Haber - T M M O B - M M O : 28 Nisan Dünya Işçi Sağlığı Ve Güvenliği Günü | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber T M M O B - M M O : 28 Nisan Dünya Işçi Sağlığı Ve Güvenliği Günü

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  TMMOB Makina Mühendisleri Odası, 28 Nisan Dünya İşçi Sağlığı ve Güvenliği Günü'nün, Türkiye'de "İş Cinayetlerinde Ölenleri Anma/Yas Günü" olarak anılmasını istedi.

  TMMOB Makina Mühendisleri Odası'ndan Dünya İşçi Sağlığı ve Güvenliği Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, SGK istatistiklerine göre iş kazası ve meslek hastalığı sonucu 2011'de 10'u meslek hastalığı sonucu olmak üzere bin 710, 2012'de 1'i meslek hastalığı sonucu olmak üzere 745 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.


  -"2014 YILININ İLK ÜÇ AYINDA EN AZ 276 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ"-

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin verilerine göre ise 2012'de en az 878 kişinin hayatını kaybettiği vurgulanan açıklamada, "2013 verileri SGK tarafından henüz açıklanmamış ise de İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin verilerine göre 2013 yılında en az bin 235 işçi iş kazası ve meslek hastalığı sonucu yaşamını yitirmiştir. Yine İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin verilerine göre 2014 yılının ilk üç ayında en az 276 işçi iş kazalarında yaşamını yitirmiştir. İş kazası sayıları ise 2010 yılından itibaren tekrar yükselişe geçmiş; 2010 yılında 62 bin 903, 2011 yılında 69 bin 227, 2012 yılında 74 bin 871 iş kazası olmuştur. Diğer yandan son yıllarda iş kazaları sonucu toplu ölümlerin artışı söz konusudur ve bu durum hep vurguladığımız "iş cinayetleri' olgusuna işaret etmektedir. Türkiye, 100 bin çalışan başına düşen ölümlü iş kazalarında Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır" denildi.

  Açıklamada, Türkiye'de yılda 35 bin-40 bin civarında meslek hastalığı tespit edilmesi gerekirken SGK istatistiklerinde tespit edilen meslek hastalığı vaka sayısının 2011 yılında 697, 2012 yılında 395 olmasının anlaşılır bir durum olmadığı vurgulandı.

  -"YÖNETMELİKLER PİYASA AKTÖRLERİNİN ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA HAZIRLANMIŞ"-

  Küreselleşme, kuralsızlaştırma, özelleştirme, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma, esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaşması, çalışma koşullarının ağırlaşması, kayıt dışı işçilik gibi sınıfsal-toplumsal sorunların yol açtığı ağır sonuçların, iş kazaları ve iş cinayetlerine yol açtığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

  "2012 Haziran ayında benimsenen İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, aynı nedenlerle iş kazaları, iş cinayetleri ve meslek hastalıklarını önleyicilikten yoksundur. Yasa işyerinde kaza olduğunda aynı işyerinde ücretli olarak çalıştırılan mühendisleri sorumlu tutmakta; işverenlerin sorumluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Yeni yönetmelikler de piyasa aktörlerinin çıkarları doğrultusunda hazırlanmıştır. "İş güvenliği uzmanlığı' yaklaşımı ile mühendisler ve teknik elemanlar bir tutulmuş; iş güvenliği mühendisliği piyasaya açılmıştır. İşyeri hekimi ve iş güvenliği mühendislerinin eğitimlerini özel dershanelere bırakan, alanın ehli meslek örgütlerinin verdiği sertifikaları görmezden gelen, hizmet sunumu ve eğitim aşamasını taşeronlara devreden, işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinin özel sektör eliyle yürütülmesini sağlayan, yargı kararlarını ihlal eden bir anlayışla oluşturulan mevzuat bu alandaki krizi derinleştirmektedir."


  Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-tmmob-dunya-isci-sagligi-ve-guvenligi-gunu-is-5957846/   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica