Tam Süreli Çalışırken Başka Bir Yerde De Hafta Sonları Kısmi Olarak Çalışabilir Miyim?

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında aysnr tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. mehmet42

    mehmet42 TÜİSAG Üyesi



    (işveren kendine göre haklı nedenlerle istediği kişiye sigortalı olarak göstermesi olanaklıdır) yasal olarak böyle bir olanak bulunmamaktadır. işveren ancak hizmet satın alırsa ve karşılığında faturası olmak kaydıyla tabi sigorta yapmaz. bunun haricinde birde çalıştırdığı kişinin 5510/4-1c statüsünde sigortalı olursa(Yani memur olursa) sigortalı gösteremez. diğer bütün hallerde işveren yanında çalıştırdığı kişinin sigortasını yapmak zorundadır. 5510 sayılı kanun madde 8


     
  2. Ersin K

    Ersin K TÜİSAG Üyesi



    Arkadaşlar benim sorumda ben bir iş yerinde ssk lı (30 gün ) olarak çalışmaktayım B sınıfına geçmek için 750 günü bu çaılıştığım 30 günden mi hesaplaya caklar yoksa başka yerde ig uzmanı olarak çalışıp ig uzmanı kodu ile yatan pirimdenmi hesaplanacak


     
  3. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Yukarıdaki yanıtın yanlış bir anlamaya yol açmaması için aşağıdaki açıklamayı yapmak zorunda kaldığım için özür dilerim. Şöyle ki:
    Taraflar anlaşmaya bağlı olarak çalışanları sigortalı göstererek veya aralarında yapacakları sözleşme doğrultusunda alınan ücretler karşılığı mali belgeler alarak hizmet satın alabilirler. Burada ortaya çıkan karmaşanın hizmet veren kişinin "sigortalı olup olmasından" kaynaklanan bir sorun olduğu kanaatindeyim.
    1) İşveren hizmet aldığı kişiyi(iş göreni) pek tabidir ki gerekli koşullar oluştuğunda iş sözleşmesi yaparak geçerli yasalar doğrultusunda sigortalı yaparak çalıştırmak zorunda kalabileceği gibi,
    2) Bu kişi veya kişiler söz konusu iş yerinde sigortalı(4c) olmadan sosyal güvenceleri kendilerine ait olarak (SSK(4a), Bağ-kurlu(4b) kapsamında şirket veya ferdi olarak bir alt taşeron/danışmanlık firması olarak hizmet vererek çalışabilirler. Kalın sağlıcakla.

     
  4. Ersin K

    Ersin K TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar benim soruma yardımcı olurmusunuz

       

     
  5. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Bu hizmetiniz sözleşmeli ve onaylı iş güvenliğinize ilişkin değilse B sınıfı için geçerli süreden sayılmayacaktır. Sağlıcakla kalınız.



     
    Ersin K bu yazıya teşekkür etti.
  6. Ersin K

    Ersin K TÜİSAG Üyesi

    Sgk fazladan yatırılan 30gün ayda 60 gün olarak gözükürmü bu yıllık 720 mi gözükür ayrıca 720 gözükürse ise emekli çalışma günümüzden bu 720 düşülürmü

     
  7. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Bir aylık süre içinde ödenen primlerin 30 iş gününü aşanları dikkate alınmaz. Daha doğru ifade ile bir kişi için örneğin bir yıl sonunda çeşitli iş yerlerinden 440 günlük prim yatırılmış olsa bile prim ödeme süresi olarak "emeklilikte olduğu gibi" B sınıfı uzmanlığa geçişte Bakanlıkça 360 iş gün olarak kabul edilir. Sağlıcakla kalınız.




     
    YAŞAR SALUR ve Ersin K bu yazıya teşekkür etti.
  8. eren-ahmet

    eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

    kemal bey birde şu konuyu tartışmamızda fayda var diye düşünüyorum

    belki söyledikleriniz doğru danışmanlık hizmeti , gider makbuzları veya şirket faturaları ile yapılabilir

    ancak yeni kanun ve yönetmeliklerde ve bakanlığın oturtmak istediği sistemde danışmanlık diye bir hizmet yok ve özellikle yetkililerin bunun önüne geçmek için bazı maddeleri getirdiklerini duymuştuk yani işveren uzman hizmetini , kanunen ssk lı veya OSGB üzerinden almak zorunda ise neden bir de danışman ile çalışsın ki

    birde bir önceki sayfada ''eğiticiler tam zamanlı çalışıyorlar ise başka bir kurumda aynı ünvanla çalışamazlar'' maddesindeki yorumunuzu örneğin firmalara uzmanlık yapabilir şeklinde veya farklı bir mühendislik hizmetinde çalışabilir diye anlıyorum ancak tam zamanlı ifadesi adı üstünde tüm süresini burada kullanmalı ifadesi ile örtüşmez mi
    başka bir ünvanla çalışabilir yorumunuzu hangi vakitlerde yapmasını düşünerek yazmıştınız

    saygılar
    iyi çalışmalar



     
  9. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Ahmet,
    Sorularınızı kısa ve net olarak yinelerseniz yardımcı olmaya çalışacağım. Algıladığım kadarı ile şimdilik aşağıdaki aşağıdaki açıklamaları yapmakla yetineceğim. Bu vesile ile Dr. Müslim Güney'in konuya ilişkin yazısını bilgilerinize sunarım.
    A) Danışmanlık anlamındaki kavramın gündeme gelmesi daha çok 50'den az çalışanı olan aşağıdaki iş yerleri nedeniyledir.
    1) 1.7.2013 tarihine kadar çok tehlikeli ve tehlikeli,
    2) 1.7.2014 tarihine kadar az tehlikeli
    B) Kısmi veya tam zamanlılık kavramı ise iş güvenliği uzman ve işyeri hekimlerinin görev ve yetkilerini gerçekleştirmeleri için gerekli farklı çalışma sürelerinden kaynaklanmaktadır. Zaman zaman sosyal güvenlik ve vergi mevzuatı ile uyumsuzluk karmaşa yaratmakta; içinde olduğumuz çeşitli tartışmaların nedeni olmaktadır.
    C) Bakanlık mevzuatları ile işverenlerin karşılıklı anlayış ve hoşgörüsü bu geçiş döneminde sorunların aşılması ve çözüm sürecine girilmesi ile engeller aşılacaktır.Sağlıcakla kalınız.

       

     
    alibey ve eren-ahmet bu yazıya teşekkür etti.
  10. eren-ahmet

    eren-ahmet TÜİSAG Üyesi


    Kemal Bey,

    Mustafa beyin yazısı danışmanlık ile ilgili soruları gerçekten açıklıyor ancak yine yazının devamında benim yukarıda belirtiğim bakanlığın danışmanlık ve ücretlerinden duyduğu sıkıntı da anlatılmış zira genel müdür bu hizmeti almayın bu paraları vermeyin diyor o zaman bu diplomaları bize niye veriyor çok enteresan.

    kısmi süreli çalışmaya gelince malesef ben bu konuda ikna olmuş değilim tabii bunu sizin açıklamalarınızın yetersizliğine bağlamayın

    sabah 08 akşam 17.00 çalışan ( 180 saat çalışan ) bir mühendis kalan 37 saatini hangi aralıkta uzmanlık yaparak kullanacak ve ne kadar verimli olacak.?
    ayrıca OSGB lerde ve eğitim kurumlarında tam zamanlı çalışan ve ssk ödeneği tam zamanlı yapılan mühendisler başka kurumlarda eğitici,uzmanlık veya mühendis olarak sadece danışmanlık yapabiliyor isg-katip üzerinden farklı bir giriş yapılamıyor

    bilginize



     
  11. eren-ahmet

    eren-ahmet TÜİSAG Üyesi


    Kemal Bey,

    Mustafa beyin yazısı danışmanlık ile ilgili soruları gerçekten açıklıyor ancak yine yazının devamında benim yukarıda belirtiğim bakanlığın danışmanlık ve ücretlerinden duyduğu sıkıntı da anlatılmış zira genel müdür bu hizmeti almayın bu paraları vermeyin diyor o zaman bu diplomaları bize niye veriyor çok enteresan.

    kısmi süreli çalışmaya gelince malesef ben bu konuda ikna olmuş değilim tabii bunu sizin açıklamalarınızın yetersizliğine bağlamayın

    sabah 08 akşam 17.00 çalışan ( 180 saat çalışan ) bir mühendis kalan 37 saatini hangi aralıkta uzmanlık yaparak kullanacak ve ne kadar verimli olacak.?
    ayrıca OSGB lerde ve eğitim kurumlarında tam zamanlı çalışan ve ssk ödeneği tam zamanlı yapılan mühendisler başka kurumlarda eğitici,uzmanlık veya mühendis olarak sadece danışmanlık yapabiliyor isg-katip üzerinden farklı bir giriş yapılamıyor

    bilginize



     
  12. eren-ahmet

    eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

    Pardon Müslüm Bey demek istemiştim...

     
  13. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Sevgili Ahmet,
    Danışmanlık dışında bile işyeri çalışmalarında gerekecek zamanlar oldukça kısa süreleri içerdiği için söz konusu hizmet sürelerini fazla abartmamak gerekir diye düşünüyorum. OSGB çalışanlarının da bu sürelerin bile altında kaldığını çevremdeki örneklerden görmekteyim. Ülkemizde iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimlerinin oldukça yetersiz olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurmamamız gerekecektir. Ayrıca İSGM Kasım Özer'den hekimleri için yakında 8 dak/çalışan olarak düzenleme yapılacağını duydum. Ayrıca;
    İş güvenliği uzmanı/İşyeri hekimi için aşağıdaki örneği:
    1) Az tehlikeli işyerleri için 10/20 dak/kişi
    2) Tehlikeli işyerleri için 15/25 dak/kişi
    3) Çok Tehlikeli işyerleri için 20/30 dak/kişi
    göz önünde bulundurursak, az çalışanı olan iş yerleri için yaratabileceğimiz çok kısa süreli boş zamanlarımızda istersek herhangi bir kısıtlılık gelmediği sürece rahatlıkla hizmet verebileceğimizi düşünüyorum. Sağlıcakla kalınız.




     
  14. MARBLE_İSG

    MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

    İsg uzmanı olarak tam zamanlı çalıştığımızı Bakanlık neye göre belirleyip,biliyor.Sözleşmeler isg katip sisteminde yapıldıgında Bakanlık o iş yeri numarasına bakıp,bu uzmanın 30 gün sgk 'sı var deyip tam zamanlı uzmandır şeklindemi düşünüyor?

     
  15. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    isg-katip üzerinden işverenle yapılan sözleşmelerde belirlenen süreler önemli olup SSK prim ödeme sürelerinin uzmanlık sözleşmelerindeki bu sürelerden fazla olması hesapta dikkate alınmaz. Kalın sağlıcakla.



     
  16. A.Naz

    A.Naz TÜİSAG Üyesi

    Merhaba, okuduklarımdan yaptığım çıkarımlarla sorumun cevabı evet sanırım ama net bir şekilde sormak istedim.
    Bir firmada tam zamanlı çalışıyorum,yani 30 gün üzerinden sigortam yatırılıyor.Ancak haftada 4 gün çalışmamı kabul ediyorlar. Kalan 1 günde başka bir firmayla çalışmak için OSGB üzerinden aylık 4 günlük sigorta yapıp kısmi süreli anlaşma imzalamayı düşünüyorum. Ama bu 4 günlük sigortanın yapılabilmesi için 30 günlük sigortamı yatıran işyerim de 26 günlük kısmi süreli çalışana dönüşmemi planlıyorduk.
    Bu durumda, şimdiki firmamla 30 günlük sigortam devam etse, diğer tarafla 3 - 4 günlük sigorta yapsam,aynı anda 2 yerle çalışıyor olur muyum,bir sorun çıkar mı? bu şekilde bir çalışma olabilir mi?

     
  17. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Hiçbir sorun çıkmaz. Gönül rahatlığı ile çalışabilirsiniz. Kalın sağlıcakla A. Naz.

     
    didem27 ve A.Naz bu yazıya teşekkür etti.
  18. baransely

    baransely TÜİSAG Üyesi

    aynı zamanda tam zamanlı çalıştığın yerden görevlendirme yazısı gerekiyor

     
  19. Ezgi Burhan

    Ezgi Burhan TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar peki aynı işyerinde hem mühendis olarak hem de isg uzmanı olarak çalışabilir miyiz?

     
  20. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Evet çalışabilirsiniz.

     
    Ezgi Burhan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica