Soru : Tam Gün Çalışan İsg Uzmanları Başka İşte Çalışamaz Mı?

SevdaKuvvet

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
(Ek:RG-30/4/2015-29342)
İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.
maddesi eklenmiş. Bu madde İş güvenliği uzmanı olarak tam gün bir işletmede görevli olanlar için midir yoksa mühendis vb olarak tam gün çalışıp fazla mesailerinde isg uzmanlığı yapanlar için midir? Ben tam zamanlı mühendis olarak çalışıyorum, ayrıca bir işletmede 2 saatlik bireysel uzmanlık yapıyorum, bu madde uyarınca fesh etmem mi gerekiyor?

srkn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence yasada iş güvenliği uzmanı olarak tam gün çalışan kişilerden bahsediyor. Diğer şekilde olasaydı "Farklı bir mesleği tam gün icra eden iş güvenliği uzmanı " diye tanımlanırdı.

SevdaKuvvet

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bundan nasıl emin olabiliriz? Acaba Çalışma bakanlığına mı sormalıyız?

Ersin K

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Bende bu sorunun cevabını merak ediyorum Elde ettiğiniz bilgileri burda paylaşırmısınız.

kaplanismail

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
maddesi eklenmiş. Bu madde İş güvenliği uzmanı olarak tam gün bir işletmede görevli olanlar için midir yoksa mühendis vb olarak tam gün çalışıp fazla mesailerinde isg uzmanlığı yapanlar için midir? Ben tam zamanlı mühendis olarak çalışıyorum, ayrıca bir işletmede 2 saatlik bireysel uzmanlık yapıyorum, bu madde uyarınca fesh etmem mi gerekiyor?

Tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorsanız, başka bir yerde iş güvenliği uzmanı olarak çalışamazsınız. ama mühendis olarak çalışıyorsanız ve iş güvenliği uzmanıysanız yapabiliyorsunuz diye biliyorum.

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bende bir işletme bünyesinde tam zamanlı uzman olarak başladım. Ancak SGK ya meslek kodum uzman olarak değilde mühendis olarak girildi. İSG katiptende 120 saat giriş yaptırdım. Yani resmiyette firmada tam zamanlı uzman olarak görünmüyorum ancak tam zamanlı mühendis olarak çalışıyorum. Acaba bu durum ek iş yapmamam engel midir?

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yönetmelik maddesine sadece bir virgül (,) işareti koydum. Şimdi yorumlayın bakalım. :)
"İş güvenliği uzmanları, tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz."

uzmanist

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yönetmelik maddesine sadece bir virgül (,) işareti koydum. Şimdi yorumlayın bakalım. :)
"İş güvenliği uzmanları, tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz."
İyide buraya koyduğun virgülün cümlenin anlam bütünlüğüne hiç etkisi yok ki

kaplanismail

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bende bir işletme bünyesinde tam zamanlı uzman olarak başladım. Ancak SGK ya meslek kodum uzman olarak değilde mühendis olarak girildi. İSG katiptende 120 saat giriş yaptırdım. Yani resmiyette firmada tam zamanlı uzman olarak görünmüyorum ancak tam zamanlı mühendis olarak çalışıyorum. Acaba bu durum ek iş yapmamam engel midir?

yapmaman senin için hayırlı olur diye düşünüyorum. bir yerde mühendis olarak bile çalışıyor olsan da ayda 225 saat yapar. ki senin 120 saatin dolmuş olarak görünüyor. çalıştığın firmanın sistem girişini yaptığın için olsa gerek. çalıştığın firma sgk nı tam yatırıyor. başka bir yerde ek iş aldığında oranında sgk nı yatırması gerekir yarı zamanlı çalışcağın için. mevzu senin için karışık olur. bir yerde tam zamanlı mühendis olarak çalışıyorsanız da ayda 22 yılda 275 saat olacak şekilde iş güvenliği uzmanlığı yapabilirsiniz diye düşünüyorum fazla mesai olarak. anlıyacağınız karışık bir durum, yoruma açık bir durum ama mümkün olduğunca resmiyet üzerinden gitmeye çalışırsak bizim açımızdan sorun olmaz diye düşünüyorum.. sistem bazı şeylere müsade ediyor şu anda. bende tam zamanlı iş güvenliği uzmanıyım. 80 saatim dolu, ve sistem girişi olarak başka firmam harici girişlere de izin veriyor. uzman olarak risk alıyoruz zaten birde bu tür riskler almamıza gerek yok diye düşünüyorum. ama şayet daha fazla para kazanmaksa, yapabiliyorsanız bireysel olarak dışarıdan firmalara hizmet verin, ücreti de siz belirlemiş olursunuz. bu birazda sizin kabilyetinize kalmış..

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İyide buraya koyduğun virgülün cümlenin anlam bütünlüğüne hiç etkisi yok ki
Nasıl yok? Bence gayet güzel var. Açıklayayım; virgülden sonra gelen cümle ne diyor " tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz" yani demek istiyorki; sizin yani hepimizin fazla mesai yapma durumu tam gün çalıştığımız işyerine aittir. bir başka ifade ile fazla mesai yapılma durumu ancak ve ancak 30 gün üzerinden sigortanızın yatırıldığı işyerine aittir. yine bir başka ifade ile tam gün çalışılan işyeri haricinde yapılacak olan herhangibir çalışma saati nin adı fazla mesai (fazla çalışma) olmaz. Sonuç itibari ile; tam gün çalıştığınız işyerinde ister sürenizin tamamını uzman olarak geçirin ister kısmi olarak isg katipten uzmanlık sözleşmesi yapın hiçbirşekilde tamgün çalıştığınız işyeri dışında çalışamazsınız. Umarım anlatabilmişimdir. Selam/Saygılarımla.

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kısmi Zamanlı çalışıyorsanız aylık 217.5 saat çalışabilir, tam zamanlı ise aylık 180 saat çalışırken başka işyerinde isg uzmanlığı yapamaz

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İsg-kâtip de ister mühendis olun ister uzman başka iş yapamazsınız ancak aynı işyerinde isg uzmanlığı yanında başka iş yapıyorsanız ek ücret talep edebilirsiniz işveren bu işin bilincinde ise, kamuda 657 tabi ise uygulama bu şekildedir

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.