Sorumluluk Hakkında

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında Caner Gayıp tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi  selamlar herkese.
  Ben sınava hazırlanıyorum ama aynı zamanda bir firmada işe başladım sertifikanı alana kadar gel çalıs dediler bende şantiye/tesis tecrübem olsun nasıl çalısdıklarını göreyim diye kabul ettim keza hayatımda ne şantiyede bulunmusdum nede makinaları dogru sürüst tanıyordum.

  Bu yüzden de sertifika almadan önce tecrübe edinmek hemde öğrendiklerimi uygulamak adına güzel olur diyerek basladım.

  İsg uzmanı olarak sözleşme yapmadım haliyle, bu yüzden herhangi bir kaza anında sorumlulugum varmı ? Şu an çalışma kosullarını öğrenirken gördüğüm yanlışlıklarıda düzeltmeye çalısıyorum sadece.

  Bu soru yinede kafa takıldı hukuki sorumlulugum varmı ?


   
  TeRMoBLaCK bu yazıya teşekkür etti.
 2. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Bir hukuki sorumluluğun yok yalnızca kötü bir durumda tanık olursun. Merak etme o yüzden.

   
 3. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  çok teşekkür ederim.
  Peki bu firma 1 temmuzdan itibaren A veya B sınıfı uzman alacak yada OSGB ile anlaşacak benimlede isg uzmanı anlaşması yapabilir mi ?

  firmada devam etmek istiyorum ama sertifikamı işletmekde istiyorum işletemeyeceksem bir anlamı olurmu bilmiyorum .

     

   
 4. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi


  yeni bir isg uzmanı olarak şantiyede çalışmanız zaten çok doğru değil belki tecrübeli bir mühendisin yanında olsanız pozitif yönde çok etkisi olur ancak anladığım kadarıyla çalıştığınız yer 50 kişinin altında bundan dolayıdır ki zaten 1 temmuzdan sonra alınacak mühendis ve hekim yada OSGB hizmet ücreti çok da az olmayacak ( çok tehlikeli sınıf olması dolayısıyla) bu durumda ihtiyaç yokken size niye ekstra maaş versinler çok anlamadım
  ayrıca uzman olarak gözükemiyeceğiniz için süreniz de başlamamış olacak ki bu en önemlilerinden biri

   
 5. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  Peki son bir soru sormak isityorum yine bu sorumluluk hakkında.
  Dediğiniz gibi şu anda basımd aişi bilen biri olmadıgından bana neyin dogru neyin yanlış oldugunu gösterecek biri yok maalesef . Ben kendi kendime görüp öğrenmeye calısıyorum. En azından nasıl işler yapıldıgı nelerin riskli oldugu hakkında izlenimim oluyor. O açıdan hiç faydası yok diyemem.

  Gelelim soruma bugun öğrendim ki sirkette is güvenliği teknikeri die geçiyorum. Muhasebeci sormus patronda isg üzerine çlısacak deyince oda oraya is güvenliği teknikeri yazıyor.

  bu isg teknikeri yazısı canımı sıkdı. Ben bankamatik sözleşmesi hariç hiç bir sözleşmeye imza atmadım. bu yüzden orda isg teknikeri yazması bana sorumluluk yükler mi ?

  Ben sadece yanlış oldugunu gördüğüm yerlerde uyarıyorum işçi çalısdırmama elemanı sahadan atma işi yaptırmama gibi işleri resmi sözleşmeli isg uzmanı olmadıgım için karısmıyorum bu yüzden de üzerimde sıfır sorumluluk olmalı.

  Eğer bir sözleşmeye imza atmama rağmen orda isg teknikeri yazması bana sorumluluk dogurur mu ?
  KKD ye imza atacam orda da unvan olarak isg teknikeri yazıyor.

  Bu konuda net bilgilendirme yapabilirseniz çok sevineceğim ...

     

   
 6. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Valek sen merak etme ne bir sözleşmeye imza atmışsın ne de çalışma bakanlığına bildirilmiş bişey var.
  Bu sebeple kimse seni birşeyle suçlayamaz. Ayrıca ilerde OSGB'den alınacak A-B uzmanla beraber kendi uzmanlığını da işletebilirsin ancak o zaman sorumluluk almış olursun.

   
 7. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  Anladım çok teşekkür ederim. İşden çıkmak zorunda kaldım :( .. sabah 8 aksam 8 ders çalısmaya zaman kalmıyordu . mayıs sınavuını geçemezsemde benle devam etmezlerdi o yüzden böyle bir karar almak zorunda kaldım. eğer su iş 18 mayısdan sonra olsaydı benim için inanılmaz güzel bir tecrübe kaynagı olacakdı.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica