Stajyerler için nasıl bir iş güvenliği uygulanmalıdır ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında eddi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi  Sayın meslektaşlarım,
  Bildiğiniz gibi son yürürlüğe giren kanunda (6331) yanlız işçilere değil, stajyerlere, çıraklara ve misafirlere de iş güvenliği kurallarını uygulamak zorundayız.


  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
  Kanun No. 6331 Kabul Tarihi: 20/6/2012
  BİRİNCİ BÖLÜM
  Amaç, Kapsam ve Tanımlar
  Amaç
  MADDE 1 (1) Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.
  Kapsam ve istisnalar
  MADDE 2 (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
  Şantiyelerimizde taşeronlarla çalıştığımız için bazen onların firmalarında stajyer öğrencilerin de olduğunu görüyoruz. Bu stajyer öğrencilere aynı eğitimleri verip aynı bilgilendirmeleri yapıyoruz. Ancak bu şahıslar bazen normal işçi gibi işe el atmakta (tabiki tecrübe kazanmak ve meraktan) tehlikeli davranışlara sebep olabilmektedir. Uyarılarımızda sadece seyretlerini, bizzat yapılan işin içinde olmaması gerektiğini söylüyoruz. Bazen başarılı oluyoruz bazen başarılı olamıyoruz. Tavsiyeleriniz nelerdir ?


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica