Soru : Şubat Yükseltme Sınavına Kimler Girebiliyor ?

didem27

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba. Şuan C Sınıfı uzmanım. Mart sonu itibariyle 3000 günü tamamlıyabiliyorum. Yükseltme sınavına girmedim. Şubat'taki sınav tarihide A Sınıfı için kurtarmıyor. Şubat ayından sonra yükseltme sınavı olacak mı? Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim..
her sene yılda 2 kere düzenlenen kasım-mayıs sınav yapılıyor. A-B-C sınıfı için . Bu sene kasımı aralık ayına ötelediler şubat sınavı piyangodan çıktı. Ama mayıs sınavı A-B-C- den olmak durumunda çünkü sadece prim günü şartı değil 3 yıl çalıştığını belgeleyip B olmak isteyen doktorasını tamamlayıp A uzman olma hakkını kazananlar var. Ama bakanlık ben rutin sınavı yapmıyorum bu kişiler ağustos, eylül, ekim vs.... zamanlarda açacağım sınava girerler derlerse bende yandım :))) 2 ağustos tarihi geçtiği için belge yükseltmeye beklemekten giremeyeceğim demektir.

memocan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben yükseltme için parayı yatırdım. Hala isg katip yetkiniz yok diyor. ???

didem27

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
prim gün sayı şartı;
yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte primi dolan kişilerden bahsediyor.
daha sonrada primleri zaman içinde sırası geldiğinde dolan ve bu sınavlara denk gelenlerden bahsetmiyor.
bu yüzden herkes sadece 1 sınava başvurabilir
yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihteki prim değil, başvurduğu tarihte prim günü dolan ve C yada B belgesi olanlardan bahsediyor.Ben C uzmanım mayıs sınavına prim günüm doluyor henüz hiç başvurum olmadı mayıs sınavı için başvurduğum tarihte primim rahatlıkla doluyor ve sınava girebiliyorum. Kimsenin kafası karışmasın arkadaşımın mayısta A uzmanlık için prim günü doluyor heüz hiç başvuru yapmadı ilk kez mayıs sınavı için başvuracak . Şimdi başvursa B için başvuracaktı hakkını yakmadı.

didem27

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar benim farklı bir sorum olacak. C sınıfı iş güvenliği sertifikam var. Geçici madde ilk yayınlandığı tarihte 4000 pirim günüm vardı. Yani B veya A ya girebilecek durumda idim. Bildiğiniz üzere dilekçe başvuruları 12.10.2013 tarihinde son buluyordu. Bende nasıl olsa 2 sınav hakkım var diye düşünerek ilkinde B sınavına başvurdum daha sonraki sınavda da eğer geçersem A sınavına girerim diye planlayarak bu şekilde davrandım. Neden sonra 3 aralık 2013 te yeni bir duyuru yayınlandı (dilekçe başvurularımız bittikten sonra) ve bu düşüncemin bir şekilde önüne geçildi. Belki duyuru içerik olarak doğru olsa da yayımlanma tarihi zamanlama açısından yanlış diye düşünüyorum. Benim gibi olan ya da bana bu konuda yardımcı olabilecek veya bu konuyla ilgili yapılabilecek bir durum var mıdır? ombudsmanlığa başvurmayı düşünüyorum ? Konuyla ilgili Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
4000 prim gününüz var ve C belgeniz var ise neden A ya başvuru yapmadınız? Artık B için başvurunuzu yaptığınız için A uzman olma şansınızı kaybettiniz. Belge yükseltmede sadece tek belge yükseltmeye girebiliyorsunuz. Bu konuyla ilgili mahkeme açılacak kesin ama durum ne olur bilmem bakanlık açıklamayı 3 aralıkta yaptı geç kadı biraz ama siz zaten hak ettiğiniz A belgesini almak için müracaat etmemişsiniz B istemişsiniz hayırlısı olsun sizin için.

sametay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar İSGGM tarafından 23 Şubat için çıkılan ilk ilanda toplam 10 madde varken duyuru güncelleştirilerek http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=23subat_yukseltme_sinavi_duyurusu adresinde 11. maddeyi eklediler. İnanmıyorsanız duyuru başlığını kopyalayıp google da arama yaptığınızda bazı sitelerde ilk halini bulabilirsiniz. http://www.osgbrehberi.com/haber/203/23_Subat_ISG_Sinavina_Gireceklerin_Ne_Yapmasi_Gerekiyor_.html ....gibi...
Gelelim 11. maddeye, ne demek istiyor....
11-) 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan sınav için başvuruda bulunup sınav listesine dahil edilen ancak sınava katılmayanlar ile belge sahibi olup prim ödeme gün sayısına göre ilk defa sınav başvurusunda bulunacaklar, duyurunun 4, 5, 6, 7 ve 8 inci maddelerinde belirtilen hususlar doğrultusunda hareket edeceklerdir.
Burada görüldüğü gibi belge sahibi olup prim ödeme gün sayısına göre ilk defa sınav başvurusunda bulunacaklar dediğinden sınava prim ödeme gün sayısına göre ikinci defa başvuramazlar demek istiyor...

mustafa özgün

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
sınava girecek arkadaşlar
dikkat edilecek hususlardan biride sınav 80 soru ve enaz 56 cevapla geçilebilecek.yani 70 alabilmek için 56 doğru gerekiyor .yanlış yapma lüx ü 24 soru
başarılar dilerim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.