Haber - Soma Maden Faciasında Cezalar Belli Oldu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Soma Maden Faciasında Cezalar Belli Oldu

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Ali turko tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ali turko

  Ali turko TÜİSAG Üyesi  HERKESE İYİ GÜNLER DİLERİM;
  ÖNCELİKLE HABER METNİ VE KAYNAK BELİRTEYİM.

  KAYNAK: https://www.cnnturk.com/son-dakika-soma-davasinda-karar-aciklandi
  Verilen cezalar
  Mahkeme heyetinin açıkladığı karara göre, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 15 yıl, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru’ya 22 yıl 6 ay, Akın Çelik’e 18 yıl 9 ay, İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay ve Ertan Ersoy’a ise 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi.


  ESAS ÜSTÜNDE DURMAK İSTEDİĞİM KONU İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ YETKİ VE SORUMLUKLARI
  SOMA MADEN FACİASINDA MAHKEME KARARINI AÇIKLADI. 302 KİŞİNİN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ FACİADA İŞLETME SAHİBİ 15 YIL CEZA ALDI. GENEL MÜDÜR VE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI GİBİ BAZI SANDIKLARIN İŞLETME SAHİBİNDEN DAHA YÜKSEK CEZA ALDIĞI GÖRÜLMEKTEDİR. TÜM UZMANLARIN OKUDUĞU BİLDİĞİ GİBİ KANUNLAR YÖNETMELİKLER vb. İŞ GÜVENLİĞİ KONULARINDA İŞVERENİ TAM SORUMLU TUTMAKTADIR. ÇALIŞANIN İŞLETME SAHİBİNDEN DAHA FAZLA CEZA ALMASINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR. GELELİM İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARINA; 10 YIL İLE 6 YIL ARASINDA HAPİS CEZASI ALAN UZMANLARIN BELGELERİ DE ASKIYA ALINMIŞTIR. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI DANIŞMANDIR , REHBERLİK YAPAR, YOL GÖSTERİR. ( İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU MADDE 8 )TÜRK CEZA HUKUKUNUN ÖNEMLİ İLKELERİNDEN KANUNU BİLMEMEK MAZERET SAYILMAZ PRENSİBİNE GÖRE TÜM VATANDAŞLAR İÇİN GEÇERLİDİR. BU BAĞLAMDA KANUNLARI ZATEN BİLMESİ GEREKEN İŞLETME SAHİBİNE YETERLİ DANIŞMANLIK YAPMADIĞI İÇİN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANINA HAPİS CEZASI VERİLMESİ SON DERECE MANTIKSIZDIR. OLSA OLSA BELGESİ ASKIYA ALINABİLİR YADA BELGESİ TAMAMEN İPTAL EDİLİR. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANIN YAPTIĞI İŞİ EKSİK YAPMASINDAN DOLAYI HAPİS CEZASI ALMASI KOMİKTİR. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI GÜNAH KEÇİSİ DEĞİLDİR. HİÇBİR MESLEK DALINDA DANIŞMANLIK YAPMADIĞI İÇİN HAPİS CEZASI ALINMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR. TÜM UZMAN ARKADAŞLAR İŞLERİNİ BİR DANIŞMANLIK HİZMETİ OLARAK GÖRMESİ GEREKMEKTEDİR. AKSİ HALDE BU CEZALAR VERİLMEYE DEVAM EDECEKTİR. ( 302 KİŞİNİN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ BİR FACİANIN DAVA SONUCUN DA İŞLETME SAHİBİNE 15 YIL CEZA VERİLMESİNİ SORGULAMIYORUM BİLE. )


   
 2. Murat Gündüz

  Murat Gündüz TÜİSAG Üyesi

  Malesef ülkemizde durum bu. Tüm İGU ları diken üzerindeyiz. Hani hep deriz ya biz üzerimize düşeni yapalım; deftere yazalım, risk analizlerini , acil durum planlarını, saha denetimlerini yapalım, uygunsuzlukları iş verene bildirelim ve böylece REHBERLİK görevimizi yerine getirelim ve işverenin sorumluluğunda olsun gerisi diye. Demekki öyle olmuyormuş, bu arkadaşlar da eminim herşeylerini eksiksiz yapmışlardır ama sonuç ortada. Ha diyeceksiniz ki işveren yapmadıysa dediklerinizi o zaman bakanlığa şikeyet edecektiniz.. Onu da kimse yapmıyor ve neden yap(a)madığımızı da herkes biliyor. Saygılar...

   
  İsmail UYGUR, Furkan Sarıoğlu ve hasan özer bu yazıya teşekkür etti.
 3. Mesut YEŞİLOVA

  Mesut YEŞİLOVA TÜİSAG Üyesi

  Firmanın patronu beraat etti!!!!...

  Hukukla bir benze ilgilenen biri olarak ben, İstinaf ve Temyiz süreci sonucu uzmanların cezasının inerek erteleneceğini tahmin ediyorum.
  Umarım yanılmam. Aksi takdirde hakikaten Adalet yok demek cuk oturacaktır.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica