Haber Sorgun Belediye Çalışanlarına Iş Güvenliği Eğitimi Verildi - Yozgat

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Sorgun Belediye Çalışanlarına İş Güvenliği Eğitimi Verildi

  1.jpg

  Yozgat’ın Sorgun ilçende belediye çalışanlarınna iş güvenliği eğitimi verildi.

  Belediye Encümen Toplantı Salonu’nda düzenlenen eğitime Belediye Başkan Yardımcıları Hikmet Vural, Cengiz Erkılıçoğlu, Daire Müdürleri ve işçiler katıldı. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” gereğince düzenlenen ve 4 gün süren iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, İş Güvenliği Uzmanı Mehmet Tolga Özmen tarafından verildi. İş Güvenliği Uzmanı Özmen, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının yüzde 98 oranında önlenebileceğini, bunun içinde herkesin bilinçli bir çalışma ortamında çalışması gerektiğini söyledi.

  2.jpg

  Kazaları önlemenin ödemekten daha kolay olduğunu ifade eden Özmen,“İş güvenliğinde herkesin kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluk özellikle işçinin kendi hayatını koruması adına da büyük önem taşımaktadır. Yetersiz güvenlik tedbirleri yüzünden birçok çalışan yaralanmakta, hatta hayatını kaybetmektedir. Son günlerde bunun örneklerini gördük. İş kazaları sıralamasında Dünyada 3. Avrupa’da 1.Sırada bulunmaktayız. Dünyada her 4 saatte bir kişi iş kazaları sonucu hayatını kaybetmektedir. Bu oldukça üzüntü verici bir durumdur. Hedefimiz yapılan bu eğitimlerle kazaları asgariye indirip, daha güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktır” dedi.

  Toplantıda katılımcılara, çalışanların yasal hak ve sorumlulukları, iş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar, çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler, işyeri temizliği ve düzeni, kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri, elle kaldırma ve taşıma, iş ekipmanlarının güvenli kullanımı, güvenlik ve sağlık işaretleri, işyerindeki tehlikeler, iş güvenliği konusu ile ilgili örnekler videolarla desteklenerek anlatıldı.

  Katılımcılara ayrıca meslek hastalıklarının sebepleri, hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması, biyolojik ve psikososyal risk etmenleri, ilkyardım gibi konularda yaşamdan örnekler verildi. Özmen, iş güvenliği eğitiminin dört gün süreceğini ve tüm birim çalışanlarının katılacağını da sözlerine ekledi.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica