Tam Süreli Çalışırken Başka Bir Yerde De Hafta Sonları Kısmi Olarak Çalışabilir Miyim?

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında aysnr tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. murat avcı

  murat avcı TÜİSAG Üyesi  Erkin Bey bu şekilde çalışabiliyorsunuz. onaylanıyor.

  Bireysel olarak sözleşmenizi imzalayın ve gönderin.


   
  ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 2. ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

  ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK TÜİSAG Üyesi

  Murat Bey öncelikle teşekkürler.Bu benim için çok önemli...Şu anda eğitim başladım ve bitirince hem çalışıp hemde hafta sonları birkaç firmaya isg uzmanı olmak istiyorum..daha önce birkaç uzman olmaz demişti o açıdan sordum ...tekrar teşekkürler.

   
 3. ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

  ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK TÜİSAG Üyesi

  sayın doktorum..bizde sizin gibi tam zamanlı çalışıyorum yani 30 gün üzerinden bir iş yerinde ssk pirim yatıyor.sizin gibi ayda 2-3 günlüğüne hafta sonları iş güvenliği uzmanlığı yapabilirmiyim.teşekkürler...

     

   
 4. hakkoca84

  hakkoca84 Guest

  Arkadaşlar tam zamanlı çalışan bir uzman mesai dışında dışarıda, danışmanlık hizmeti vermeden sadece risk değerlendirmesi yapıp, isg eğitimleri verebilirmi?
  Cevap evetse, aldığı ücrete ne diye fatura kesecek?
  Hayır ise, yasal olarak engel nerede, şahsen ben bulamadım.
  Birde mevzuatta uzman risk değerlendirmesinin yapılmasını sağlar diyor, yani kendimiz yapmak zorunda değiliz.
  Bu konularla ilgili tam bilgisi olan arkadaş varsa iletişim kuralım lütfen. Danışmanlık ücreti verilebilir:)

   
 5. bonuuus

  bonuuus TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bende benzer ama farklı boyutta bi soru sormak istiyorum ben bi OSGB ile tam zamanlı iş güv uzmanı olarak anlaştım aynı zamanda mesul müdür olarak peki başka OSGB ile bağım olabilirmi çalışabilirmiyim ordada biraz daha abartarak soracak olursam diğer OSGB için kurulma aşamasında tam zamanlı çalışıyo olabilirmiyim saçmamı oldu bilmiyorum ama anlamıyorum bu işleri hiç cevaplarsanız sevinirim

     

   
 6. polat

  polat TÜİSAG Üyesi

  AYLIK olmadığının altını çizmek isterim. Yıllık kazancınız bu...

   
 7. SADIK ALEMDAR

  SADIK ALEMDAR TÜİSAG Üyesi

  Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan biri olarak açılan konuyu baştan sona okudum 5- 6 tane farklı görüş var..Katılım sağlamak gerçekten güzel fakat doğru bir tane arkadaşlar...
   
 8. artik

  artik TÜİSAG Üyesi

  peki özel kanuna tabi (657 olmayan) c sınıfı isg uzmanı kamu personeli 2014 temmuza kadar belgesini ve bilgisini ne şekilde değerlendirebilir? hsonları için bir OSGB ile anlaşmak veya kendisinin iş tutması vs.... yani burada bir ssk olayı var... mükerrerlik olur mu?burada yazılanlara göre bikaç ssk girişi yapılabilir...   
 9. Ali Seryal

  Ali Seryal TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, SGK sigorta primleri konusunda hiç takılmıyor. Yani bir ayda 40 günde ,60 günde priminiz ödense sıkıntı etmeyin. SGK ödenen fazla primlerden birini baz alıyor. Gelelim bakanlık tarafına, herkes çok iyi biliyor ki bir uzman ayda 217 saatten fazla görev alamaz.Saat süresi yettiği kadar firma ile anlaşılabilinir. Bu düşüncede bakanlığın onayladığı sözleşmenizdeki saat sürelerini iyi takip edin. Ancak, tam zamanlı uzman olarak çalışırken (tam zamanlıdan kasıt, bakanlığın onayladığı sözleşmenin tam zamanlı olmasıdır) bu şekilde olursa ikinci bir firmada çalışılamaz.Bakanlık buna onay vermiyor. Fakat şunu yapabiliyorsanız tam zamanlı SGK priminizin ödendiği fakat bakanlığa sözleşmenizi saat süresi belirterek gönderdiyseniz herhangi bir sorun olmaz, saat süresinin yettiği kadar firmayla çalışabilirsiniz.

     

   
 10. ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

  ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey öncelikle duyarlı davrandığınız için çok teşekkürler.Ben tam zamanlı bir firma da( iş güvenliği uzmanı olarak değil) 30 gün üzerinden pirim yatacak şekilde çalışyorum.Şimdi ben aylık 217 saati geçmemek kaydı ile başka bir firma ile yaptığım iş güvenliği uzmanlığı sözleşmem bakanlık tarafından onaylanır anladığım kadarı ile...Çünkü dediğiniz gibi tama zamanlı faaliyetim bakanlık tarafından onaylı değil yani iş güvenliği alanında çalışmıyorum...Doğru anladım herhalde ..bana geri dönerseniz çok sevinirm..Şimdiden teşekkürler...   
  Ali Seryal bu yazıya teşekkür etti.
 11. Ali Seryal

  Ali Seryal TÜİSAG Üyesi

  Evet sizin durumunuz içinde bu gecerlidir. Sözleşmeniz onaylanır   
 12. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  ali bey siz diyosunuz ki bir işyerinde mühendis olarak 30 günlük sigorta primiyle çalışırken ig uzmanı olarak da 217 saat çalışılabilir.ancak bu dediğiniz yasalara yönetmeliklere aykırı olmuyormu peki ? =)

  şöyle ki,haftalık çalışma süresi 45 saat ay da 180 saat yapar bakanlık ig uzmanına 37 saatte fazla çalışma süresi veriyor,toplamda 217 saatlik sözleşmeleri kabul ettiğini söylüyor.ancak ben en başta bu 37 saat nerden geliyor onu anlamış değilim.çünkü yıllık fazla çalışma süresi max 270 saattir.270/12=22,5 saat yapıyor.
  yani bu 217 saat mevzusu ortaya çıkmadan önce bir çalışan aylık 180 saatle beraber bu fazla çalışma süresini de eklediğimizde toplamda 202,5 saat çalışması gerekiyordu.

  eğer yasaları,yönetmelikleri baz alacak olursak bir işyerinde tam süreli çalışan bir mühendis bir ay da sadece 22,5 saat yılda 270 saat ig uzmanlığı yapması gerekiyor.

  ama şöylede bir durum var,kamuda çalışan uzmanlar için 80 saate kadar isg hizmeti verebileceklerini söylüyor,bakanlık.eğer bu 80 saat,memurun normal çalışma süresi dışında hesaplanıyorsa,bir işyerinde tam süreli çalışan bir mühendis 217 saat çalışabilir.
  ancak o 80 saat memurun aylık çalışma süresinin içindeyse sadece 22,5 saat çalışabilir.

  yani kanun,nizam göz önüne alınırsa gerçekten ortada bir karmaşa var.yasaları yönetmelikleri çıkaranlar kendileriyle çelişiyor bana göre.
  bunları en iyi bakanlığı arayarak yada 170 hattını arayarak öğrenebiliriz snaırım

   
 13. Ali Seryal

  Ali Seryal TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, hemen hemen hepimizin mühendis olduğunu düşünerek ilk takıldığımız konu hesap kitap yapmak. Çarpıyoruz bölüyoruz topluyoruz çalışma saatlerine takılıp kalıyoruz. Bakanlık SGK primleri yatmış mı yatmamış mı, kaçgün göstermişler bunlarla henüz ilgilenmiyor. SGK da uzmanın İSG sözleşmesiyle ilgilenmiyor. Ben bu anlamda açıklamaya çalıştım, bir dönem yaşadım ve SGK ile görüştüğüm kadarıyla açık olarak anlatmaya çalıştım. Sizlere bir farklı örneğini vereceğim buna ne diyeceksiniz? işyeri hekimi tamzamnlı işyerihekimi olarak OSGB de görevli ama 2 özel hastanede geceleri acil nöbeti tutuyor. şimdi bakanlıkta sertifikası tam zamnlı işyeri hekimi olarak onaylı ve OSGB 30 günlük prim ödüyor. A hastanesinde 10 gün çalışıyor, B hastanesinde 15 gün çalışıyor ve çalıştığı günler kadar da hastaneler prim ödüyor. bu kişiye ayda 55 günlük prim ödeniyor. SGK derki, fazla ödenen primin bizim açımızdan bir önemi yoktur ayrıca bize beyan edileni dikkatte alırız derler, şöyleki bu hekim diyelimki yolda yürürken ayğını burktu veya kırdı. 1 ay raporlu SGK beyanı burda önem kazanıyor. Eğer ilk beyanı 30 günlük prim üzerinden ise işgöremezlik maaşını o değerden alır. Emeklilik primleri de bu şekilde etkileniyor. fazla yatan 10-15 günlük primler dikkate alınmaz.
  Elbetteki ben bu anlattıklarımın başıma gelmesinden ve bizzat SGK ile görüştüğümden biliyorum. Yinede emin olmak için sizlerde SGK gidip sorabilirsiniz. Doğru olanıda budur.
   
  Hakan ERSOY bu yazıya teşekkür etti.
 14. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  hocam mevzu bahis prim sözkonusu değil ki.dediğin gibi isterse 120 günlük prim yatsın,SGK bunu sormaz aksine memnuniyetle karşılar,sonucta devletin kasasına fazladan para girecek,devlet bunu sorgulamaz.

  ama sizin dediğinizden yola çıkarsak sanırım çalışma bakanlığı ig uzmanının sadece sözleşmeni inceliyor.yani nerede çalıştığı hangi saatlerde çalıştığı incelenmiyor.ig hizmetleri farklı görülüyor sanırım.

   
 15. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı anlaşıp sözleşme imzalamışsamız kesinlikle başka bir yerde çalışamazsınız.

  Ortak sağlık ve güvenlik birimi
  MADDE 12 – (1) OSGB kurulabilmesi ve hizmet sunabilmesi için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan;
  a) En az bir işyeri hekimi,
  b) En az bir iş güvenliği uzmanı,
  c) En az bir diğer sağlık personeli,
  istihdamı zorunludur.
  (2) Birinci fıkrada sayılan kişiler, birden fazla OSGB’ de görev alamaz.   
 16. ahubircan

  ahubircan TÜİSAG Üyesi

  bireysel çalışabilirsiniz gerci ben cevre izinlerine bakan bir firmadayım firma sahibi başka bir firmanın isg işini bana verdi bireysel sözleşme imzalayıp gönderdik su an çalışıyorum bir sakınca yok.

   
 17. ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

  ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK TÜİSAG Üyesi

  çevre iznlerine baktığınız firmada tam zamanlımı yani 30 gün üzerinden mi piriminiz yatıyor?Diğer firmaya aylık kaç saat hizmet vereceksiniz?Bunları da açık bir şekilde yazarmısınız?

   
 18. hakanisg80

  hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar çalışma sürelerinde bir karmaşa olduğu kesin benim merakım ise yıllık izin konusunda kısmi süreli sözleşme yaptığımızda yıllık izni veya bayram izinlerini nasıl kullanacağız

   
 19. aras982

  aras982 TÜİSAG Üyesi

  22000tl doğrusu 23000 dır ikinci ve daha fazla işverenlerden alınan ücretin toplamıdır. Ayrıca bu yıllık gelirdir.

   
 20. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Çok pardon... :) doğru.. bir an heyecanlandım....doktorların gelirleri öyle de onunla karıştırdım...tşk.

   
  didem27 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica