Haber Soma'da Facia Yaşanan Madenin Patronuna 25 Yıl Isteniyor

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Soma'da Facia Yaşanan Madenin Patronuna 25 Yıl İsteniyor

  Manisa’nın Soma ilçesinde, 301 işçinin şehit olduğu madenin sahibi hakkında 25 yıla kadar hapis cezası istendi. Soma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan ve Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edilen fezlekede, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin patronu Can Gürkan ve diğer yedi zanlı için olası kasıtla adam öldürme iddiasıyla 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız ise bu cezaları yeterli bulmadı.

  Balkız, yaptığı açıklamada 13 Mayıs 2014 tarihinde Eynez Maden Ocağı’nda yaşanan faciayla ilgili fezlekenin, Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği bildirdi. Balkız, 45 şüpheli için çeşitli cezalar istendiğini, verilecek her cezanın ölen 301 işçi sayısıyla çarpılacağını söyledi. Savcının, şüphelileri üç gruba ayırıp ilgili TCK maddelerine göre ceza istediğini belirten Balkız, birinci gruptaki tutuklu Can Gürkan, Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ramazan Doğru, Ertan Ersoy, İsmet Adalı, Akın Çelik ve Mehmet Ali Girayçelik için olası kasıtla adam öldürmeyi düzenleyen TCK'nın 21. maddesi gereği 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istendiğini kaydetti. Bu cezaların, şehit sayısı olan 301 ile çarpılacağını belirten Balkız, ikinci grupta yer alan Yalçın Erdoğan, Ergün Yılmaz, Harun Gürsoy, Coşkun Derici, Harun Yılmaz, Fuat Ünal, Necati Karadeniz ve Erdem Canbaş'ın ise bilinçli taksir sonucu birden fazla, yani 301 kişinin ölümüne sebep olmakla suçlandıklarını ifade etti. Bu kişiler için de 2 ile 15 yıl arası hapis istendiğini, cezalarının üçte bir oranında arttırılmasının öngörüldüğünü, alınacak her cezanın da 301 ile çarpılacağını hatırlattı. Fezlekede üçüncü grupta yer alan 29 zanlı için doğrudan doğruya tedbirsizlik ve dikkatsizlik, yani kusurla birden fazla adam öldürme suçunu işlemiş olmaları sebebiyle fezleke düzenlendiğini aktaran Zeynel Balkız, “Bunlar için de 2 yıldan 15 yıla kadar hapis ve aldıkları cezanın çarpı 301 olması istenmiş. Biz hem ikinci gruptaki hem de üçüncü gruptaki kişilere istenen cezalarla ilgili bu fezlekenin yeterli bir dikkatle ve özenle hazırlanmadığını düşünüyoruz.” dedi.

  Baro Başkanı Balkız, şunları kaydetti: “Maden kazasında aslında buradaki şirket görevlileri ve denetimle ilgili kamu görevlileri, müfettişler ve Maden işleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) yetkilileri, kendilerine ait olan yükümlülükleri ve görevleri bildikleri halde gereğini yerine getirmemekten dolayı bu kaza adım adım geliyorum demiş ve kaza meydana gelmiştir. Bu bakımdan bunlarla ilgili bu fezlekede yer alan maddeler değil, TCK'nın 83/3 maddesindeki ceza yaptırımının uygulanması gerekirdi. Eğer mahkeme fezlekeye uyarsa bu ikinci sekiz kişilik dilimde, 2 yıldan 15 yıla kadar olan hapis cezasını uygulayacak. Bunu bilinçli taksirle yaptığı gerekçesiyle cezayı üçte bir arttırmış olacak ama 83/3'e göre cezalandırması gerekirse taban ceza 10 yıldan itibaren başlayacak. 301 maden şehidiyle ilgili cezayı düşündüğümüzde, en alt 301x10 yıl olarak cezalandırılması gerekir. Bu nedenle biz bu fezlekedeki kişilerle ilgili hazırlanan ve istenen ceza yaptırımının yeterli miktarda olmadığını, bu fezlekenin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ve sanıklardan ek savunma alınması gerektiğini düşünüyoruz. Onun için fezlekenin bütünüyle ilgili sağlıklı bir değerlendirmeyi uzmanlarla birlikte yaptıktan sonra bu fezlekeyle ilgili müracaatı hem Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na hem de davanın açılacağı Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne bildireceğiz.” diye konuştu.

  Kaynak: CHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica