Haber Soma'da Maden Faciası - Manisa

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Soma'da Maden Faciası

  13.jpg

  12.jpg


  Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki özel bir şirkete ait kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. İlk gelen bilgilere göre, ocakta 1 işçi öldü, 200-300 kadar işçi mahsur kaldı. AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ise, önce 20 kişinin öldüğünü açıkladı daha sonra bu sayıyı 4 olarak açıkladı. Soma Devlet Hastanesi Başhekimi Rüştü Parlak da hastaneye getirilenlerin dumandan zehirlendiğini ve 3 işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Parlak, tedaviyi süren 4 işçinin de sağlık durumlarının iyiye gittiğini belirtti.

  11.jpg

  0.jpg

  Soma Eynez Bölgesi'ndeki İmbat Maden İştetmeleri'ne ait maden ocağında, 598 işçinin vardiya değişimi sırasında, trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı.

  9.jpg

  Yangına müdahale edilerek söndürülürken, ocaklar duman altında kaldı.

  8.jpg
  Çıkışlara yakın olanlar dışarı çıkarak kurtulurken yaklaşık 300 işçi, yerin 1.5-2 kilometre altında ocaklarda mahsur kaldı.

  7.jpg
  Olay duyulur duyulmaz çok sayıda kurtarma ekibi, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

  6.jpg5.jpg

  İşçilerin yakınları da madene akın ederken jandarma kurtarma çalışmalarının olumsuz etkilinmemesi için çevrede güvenlik önlemi aldı.

  4.jpg3.jpg

  2.Jpeg

  1.Jpeg

  Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/somada-komur-ocaginda-yangin   
  Ayşe Bekoğlu, uzmanaday ve gokayagma bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  çok üzücü.. hala kurtarılmaya bekleyenler işalla kurtulur.. ölenlerin ailelerine sabır ve baş sağlığı dilerim..

  bu madende igu varmış ve üst seviyede iyi madenmiş sanrım. çok yazık..

   
 3. Barış Şenoğul

  Barış Şenoğul TÜİSAG Üyesi

  bu sabah itibariyle 201 kişinin öldüğü haberi geldi. 400' e yakın kişinin de hala içeride olduğu tahmin ediliyormuş. çok yazık, geçmiş olsun, allah rahmet eylesin.

     

   
  gokayagma bu yazıya teşekkür etti.
 4. Mirstran

  Mirstran TÜİSAG Üyesi

  ÇSGB'nin sözde müfettişleri mart ayında denetim yapmış sorun yokmuş, peh. Denetimi nereleri ile yapmışlar????

   
  MNG, mine ozsozgun, berat melih ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. FEİ

  FEİ TÜİSAG Üyesi

  hepimizin başı sağolsun,allah ölenlerin ailelerine sabır versin,ölen vatandaşlara rahmet eylesin.Ve maalesef meslektaşımızı da korusun,inşallah onun başına patlamaz.

     

   
  berat melih ve mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 6. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Çok acı.

   
 7. Ahmet TURHAN

  Ahmet TURHAN TÜİSAG Üyesi

  Bu feci kazada ölenlere Allah'tan rahmet diliyor, yakınlarına sabırlar diliyorum. İşveren - Uzman - Devlet ve tüm taraflar, bakalım kimin üzerine kalacak bu işin sorumluluğu... Denetim yapıp, herşey tamam gösteren müfettişlerde sorgulanmalı...
   
  Hasan TUFAN, gokayagma ve mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 8. semra

  semra TÜİSAG Üyesi

  Müfettişlerin denetimleri nasıl yaptıklarını biliyorum...Denetimlerde sorumluluk almamak adına, birçok şeyi görmezden gelmek için büyük çaba harcıyorlar....   
  gokayagma bu yazıya teşekkür etti.
 9. fcaral

  fcaral TÜİSAG Üyesi

  15 yaşındaki çocuğun madende ne işi var sorarım !!!!

     

   
  asuman84, Hasan TUFAN, SemihaY. ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. emine g

  emine g TÜİSAG Üyesi

  "Emeğiyle geçinmeye çalışan ve işverenlerine pek önemli servet kazandıran daima ezilmiş, ezilmeye mahkum bulunmuş, hiçbir taraftan yardım görmemiş MADEN İŞÇİLERİ " ......

  201 KİŞİ BU NE DEMEKTİR. Ya daha da artarsa?

  Bizler tüm uzmanlar, ister firma ister OSGB ' de çalışanlar! bir işçi şantiyede düşüp yaralanınca ne yapacağımızı şaşırıyoruz bu rakam ne demektir hala aklım almıyor.   
  uzmanoldum, gokayagma, Mehmet Deniz ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. azzronn

  azzronn TÜİSAG Üyesi

  Çok üzücü ,İş güvenliği uzmanı olarak sahaları gezdiğimde denetmenler geldi bize onay verdi diyor işveren , burada iş güvenliği var dedikleri yerlerde bakıyorsun bir sürü ciddi eksiklik var , detaylarla ilgilenmiyorlar göz gezdirip gidiyorlar. Denetmenler işlerini yapmıyor.   
  Last edited by a moderator: 14 Mayıs 2014
 12. Halit Çiçek

  Halit Çiçek TÜİSAG Üyesi

  CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in açıklamaları şöyle:

  "20 GÜN ÖNCE REDDEDİLDİ"

  Bizim 23 Ekim tarihinde, 60 vekilin imzasıyla 20 gün önce reddedilen meclis araştırma önergemiz vardı. Her ay üç ayda bir ölümlü ve yaralamalı kazalar oluyor. 10 kez üst üste kaza yaşandıktan sonra en son kapatılmıştı. Onlarca cezaya rağmen bunlar önlenemiyor. Benim hazırladığım meclis komisyonu kurulması önerisinde, Soma'daki kazaların mercek altına alınmasını önerdik. MHP ve BDP'nin desteği aldık. 20 gün önce maalesef reddedildi. Bu noktaya geleceği dünden belliydi.

  "BIKTIK ARTIK CENAZEYE GİTMEYE"

  Her gün işçi hayatının tehdit altında olduğuyla ilgili ihbarlar alıyoruz. Bu kadar ağır bedel ödedikten sonra olmamalıydı. Meclis'in hatta DDK'nın el koyması gerekiyor. Biz Manisa milletvekilleri olarak bıktık madenci cenazesine gitmeye. Bu acıya ne bizim ne ailelerin yürekleri dayanmıyor.

  TBMM'NİN RESMİ TWITTER HESABINDAN (29 NİSAN)

   
  Deniz Devrim, MNG ve gokayagma bu yazıya teşekkür etti.
 13. Koray OZKAN

  Koray OZKAN TÜİSAG Üyesi

  Milletimizin başı sağ olsun.
  Yanıcı gaz ve maddelerin bulunduğu bir yer altı madeninde trafo benzeri unsurların bulunması doğru mu? Olayı duyduğumda Yönetmeliklere baktım ama kesin bir kanaate varamadım. Her ne kadar A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olsam da madenlerle ilgili çalışmadığımdan bu konuyu yorumlayacak düzeyde bilgi sahibi değilim. Bilenler varsa burada bizimle paylaşmalarını dilerim.
   
 14. fcaral

  fcaral TÜİSAG Üyesi

 15. Mehmet Deniz

  Mehmet Deniz TÜİSAG Üyesi

  Toplamda aslında 780-800 kişi madende ; muhtemelen ulaşılan işçi sayısı ancak bu sayının 3 te biri. Ölü sayısı 600 lü rakamlarda gibi gözüküyor.Çok acı   
 16. asuman84

  asuman84 TÜİSAG Üyesi

  Birileri oturduğu yerde kazandığı milyonlarını sayamazken birileri de bilmem kaç km yerin altında ekmek peşinde koşuyor. ve yazık ki can pazarının yaşandığı dün gece ne bir ilk di bu gidişle ne de bir son olacak. Bizler gözlerimizi hakikata kapatmaya devam ettikçe ve birilerinden korkumuzdan dolayı en önemli şeyleri es geçtikçe yazık ki bu acı tabloda bizde kendimize bir yer bulacağız şuan birilerinin ölüm haberini okuyup ağlıyoruz bir günde birileri bize ağlayacak. İhmalin olduğu aşikar gün gibi ortada, bizler dün gece soluduğumuz oksijen miktarını bilmezken onlar oksijensizlikten can verdi. Artık denecek de birşey yok aslında sözün bittiği yerdeyiz, son zamanlardaki katliamlar, toplu ölümler, insanların yokluktan dolayı cinnet geçirip ailelerine kadar öldürmeleri ve bu son olay gibi olaylar.... okumak lazım olayları acaba ne yapmamız gerekiyor, acaba nerde hata ettik ki başımıza bunlar geliyor. Rabbim acılı ailelere sabır versin, vefat edenlere de rahmet eylesin inşallah şehit olmuşlardır. Arkadaşlar bizler bari değişelim değişelim ki artık şu kara düzen şu görmemezlikten gelme bitsin, artık ellerimizi taşın altına koyalım ve ellerimiz ezilsede çekmeyelim, ben demekten vazgeçip biz demeye başlayalım. Belki üye arkadaşlarımızdan birilerininde yakınları Hakkın rahmetine kavuştu dün gece, Rabbim acılı ailelerin yardımcısı olsun İNŞAALLAH BU DA SON OLSUN....

   
  halit sönmez, muhendisbey ve uzmanoldum bu yazıya teşekkür etti.
 17. Seher Martı Özgün

  Seher Martı Özgün TÜİSAG Üyesi

  sözün bittiği gün bugün......kayıplarımıza rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum :((

   
 18. Mehmet Deniz

  Mehmet Deniz TÜİSAG Üyesi

  Madende çocuk işçi olduğu söyleniyor. CNN de şimdi tartışılıyor bu konu. Taşaronlaşma (kontrolsüz denetimsiz alt işverene devirler) /siyaset baskısı gibi durumlar .

   
  Nazmiye Guler bu yazıya teşekkür etti.
 19. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  Milletimizin başı sağolsun...
  Konu her yönüyle incelenmeli, tekrarını önleyecek tedbirler mutlaka alınmalı
  Ama bazı "medya maymunları" da ibret olsun diye deşifre edilmeli diye düşünüyorum;
  http://www.mynet.com/haber/guncel/tayyardan-skandal-soma-aciklamasi-1238160-1

   
 20. Mehmet Deniz

  Mehmet Deniz TÜİSAG Üyesi

  İşin ilginci bir parti 29 Nisan da Soma Madenciliği İş güvenliği sorunları ve taşoranlaşma için mecliste önerge reddedilmişti.2 hafta sonra bu facia olunca insanın tüyleri ürperiyor.

   
  halit sönmez, Hasan TUFAN ve mekabe bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica