Haber - Soma’da Işçiler Haşlanarak Ölmüş | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Soma’da Işçiler Haşlanarak Ölmüş

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında merve3535 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. merve3535

  merve3535 TÜİSAG Üyesi  301 madencinin nasıl öldüğü 5 ay sonra netleşti.
  Soruşturma dosyasındaki fotoğraflara göre, yangını söndürmek için ocağa basılan küllü su, işçilerin sonunu hazırladı. Çoğu, dumandan zehirlenerek değil, haşlanarak öldü.
  [​IMG]
  Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçiyi kaybettiğimiz maden kazasının şok fotoğrafları ortaya çıktı. Trafo patlaması ve yangın olarak açıklanan gerekçelerin doğru olmadığı anlaşıldı. Çünkü işçilerin büyük bölümü yangını söndürmek için pompalanan küllü su ile cayır cayır yandı. Türkiye, 13 Mayıs 2014 günü öğleden sonra Soma ilçesinden gelen şok haberle sarsıldı. Cumhuriyet tarihinin en ağır işçi kaybını verdiğimiz maden ocağı kazasında 301 işçi can verdi. İlk gerekçe trafo patlaması olarak açıklandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız ise kazada hayatını kaybeden işçilerin yanarak değil, yangının çıkarmış olduğu karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldüklerini söyledi.

  Ateşten daha tehlikeli...
  5 ay önce gerçekleşen faciada hayatını kaybeden 301 işçinin fotoğraflarına ulaştı. Yayınlanması mümkün olmayan fotoğraflarda, can veren işçilerin büyük bölümü tanınmaz halde. Fotoğraflarla, ölümlerin gerekçesi de ortaya koyuldu. Kaybettiğimiz işçilerin fotoğrafları olayın kaza değil katliam olduğunu gösteriyor. Çünkü işçilerin önemli bölümü sıcak su ile hayatını kaybetti. Yangını söndürmek için küllü su pompalanınca ateşi geçen suyun sıcaklığı arttı. Ateşten daha tehlikeli hale gelen su, arka bölümde kalan işçilerin üzerini kapladı. 301 işçinin çoğunluğu sıcak su ile hayatını kaybetti. Üzerlerinde hiçbir yangın izi olmayan işçilerin, vücudunun ateşten daha tehlikeli hale gelen kaynak su ile haşlandığı iddia edildi.

  Eynez Kömür Ocağı hakkında hâlâ iddianame hazırlanmadı

  Kazayla ilgili soruşturma sürüyor. Ancak henüz iddianame hazırlanmadı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’ye ait Eynez Kömür Ocağı’nın işletme sahibi Can Gürkan ile Genel Müdür Ramazan Doğru’nun da aralarında bulunduğu Akın Çelik, İsmail Adalı, Ertan Ersoy, Ali Günay, Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık tutuklu. Şirketin diğer ocağı Işıklar’ın da kapatılacağı açıklanmıştı.

  sozcu.com.tr
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica