  16. nergal1903

nergal1903 TÜİSAG Üyesi

yani şimdi ek4 e gore sozleşme yapma devri bittimi? kırtasiycilik işleri bitti yani? ne kadar kolaymış. bir de bununla ilgili herhangi biryerde yazan birşey var,merak ettim de :)

17. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

inşallah BİTTİ :)

nergal1903 bu yazıya teşekkür etti.
  18. nergal1903

nergal1903 TÜİSAG Üyesi

tesekkur ederim didem hanım, aklıma birşey takıldı. firmada hem muhendis hem de uzman olarak calişacagım. ek4 de tehlike sınıfı ve hizmet suresi dolduruluyordu. o hizmet suresini firma kendi mi belirliyor yoksa nasıl oluyor. sigortaları ayrı ayrı mı yapmaları gerekiyor.

19. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Hizmet süresini firmanızla beraber karar veriyorsunuz ama tehlike sınıfı ve çalışan sayınıza göre minumum saat sayısından az olmamalı . Tek sigorta yatımı yeterli zaten iş yeri SGK numarası tek ise sıkıntı yok. İSG katipte işyeri SGK numarası üzerinden işlem yapılıyor.

20. nergal1903

nergal1903 TÜİSAG Üyesi

Minimum saat konusunda firmadan yana bir sıkıntı yok,ek4 de öyle bir ibare oldugu için sormuştum..kafamdaki soru işareti B sınıfı sınavına hak kazanmak icin SGK görünmesi gerekebilir diye düşünmüştüm.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica