Bilgilendirme Statik Elektrik Tehlikesine Karşı Alınacak Önlemler

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Abdullah Güldoğan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi  Statik elektriği önlemek için, yapılan işin niteliğine göre;
  -Nemlendirme,
  -Birbirine bağlama ve topraklama,
  -İyonizasyon yöntemlerinde biri veya birkaçı uygulanmalıdır.

  Nemlendirme: Çevre havasını statik elektrik akımının geçmesine izin verecek kadar nemli hale getirerek, statik elektrik birikimi engellenebilir. Nemlendirme birçok madde için zararlı olduğundan ve sıcak havalarda aşırı nem, insanları rahatsız edebileceğinden kullanım alanı sınırlıdır.

  Birbirine bağlama ve topraklama : İletken özellikteki iki veya daha fazla cismi, bir iletken aracılığıyla birbirine bağlayarak topraklamaktır. Böylece, cisimlerdeki statik elektrik yükü dengelenmiş olacaktır.
  Parlayıcı sıvıların konulduğu bütün depolar ve boru donatımları, boru bağlantıları bu yöntemle statik elektriğe karşı topraklanmalıdır. Depoların parlayıcı sıvılarla doldurulması veya boşaltılmasında araç ile depo arasında topraklama hattı bağlantısı yapılmalıdır.
  İyonizasyon yöntemleri : Hava, normal koşullarda iletken değildir. Ancak, havayı yeterli oranda iyonlaştırarak statik elektriğin cisimlerde birikmesi önlenebilir.
  Havayı iyonlaştırmak için; statik tarak, radyoaktivite ile iyonlaştırma veya açık alev gibi yöntemler kullanılmalıdır.


   
  EROL41 bu yazıya teşekkür etti.
 2. ErolD

  ErolD TÜİSAG Üyesi

  Abdullah bey merhaba,

  IBC diye tabir edilen 1 tonluk plastik tanklar var.dış çevresi metal kafes ile çevrili.Tuzla organizede meydana gelen son boya fabrikası yangınlarının çıkış sebebi bu tanklara ürün aktarımı esnasında oluşan statik elektriklenme sonucu ürün buharının alev almasıdır.topraklama bu tankların dış kısmındaki metal kısma bağlanıyor,ancak tanklar plastik
  (palstik malzeme kendinden statik elektrik yüklü)olduğundan ürün aktarımı esnasında ürünün kendisinin ürettiği statik elektrikte eklenince sonuç kaçınılmaz oluyor.Ben bu tankların yasaklanması gerekir diye düşünüyorum.
  Aklıma gelen bir çözümde şöyle.bu tankların içine dış metal kafese bağlantılı bir metal çubuk konulabilir.

   
  BURCUMMM ve AylaNcl bu yazıya teşekkür etti.
 3. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Erol bey haklısınız kazanın içi ve dışı arasında potansiyel fark oluşmasını engellemek gerekir. Kazaların engellenmesi mümkün kazanları kaldırmak yada yasaklamak kestirme yol gibi görünüyor. Çözüm doğru topraklamada.

     

   
 4. busray

  busray TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Tozlarda statik elektrik ölçümü yapan bir firma biliyor musunuz? Yani toz boyutundaki malzemenin bir kaptan diğerine aktarırken oluşan statik elektrik miktarının ölçümü veya sonrasında ortamda oluşturduğu statik elektrik ölçümü?

   
 5. ErolD

  ErolD TÜİSAG Üyesi     

   
 6. ErolD

  ErolD TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Yaklaşık 2 yıl önceki bu bilgiyi paylaşırken bu tip tankların yasaklanmasını savunmuştum.28.02.2015 günü İkitelli organize san.sitesi. yine kara tankeri yine IBC tank.Kara tankeri' den IBC tanka ETİL ASETAT transferi esnasında statik elektriklenme ve patlama.Ölüm olmaması tek tesellimiz.Haberin videsou ek linktedir.
  http://www.internethaber.com/istanbulda-buyuk-patlama-769181h.htm

   
  keskinkilic bu yazıya teşekkür etti.
 7. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  IBC tankların exproof özellikte olanlarının bulunduğu yönünde bir bilgi geldi bize imalatçı bir firmadan. Biz bu tanklarla Hekzan taşıyoruz. Tanktan kullanım alanına. Ancak statik elektrik ile ilgili endişelerimi dile getirdim ve yönetime bu işlemi askıya alması yönünde telkinde bulundum. Alternatif çözüm olarak metal tank temin edilerek topraklanması. Elektrostatik boya ile boyanmış tanklar kullanılması yönünde bir fikrim var. Sizin de fikrinizi almak isterim.
   
 8. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba bir bilgi paylaşmak istedim.
  Hekzan kuvvetli oksidanlar ile şiddetli tepkimeye girerek yangına ve patlamaya neden olabilir. Hekzan buharı havadan ağır olduğu için, zeminde yayılarak uzak mesafelerde tutuşmalara neden olabilmektedir.

  Burada önemli olan husus kullanılan elektrostatik boya içerisinde herhangi bir oksit (oksidanlar) ve türevi içermemesidir.(Demir oksit vb)
  Bu tür uygulama yapan firmalardaki (özellikle yurtdışı) uygulamaları kontrol etmeniz gerekmektedir.   
 9. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Güncel mevzuatlar aslında bu tarz problemlerin tamamına çözüm öneriyor. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı işte bu tarz problemleri bertaraf edebilmek amacı ile var. ADR mevzuatında bu konuda oldukça detaylı analizleri var. Belki de naklini yaptığınız o malzemelerin IBC ler ile nakli yasaktır. Zira IBC lerin bir sürü modeli var. Arz-talep meselesi Her IBC ye her cins yük yüklenmez. Bunların yaratacağı sıkıntılar için öncelikle araştırma yapmak TSE' den tip onayı almış IBC veya başka cins kaplar ile doldurma/boşaltma/taşıma yapmak gerekecektir. Her kaba aitte yapılacak prosedürler vardır. Uygun seçilmiş kap ile yapılan elleçleme faaliyetlerinde asla statik elektrik kaynaklı parlama ve patlama yaşanmaz.
  Saygılar.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. statik elektriğe karşı alınacak önlemler

Yandex.Metrica