Soru : Şubat 2014 ( Ya Da Mayıs ) Yükselme Sınavına Hazırlık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

essential

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Deneyin, Eğer yapamazsanız size dosyayı pptx olarak göndereyim.
Teşekkürler oldu yaptım :)
Şimdi bir sorunun unutulduğunu farkettim ki önemli bir soru çıkabilir diye düşünüyorum
Erdoğan Bey iki tane 114 nolu soru vermiş.
ppt dosyasını kontrol edebilir misiniz
114)tehlikeli bir kimyasalın dahil olduğu kaza sonucu büyük endüstriyel kaza bildirimi yapılacak durumlar sorusu (insana ve mala zarar ile ilgili olan) mevcut değil

Teşekkürler

Hakan ÖZTÜRK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Şimdi bir sorunun unutulduğunu farkettim ki önemli bir soru çıkabilir diye düşünüyorum
114)tehlikeli bir kimyasalın dahil olduğu kaza sonucu büyük endüstriyel kaza bildirimi yapılacak durumlar sorusu (insana ve mala zarar ile ilgili olan) mevcut değil

Teşekkürler
merhaba,

bahsettiğiniz soruyu 172 nci slaytta bulabilirsiniz.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
örnek çıkmış sorular

1260)(ARALIK 2013 A SINIFI)

I- Arızayı bildiren kontrol sistemi tesis edilmelidir.
II- Çalışanların fiziksel ve psikolojik durumlarını olumsuz etkilememelidir.
III- Ani ve yüksek sıcaklık farkı oluşturmamalıdır.
IV- Çalışanları rahatsız etmemelidir.

İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik’e göre pasif (suni) havalandırma sistemlerinde hava akımı yukarıdaki özelliklerden hangisi/hangilerine sahip olmalıdır?

A) Yalnız II B ) I ve IV C) II, III ve IV D) I, II, III ve IV

CEVAP C

1261) (ARALIK 2013 A SINIFI)

I- Lokal havalandırma sistemi kullanılabilir.
II- Genel havalandırma sistemi kullanılabilir.
III- Mekanik ve kimyasal ajanlarla dışarıya atılabilir.

Kanserojen veya Mutajen Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik’e göre kanserojen veya mutajen maddelerin, halk sağlığı ve çevreye zarar vermeyecek şekilde çalışılan ortamdan, kaynağından alınarak, dışarı atılması ile ilgili yukarıdakilerden hangisi/hangileri doğrudur?

A) Yalnız III B) I ve II C) I ve III D) I, II ve III

CEVAP B

1262)(ARALIK 2013 BSINIFI)İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik’e göre kapalı işyerlerinin mekanik havalandırma sisteminin çalışmaması, iş sağlığı ve güvenliği yönünden tehlikeli ise aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır?

A)Mekanik havalandırma sistemi iptal edilerek genel havalandırma sistemi devreye alınır.
B)Mekanik havalandırma sisteminin bakım ve onarımları için yetkili bir kişiye gerek yoktur.
C)Yalnızca doğal havalandırma sistemi tercih edilmelidir.
D)Arızayı bildiren kontrol sistemi tesis edilmelidir

CEVAP D

1263)(ARALIK 2013 BSINIFI)İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik’e göre mekanik ve genel havalandırma sistemlerinin bakım ve onarımları ile uygun filtre kullanım ve değişimleri yetkili kişilere ne sıklıkta yaptırılır?

A) Aylık olarak B) Yıllık olarak C) 5 yıllık olarak D) 10 yıllık olarak

CEVAP B

1264)(AĞUSTOS 2013 A SINIFI)İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik`e göre yeraltı işletmesinin havalandırması ile ilgili Seyfi Bey’in vereceği aşağıdaki önerilerden hangisi yanlış olacaktır?

A) Tahkimatın yüksekliği yeterli havalandırmayı sağlayacak şekilde arttırılması
B) Yeterli hava hacminin tespitinde, çalışma yöntemi, çalışan sayısı ve çalışanların yaptıkları işin dikkate alınması
C) Doğal havalandırma ile boğucu, zehirli veya tahriş edici gaz ile toz, buğu, duman ve fena kokular ortam dışına atılması
D) Mekanik havalandırma sisteminin bakım ve onarımlarının yıllık olarak yetkili kişilere yaptırılması

CEVAP C

1265)(AĞUSTOS 2013 A SINIFI) Aşağıdakilerden hangisi, İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik’e göre kapalı işyerlerinin havalandırılması açısından dikkat edilmesi gereken koşullardan birisi değildir?

A)Her zaman mekanik havalandırma yerine doğal havalandırma tercih edilerek ani ve yüksek sıcaklık farkı oluşturulmaz.
B)Yeterli hava hacminin tespitinde, çalışma yöntemi, çalışan sayısı ve çalışanların yaptıkları iş dikkate alınır.
C)Kapalı işyerlerinde çalışanların ihtiyaç duyacakları yeterli temiz havanın bulunmasısağlanır.
D)Mekanik ve genel havalandırma sistemlerinin bakım ve onarımları ile uygun filtre kullanım ve değişimleri yıllık olarak yetkili kişilere yaptırılır

CEVAP A

BU KONUYU ÖZETLEYELİM HER SENE GELMİŞ NEREDEYSE

Yönetmelikten alıntı

Kapalı işyerlerinin havalandırılması

** Kapalı işyerlerinde çalışanların ihtiyaç duyacakları yeterli temiz havanın bulunması sağlanır. Yeterli hava hacminin tespitinde, çalışma yöntemi, çalışan sayısı ve çalışanlarınyaptıkları iş dikkate alınır.
** Çalışma ortamı havasını kirleterek çalışanların sağlığına zarar verebilecek atıkların ve artıkların derhal dışarı atılması sağlanır. Boğucu, zehirli veya tahriş edici gaz ile toz, buğu,duman ve fena kokuları ortam dışına atacak şekil ve nitelikte, genel havalandırma sisteminden ayrı olarak mekanik (cebri) havalandırma sistemi kurulur.
** Mekanik havalandırma sistemi kullanıldığında sistemin her zaman çalışır durumda olması sağlanır. Havalandırma sisteminin çalışmaması, iş sağlığı ve güvenliği yönünden tehlikeli ise arızayı bildiren kontrol sistemi tesis edilir. Mekanik ve genel havalandırma sistemlerinin bakım ve onarımları ile uygun filtre kullanım ve değişimleri yıllık olarak yetkili kişilere yaptırılır.
** Pasif (suni) havalandırma sistemlerinde hava akımının, çalışanları rahatsız etmeyecek, çalışanların fiziksel ve psikolojik durumlarını olumsuz etkilemeyecek, ani ve yüksek sıcaklık farkı oluşturmayacak şekilde olması sağlanır.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
1266)(MAYIS 2013 B SINIFI)Yeraltı maden ocakları ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

A) Grizu ölçmelerinde eser miktarda bile olsa metan saptanan ocaklar, grizulu ocak kabul edilir.
B) Havalandırma esas itibarıyla yukarıdan aşağıya doğru yapılır.
C) Eğimi hiç bir kısımda % 10’u geçmeyen, kesitinin herhangi bir noktasında grizu toplanmasına olanak bulunmayan ve grizu birikimini önleyecek hava akımı sağlanan galeriler, havalandırma bakımından düz sayılır.
D) Aynı hava akımından yararlanan ayaklarda ve damar içindeki düz ve eğimli yollarda, metan oranı % 1,5’i, bunların bağlandığı hava dönüş yollarında % 1’i geçemez.

CEVAP B.aşağıdan yukarı.

Bakın diğer şıklar doğru .dolaysıyla madenle ilgili hap bilgiler..adamların bilmemizi istediği şeyler.sadece yanlış cevaba odaklanmayın..diğer şıkları ezberleyin.

ÖNEMLİ BİLGİLER

**Kanserojen veya mutajen maddelerin kaynağından lokal veya genel havalandırma sistemi veya diğer yöntemlerle, halk sağlığı ve çevreye zarar vermeyecek şekilde çalışılan ortamdan dışarı atılmasını sağlar.

**maden yönetmeliğinden

Kapalı işyerlerinin havalandırılması
- Kapalı işyerlerinde çalışma şekline ve çalışanların yaptıkları işe göre, ihtiyaç duyacakları yeterli temiz hava bulunması sağlanır. Cebri havalandırma sistemi kullanıldığında sistemin her zaman çalışır durumda olması sağlanır. Havalandırma sisteminin çalışmaması durumunda arızayı bildiren uyarı sistemi bulunur.
- Suni havalandırma sistemlerinde hava akımı, çalışanları rahatsız etmeyecek şekilde olur. Çalışma ortamı havasını kirleterek çalışanların sağlığına zarar verebilecek artık ve pislikler derhal dışarı atılır.

BU KONUDA BİTMİŞTİR.%95 BİTTİ..(GENEL SORULAR HARİÇ.)GERİ KALAN BUGÜN BİTER..YARIN EZBERE BAŞLANABİLİR.

UZAMASININ SEBEBİ GERÇEKTEN VAKİT ALAN İŞ OLMASI VE BENİM GÜNDELİK HAYATLA İLGİLİ YAPMAM GEREKENLER.BUNDAN DOLAYI ÖZÜR DİLERİM...BUGÜN TAMAMIYLA BİTER.BİR ŞEY KALMADI..

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hastane işim çıktı.dernek toplantısınada gidemeyeceğim.bu işte akşama kaldı...:(
sabır ve anlayışınız için teşekkür ediyorum.bu arada aşağıdakini yapanın bu sınavdan kalması imkansız

çalışma planı

1.benim hazırladığım soru bankası ( en az 3 kez anlayarak çözülecek)
2.benim hazırladığım denemeler-hedefim 7 deneme hazırlamak.şimdilik 3 tane var. (en az 2 kez çözülecek)
3.çıkmış sorular ( en az 2 kez çözülecek)

sonra dua edilecek...

Hakan ÖZTÜRK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Teşekkürler
merhaba,

bahsettiğiniz soruyu 172 nci slaytta bulabilirsiniz.
Hastane işim çıktı.dernek toplantısınada gidemeyeceğim.bu işte akşama kaldı...:(
sabır ve anlayışınız için teşekkür ediyorum.bu arada aşağıdakini yapanın bu sınavdan kalması imkansız

çalışma planı

2.benim hazırladığım denemeler-hedefim 7 deneme hazırlamak.şimdilik 3 tane var. (en az 2 kez çözülecek)

sonra dua edilecek...

Geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin.

FilizHaksal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Erdoğan Bey 290. sorunun cevabı D Temiz hava beslemeli maske olması gerekiyor sanırım

murcelikel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Gecmis olsun erdogan bey

FilizHaksal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
296)
Acil durumlar hakkındaki yönetmeliğe göre işverence Arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele de görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi ile ilgili hangisi yanlıştır? ÖNEMLİ

A) çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde 30 çalışana kadar en az birer çalışanı destek elemanıolarak görevlendirir.
B) tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana kadar en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.
C) az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde 50 çalışana kadar en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.
D) yönetmeliğe göre tanımlanan sayıları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için ikişer destek elemanı daha görevlendirir.

CEVAP D

Yönetmeliğe göre tanımlanan sayıları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

**10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

297)
Hazırlanan acil durum planının uygulama adımlarının düzenli olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için iş yerlerinde hangi sıklıkla tatbikat yapılır?

A)6 ayda bir B)yılda bir C)2 yılda bir D)gerektiğinde

Cevap B tatbikatlar yılda bir yapılır

298)
Acil durum planında hangisi bulunmaz?

A)çalışanların adı, soyadı adresleri
B) Belirlenen acil durumlar
C) Alınan önleyici ve sınırlandırıcı tedbirler
D) Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri

CEVAP A

Acil durum planlarında;

-İşyernin unvanı, adresi ve iş verenin adı.
- Hazırlayanların adı, soyadı ve unvanı.
- Hazırlandığı tarih ve geçerlilik tarihi.
- Belirlenen acil durumlar.
- Alınan önleyici ve sınırlandırıcı tedbirler.
- Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri.
- Kroki

299)
Acil durum planlarında bulunması zorunlu olan krokide hangisi bulunmaz?

A) İlkyardım malzemelerinin bulunduğu yerler.
B) Kaçış yolları, toplanma yerleri ve bulunması halinde uyarı sistemlerinin de yer aldığı tahliye planı.
C)Toplanma bölgesindeki yerleşim planı
D) İlk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında işyeri dışındaki kuruluşların irtibat numaraları

cevap C

diğer4 üne ilave olarak
-Yangın söndürme amaçlı kullanılacaklar da dâhil olmak üzere acil durum ekipmanlarının bulunduğu yerler.

300)
Acil durum planının yenilenmesi ile ilgili hangisi yanlıştır?

A)Çok tehlikeli sınıflarda 6 yılda bir yenilenir.
B)tehlikeli sınıflarda 3 yılda bir yenilenir.
C)az tehlikeli sınıflarda 2 yılda bir yenilenir.
D) İş yerinde, belirlenmiş olan acil durumları etkileyebilecek veya yeni acil durumların ortaya çıkmasına neden olacak değişikliklerin meydana gelmesi halinde etkinin büyüklüğüne göre acil durum planı tamamen veya kısmen yenilenir.

CEVAP B 4 yılda bir yenilenir
Az Tehlikeli sınıfta 6 yıl Tehlikeli sınıfta 4 yıl Çok tehlikeli sınıfta 2 yılda bir yenilenmeli

Ali Erkan 73

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

çalışma planı

sonra dua edilecek...
Allah şifalar versin kardeşim. Dualarımız seninle

hürriyet ülkü

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben renk değişikliğini yapamadım. Rica etsem zeminin açık renkli halini bana da gönderebilir misiniz ?
Teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:

neslihan kaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

çalışma planı

sonra dua edilecek...
öncelikle geçmiş olsun
çalışma planının dua kısmı sadece olsaydı ne hoş olurdu

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
herkese çok teşekkürler..evdeyim nihayet.arkadaşım hastaydı.bu aralar salgın var galiba..Allah'a şükür ben kendimi bildim bileli grip dahi olmadım.-50 derecede çalıştım herkes kat kat giyinirdi ben resimdeki gibi sadece bir kazakla gezerdim..amma velakin yaş ilerliyor dikkat etmemiz lazım..

kalan kısımlara birazdan başlayacağım...temennileriniz için tekrar teşekkür ederim.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Az Tehlikeli sınıfta 6 yıl Tehlikeli sınıfta 4 yıl Çok tehlikeli sınıfta 2 yılda bir yenilenmeli

evet soruda yanlışlık olmuş.doğrusu sizinde belirttiğiniz gibi olacak
Acil durum planının yenilenmesi ile ilgili hangisi yanlıştır?

A)Çok tehlikeli sınıflarda 2yılda bir yenilenir.
B)tehlikeli sınıflarda 3 yılda bir yenilenir.
C)az tehlikeli sınıflarda 6 yılda bir yenilenir.
D) İş yerinde, belirlenmiş olan acil durumları etkileyebilecek veya yeni acil durumların ortaya çıkmasına neden olacak değişikliklerin meydana gelmesi halinde etkinin büyüklüğüne göre acil durum planı tamamen veya kısmen yenilenir.

CEVAP B 4 yılda bir yenilenir

FilizHaksal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Maşallah diyelim de kendinize nazar değdirceksiniz sonra bizi kim ders çalıştırıcak :)

FilizHaksal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
355)
(MAYIS 2013 A SINIFI) Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik’e göre patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerin sınıflandırılmasında “Bölge 0”da yer alan bir işyerinin kullanabileceği ekipman kategorisi nedir?

A)Kategori 0 ekipman
B)Kategori 1 ekipman
C)Kategori 2 ekipman
D)Kategori 3 ekipman

CEVAP B

356)
(MAYIS 2013 B SINIFI) Aşağıda verilen, işyerlerinde risk değerlendirmesi yapılırken patlayıcı ortamdan kaynaklanan özel risklerin değerlendirilmesinde dikkate alınacak hususlardan hangisi yanlıştır?

A)Patlayıcı ortamın kalıcılığı
B)Patlayıcı ortam oluşma ihtimali
C)Olabilecek patlamanın etkisinin büyüklüğü
D)Statik elektrik hariç tutuşturucu kaynakların bulunma, aktif ve etkili hâle gelme ihtimalleri

CEVAP D

Statik elektrik de dâhil tutuşturucu kaynakların bulunma,aktif ve etkili hale gelme ihtimalleri,

bir %100 isabet daha.benim azırladğım sorunun hemen hemen aynısı.not merak edene ben geçmiş yılların sorularını yönetmelik bittikten sonra bakıyorum

357)
(MAYIS 2013 B SINIFI) Tehlikeli yerler, patlayıcı ortam oluşma sıklığı ve bu ortamın devam etme süresi esas alınarak, bölgeler hâlinde sınıflandırılır. Bu sınıflandırmaya göre aşağıda belirtilenlerden hangisi “Bölge 0” olarak adlandırılır?

A)Normal çalışma koşullarında, havada bulut hâlinde bulunan yanıcı tozların ara sıra patlayıcı ortam oluşturabileceği yerler.
B)Havada bulut hâlinde bulunan yanıcı tozların,sürekli olarak veya uzun süreli ya da sık sık patlayıcı ortam oluşabilecek yerler
C)Gaz, buhar ve sis hâlindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın normal çalışma koşullarında ara sıra meydana gelme ihtimali olan yerler
D)Gaz, buhar ve sis hâlindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın sürekli olarak veya uzun süre ya da sık sık oluştuğu yerler

CEVAP C

358)
(EKİM 2012 A SINIFI)
Patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların korunmasını sağlamak amacıyla yapılacak olan patlama riskinin değerlendirilmesinde aşağıdakilerden hangisi göz önünde bulundurulmaz?

A) Olabilecek patlamanın etkisinin büyüklüğü
B) Patlayıcı ortam oluşma ihtimali ve bu ortamınkalıcılığı
C) İşyerinde bulunanların ilk yardım müdahalesi konusundaki bilgi düzeyleri
D) Statik elektrik de dâhil tutuşturucu kaynakların bulunma, aktif ve etkili hâle gelme ihtimalleri

CEVAP C

359)
(EKİM 2012 A SINIFI) Tehlikeli yerler, patlayıcı ortam oluşma sıklığı ve bu ortamın devam etme süresi esas alınarak,bölgeler hâlinde sınıflandırılır. “Bölge 2”nin tanımı aşağıdakilerin hangisinde verilmiştir?

A)Normal çalışma koşullarında, havada bulut hâlinde bulunan yanıcı tozların ara sıra patlayıcı ortam oluşturabileceği yerler
B)Gaz, buhar ve sis hâlindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışarak normal çalışma koşullarında patlayıcı ortam oluşturma ihtimali olmayan yerler ya da böyle bir ihtimal olsa bile patlayıcı ortamın çok kısa bir süre için kalıcı olduğu yerler
C)Gaz, buhar ve sis hâlindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın sürekli olarak uzun süre ya da sık sık oluştuğu yerler
D)Gaz, buhar ve sis hâlindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın normal çalışma koşullarında ara sıra meydana gelme ihtimali olan yerler

CEVAP B

360)
(EKİM 2012 B SINIFI)

I- Bölge 0 – kategori 1 ekipman
II- Bölge 20 - kategori 2 ekipman
III- Bölge 22 - kategori 1 ekipman
IV- Bölge 1- kategori 3 ekipman

İşyerlerinde gazlar, buharlar, sisler ve tozlar nedeniyle patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerdeki ekipman ve koruyucu sistemlere ilişkin yukarıda verilen bölge-kategori eşleştirmelerinden hangileri doğrudur?

A) I ve II B) I ve III C) II ve III D) II ve IV

CEVAP B.. YİNE %100 isabet

361)
(EKİM 2012 B SINIFI) Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik’e göre işverenin sorumlulukları arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur?

A)Patlayıcı ortam oluşmasını önlemek
B)İşçilerin sağlık ve güvenliklerini sağlayacak şekilde patlamanın zararlı etkilerini azaltacak önlemleri almak
C)Patlamayı önleyecek tedbirler 6 ayda bir gözden geçirilecektir.
D)Yapılan işlemlerin doğası gereği patlayıcı ortam oluşmasının önlenmesi mümkün değilse patlayıcı ortamın tutuşmasını önlemek

CEVAP C

BU YÖNETMELİKTE BU KADAR LÜTFEN DİĞER ÇIKMIŞ SORULARA BAKMAYI İHMAL ETMEYİNİZ
357. soru cevap D

h.hasan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
geçmiş olsun erdogan bey ..Valla hepimizi korkuttun ..sen hasta olursan hepimizin sınavı yatar..:) şaka tabi ..kendine dikkat et..

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Yüksekte Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği

eklemeler yapılacaktır

1267) Yüksekte yapılan çalışmalarda dikkat edilecek hususlara ilişkin aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Emniyet kemerlerinin kullanılamayacağı veya korkuluklu çalışma platformu yahut iskele bulunmayan ve 3 metreden yüksek olan yerlerde güvenlikağı yerleştirilmeden işçi çalıştırılmamalıdır
B) çatılarda ve eğik yüzeylerde yapılan işlerde kullanılan yapı iskelelerine 80 cm yüksekliğinde korkuluk yapılmalıdır.
C) Çatı eğimlerinin 45 dereceyi aştığı durumlarda, kaymayı önleyici çatı el merdiveni ya da iskele platformu gibi bir destek sistemi olmaksızın çalışmamalıdır.
D) Yük taşıyan iskelelerde alet ve mal zemenin düşerek kazaya sebep ol masını önlemek için döşeme dış kısmına 15santimetre yüksekliğinde bir etek tahtası konulmalıdır, iskele üzerinde yapılan çalışma anında, iskelelerde köprü görevi görecek geçitler, 60 santimetreden dar ve korkuiuksuz yapılmamalıdır.

CEVAP B

çatılarda ve eğik yüzeylerde yapılan işlerde kullanılan yapı iskelelerine 1 metre yüksekliğinde korkuluk yapılmalıdır.

1268)İskeleler ile ilgili hangisi yanlıştır?

A) İskele çalışanlarının emniyetli çalışma sistemleri olmalıdır. Böyle bir sistem yoksa iskele çalışanları koşumlar ve çıma halatları içeren koruma cihazları kullanmalıdır
B) iskele üzerinde emniyet kemeri kullanan işçiler yalnız başlarına çalışmamalıdır
C) Boru veya madeni iskeleler statik elektriğe karşı uygun şekilde topraklanmaiıdır. Bu koşullar sağlanmadan iskele üzerine kesinlikle çıkılmamalıdır
D) Hızı saatte 80-100 km olan rüzgârlı havalarda, zeminin kaygan ve buzlu olması halinde, yüksekte yapılan her türlü montaj,bakım ve onarım çalışmaları durdurulmalıdır.

CEVAP D.40 - 50 km rüzgarlı havada çalışma yapılmaz

1268)hangisi platformlarda alınması gereken güvenlik önlemlerinden değildir?

A)Platformsuz çalışmalardan mümkün olduğunca kaçınılacaktır.
B)Platform kenarlarında düşmeyi önleyici korkuluklar ile malzeme düşmelerini önleyici eteklikler olacaktır.
C)Platformlar düşmeyi önlemek için mümkün olduğunca dar olacaktır.
D)Platformun altı ve çevresi korunmuş olacaktır.

CEVAP C

Platformlarda alınması gereken güvenlik önlemleri :
*üzerinde bulunabilecek azami yüke dayanacak şekilde yapılacaktır,
* çalışmalar için yeterli genişlikte olacaktır.
* çıkış ve inişler güvenli şekildeyapılacaktır.
* altı ve çevresi korunmuş olacaktır.
* kenarlarında düşmeyi önleyici korkuluklar ile malzeme düşmelerini önleyici eteklikler olacaktır.
* Sabit platform yapılamayan durumlarda geçici iskele yada iş ekipmanı kullanılabilecektir.
*Çalışanlar bu konuda özel olarak eğitilecektir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.