Tam Süreli Çalışırken Başka Bir Yerde De Hafta Sonları Kısmi Olarak Çalışabilir Miyim?

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında aysnr tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. zafer6262

zafer6262 TÜİSAG Üyesi

Ancak (2) Madede OSGB'lerde tam süreli görevlendirilenler, başka bir OSGB'de veya işyerinde aynı unvanla veya Bakanlıkça yetkilendirilen eğitim kurumlarında eğitici unvanıyla görev alamaz' denilmektedir.
    Öylese farklı unvanla görev almasında bir sakınca yok gibi geliyor. Örneğin tam süreli çevre mühendisi olarak başka bir firmada (180 saat) isg uzmanı olarakta tam süreli OSGB'de çalışabilir mi?

2. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Önemli olan aynı firmada SGK priminin iş yeri numarasına tam olarak yatırılmasıdır arkadaşlar. Daha da önemlisi İş güvenliği uzmanı olarak sözleşmenin bakanlığa gönderilip onaylanmasıdır öncelikli olan. İleride örneğin 4 yıl sonra SGK dan alınacak ve bakanlığa iletilecek işyeri prim hizmet döküm cetvelidir arkadaşlar. Bu belgede mühendis veya isg uzmanı ayrıntısı olamayacağı için İLKNUR arkadaşımın kaygılanmasına mahal yoktur. Kalın sağlıcakla.
    Önemli olan aynı firmada SGK priminin iş yeri numarasına tam olarak yatırılmasıdır arkadaşlar. Daha da önemlisi İş güvenliği uzmanı olarak sözleşmenin bakanlığa gönderilip onaylanmasıdır öncelikli olan. İleride örneğin 4 yıl sonra SGK dan alınacak ve bakanlığa iletilecek işyeri prim hizmet döküm cetvelidir arkadaşlar. Bu belgede mühendis veya isg uzmanı ayrıntısı olamayacağı için İLKNUR arkadaşımın kaygılanmasına mahal yoktur. Kalın sağlıcakla.

3. Kemal Erdal Çelen

Evet çalışabilir. Önemli olan İSG yönünden SGK priminin süreyi doldurma bakımından tam olarak yatırılmasıdır.

4. Kemal Erdal Çelen

Her iki işyerine çakışmış şekilde olsa bile prim yatırılmasında sakınca yoktur.

5. isguzm

isguzm TÜİSAG Üyesi

Tüm yazılanları okudum ve aklıma cem yılmaz fndmntls esprisi geldi << Dışarıdan prim ödeyerek mi emekli oldunuz yoksa işveren mi yatırdı >> :D

öyle bi karışmış ki herkesin farklı sorunu olunca cevaplar birbirne girmiş...

Aklında sorusu olan 170 den cevabını alıyor arkadaşlar arayın 170 i onlar konuyla alakalı birime aktarıyor birde sürekli görüşmeler kayıt altına alınıyor dedikleri için görüşme saatini kişinin isim soyismini aldıktan sonra onlar ne derse onu yapın aksi durumda siz dediniz ispatıda bu görüşme kaydında dersiniz. Çsgb ile SGK şuan için birbirne karışmıyor doktor bey bizzat açıklamış onun dedikleri aynen doğru.

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  6. Kemal Erdal Çelen

Çok doğru bir yanıt. Aynen katılıyorum.

Aditya bu yazıya teşekkür etti.
  7. gsomer

gsomer TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar aşağıdaki soruya net cevap verebilecek var mı?
    Şimdi ben çalıştığım kurumda tam zamanlı ofis mühendisi(180 saat) olarak çalışıyorum, kurumum yeni kanuna tabi olduğundan beni 80 saat isg uzmanı olarak görevlendirdiler. İSG uzmanının 217 saat çalışma hakkı olduğundan 217-180=37 saat kalan zamanımı başka bir firma ile sözleşme imzalayarak değerlendirebilir miyim?

8. Kemal Erdal Çelen

1) Öncelikle kurumunla yaptığın veya yapacağın 80 saatlik iş güvenliği sözleşmenin onaylanması için bakanlğa gönderilmesi gerekir.
    2) Kurumunun izn vermesi durumunda benzer şekilde yapacağın sözleşmeler gerçekleştirilirse sorunsuz çalışabilirsin.
    Kurumunun muvafakat göstermemesi durumunda kararını özgür iradenle verebilirsin.
    Sağlıcakla kal.

9. düseldorf

düseldorf TÜİSAG Üyesi

Çevre izinlerine bakan bir firma derken Çevre Danışmanlık firması mı?

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  10. burcu k.

burcu k. TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,

ben belediye alt şirketinde ig uzmanı olarak çalışıyorum. SGK primi tam zamanlı gözükse de belediyenin farklı birimlerinde olmak üzere çalışma saati 180 i aşmayan şekilde 3 ayrı sözleşmem var. geriye kalan saatlerimi farklı bir iş yerinde yarı zamanlı çalışarak değerlendirebilir miyim?

11. H.Ece SÜRMEN

H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

Kadro karşılığı sözleşmeli değilseniz çalışabilirsiniz Burcu Hanım...

H.Ece ALTINTAŞ
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

burcu k. bu yazıya teşekkür etti.
  12. tuncayozturk

tuncayozturk TÜİSAG Üyesi

eğer belediyenin taşeron firmasında çalışıyorsanız 37 saat kadar bir süre çalışabilirsiniz.

13. burcu k.

burcu k. TÜİSAG Üyesi

evet belediyenin taşeron firmasındayım. peki farklı bir iş yeri ile örneğin 12 saat sözleşme yapmak istesem şu anki iş yerime bilgi vermem ya da olur almam gerekiyor mu? yasal olarak herhangi bir problem yaşar mıyım?

14. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Belediyede part-tıme çalışıyorsanız ve yeni çalışacağınız yerde gidip gelmede yani izin alma gibi bir sorun yoksa söylemenize gerek yok ama Etik olarak düşünürseniz siz bilirsiniz. Yasal olarak olur alma diye birşey söz konusu değil.

burcu k. bu yazıya teşekkür etti.
  15. mehmet42

mehmet42 TÜİSAG Üyesi

izin almanız gerekir. işveren onay vermeden başka işyerinde çalışmak işverene hizmet akdini haklı olarak feshetme hakkı tanır. işvereniniz sorun çıkarmazsa çalıın ama bunu sorun yaparsa sizi tazminatsız işten çıkarabilir. dikkatli olun

medcex ve burcu k. bu yazıya teşekkür etti.
  16. Levent Büyük

Levent Büyük TÜİSAG Üyesi

selam.
    Ben bir iş yerinde 30 gün 180 saat normal işçi olarak çalışıyorum. İSG olarak sadece 37 saat mi sözleşme yapabilirim. Toplam 217 yi geçmemek üzere.

17. Aylin_TB

Aylin_TB TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği uzmanı vasfınızın dışında bir iş yerinde çalışıyorsanız (örneğin başka alanda mühendislik yapıyorsanız). tam süreli (30 iş günü çalışsanız dahi ve hatta sgknız tam gün bile olsa) başka bir yerde iş güvenliği uzmanı olarak KISMI OLARAK çalışabilirisniz. SGK olayı sadece tam süreli çalıştığınız iş yerini bağlar. dolayısıyla siz piyasada isg uzmanı olarak görüştüğünüz yerle SGK istemiyorum diyerek anlaşabilirsiniz sorun yok. zira bende benzer bir durum söz konusu.
    Ancak isg uzmanı olarak tam zamanlı çalışırsanız başka yerde isg uzmanı olarak çalışmazsınız budur bağlayıcı olan.

18. Aylin_TB

Aylin_TB TÜİSAG Üyesi

aşağıda detaylarını verdim

19. mehmet42

mehmet42 TÜİSAG Üyesi

(isg uzmanı olarak görüştüğünüz yerle SGK istemiyorum diyerek anlaşabilirsiniz sorun yok. ) böyle bir anlaşma yapılamaz yapılsada bir geçerliliği olmaz. sigortalı olmak zorunluluktur. hangi unvanda çalışılırsa çalışılsın ben sigorta istemiyorum diyemezsiniz. derseniz de kabul edilmez. böyle bir durumda hem işveren sigortasız işçi çalıştırmış olur, hemde bakanlık isg uzmanı sözleşmenizi onaylamaz

didem27 bu yazıya teşekkür etti.
  20. Kemal Erdal Çelen

Arkadaşlar genelde doğru şeyler ifade etmelerine rağmen ben de bilgi ve deneyimim doğrultusunda bazı düzeltmeler yapmak durumunda kaldım Uyarsınız uymazsınız katılır ve katılmazsanız.
    Danışman olarak veya ileride çalışmanızı belgelemek durumunda kalmayacağınızı düşünüyorsanız Aylın'in yanıtları doğrultusunda hizmet verirseniz herhangi bir sakıncalı durum ortaya çıkmaz. Ayrıca:
    a) Sözleşmenin bakanlıkça SGK'lı olarak belgelendirilmesi zorunluluğu yoktur.
    b) Sosyal güvencenizin olması durumunda hizmetinizi faturalı olduğu gibi gider veya serbest makbuzu ile gerçekleştirmeniz olanağı da vardır.
    c) İşveren kendine göre haklı nedenlerle istediği kişiye sigortalı olarak göstermesi olanaklıdır. İşin birde diğer tarafı da vardır. Nadir olmakla beraber bordroda gösterdiği süre içinde o kişinin bir şekilde fiilen işyerinde olmadığı kesinleşirse çalışılan sürenin ve hizmetin iptalinden tutunda ödenen paranın yasal ceza ve faizi ile birlikte taraflardan tahsili söz konusu bile olabilir. Lütfen yanıtlarımızı verirken çok yönlü düşünmeyi göz ardı etmeyelim arkadaşlar.
    Bu konularda aydınlanmak ver daha ince ayrıntıları öğrenmak isteyen arkadaşlar isterlerse bana mesajla da ulaşabilirler. Sağlıcakla kalınız.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica