Haber Skandal Sınav

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Skandal sınav
  hbr.jpg

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na (ÇSGB) bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nce 21 Aralık 2013'te İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı sınavı gerçekleştirilmiş ve A, B, C kategorilerinde 5 ayrı ilde yapılan sınava yaklaşık 105 bin kişi katılmıştı.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nde oluşturulan bir komisyon tarafından hazırlanan soruların bir dershane zinciri tarafından kendi personeline dağıtıldığı iddia edildi. Sözkonusu dershane zincirinin dershanelerin kapatılmasının gündemde olduğu bugünlerde açıkta kalması muhtemel personelinin mağduriyetini bu şekilde önlemeye çalıştığı ileri sürüldü. Soruların, sınavın uygulamasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) sınavın yapıldığı illerdeki personelince mi yoksa soruları hazırlayan birimlerce mi sızdırıldığı konusu araştırılıyor.

  'DOYGUN MAAŞ' İMKANI
  80 bini aşkın kişinin girdiği İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlık sınavında adaylar A, B ve C kadroları için yarıştı. MEB personelince İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana illerinde gerçekleştirilen sınavlar sonucu başarı düzeyine göre belirlenecek 7 bin 500 aday, kamu personeli olarak istihdam edilecek. A, B ve C olarak risk gruplandırılması yapılan işyerlerinde görev alacak uzmanlar, bu sınavdan sonra edinecekleri belge doğrultusunda çalışabilecek. Çalışma hayatını denetleyen müfettişler, mühendislik ve mimarlık fakültesi mezunları, teknik öğretmenler, Fen Edebiyat Fakültelerinin fizik-kimya-biyoloji bölümleri mezunları ve üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programlarından mezun olanlar arasından seçiliyor. C sınıfı uzmanların 2-3 bin TL, B sınıfı uzmanların 3-7 bin TL, A sınıfı uzmanların ise 7-15 bin TL arasında maaş aldıkları belirtiliyor. Dönüşümü planlanan dershanelerde çalışan öğretmenleri yüksek maaşlı kadrolara yerleştirmek için sınav sorularını kimlerin sızdırdığı yetkililerce inceleniyor.

  C SINIFI'NA YOĞUN İLGİ
  21 Aralık 2013 Cumartesi günü gerçekleştirilen sınava toplam 104 bin 612 kişi başvuru yaptı. Başvurulardan 16 bin 403'ü A ve B sınıfı uzmanlık için oldu. Sınava en fazla başvuru 79 bin 565 ile C sınıfı uzmanlıkta yaşanırken, en az başvuru ise 8 bin 644 kişiyle iş yeri hekimliğinde gerçekleşti. Birinci gruptaki İşyeri Hekimliği branşında 6 bin 843 kişi sınava girerken, C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına ise 57 bin 560 kişinin katıldığı öğrenildi. B sınıfına 6 bin 112, A sınıfına ise 9 bin 568 kişinin girdiği kaydedildi.


  Kaynak: http://haber.stargazete.com/guncel/sorulari-o-dershane-ele-gecirdi-iddiasi/haber-823853
  http://yenisafak.com.tr/gundem-haber/skandal-sinav-02.01.2014-599825
  http://www.minute15.com/skandal-sinav_178121.html
  http://haber10.com/haber/464026/?ut...y&utm_campaign=Memurlar_Anasayfa#.UsUMPNIoGxp
  http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/24899/Soke_eden_iddia__Sorular_dagitildi_.html


   
  Last edited: 2 Ocak 2014
 2. hagoturler

  hagoturler TÜİSAG Üyesi

  o dershane biliniyorsa sadece onların ki iptal olur, herkesinki iptal olmamalı

   
 3. Ufuk Ylc

  Ufuk Ylc TÜİSAG Üyesi

  ''Etoo bitmiş'' gibi bi haber bu :))

     

   
  W.SNEİJDER bu yazıya teşekkür etti.
 4. halil karadeniz

  halil karadeniz TÜİSAG Üyesi

  dersanelerin intikamı acı olacak.çalışmadan geçen varsa hakkımız haram olsun..

   
 5. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Asparagas da olabilir.

     

   
 6. gokselygt

  gokselygt TÜİSAG Üyesi

  7500 istihdam hakkında detaylı bilgisi olan varmı

   
 7. Zeyynep

  Zeyynep TÜİSAG Üyesi

  yalan olsun nolur o kadar çalıştım sınavı tam geçeceğim derken iptal olursa bütün emeklerim boşa gidecek yaa :(
   
 8. ARİS İSG

  ARİS İSG TÜİSAG Üyesi

  Yalan haber olduğu servis edilişinden bile belli değilmi ? sınav soruları dersane tarafından dağıtılmış diye iddia ediyor..<Ondan sonra konu ile ilgili haber paylaşacağına 'DOYGUN MAAŞ' İMKAN--C SINIFI'NA YOĞUN İLGİ gibi bilindik konulardan bahsediyor.> Bari Bu konuyu Siyasete alet etmeyin yazıklar olsun haberci zihniyetinize , varsa belge emniyetle paylaşın binlerce insanın
  emeğini harcatmayın. Zaten haber de tıklansın diye yazılan bir haber kokusu var.   
  fimrek bu yazıya teşekkür etti.
 9. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  anladığım kadarıyla seneye kapanacak olan dersanelerde çalışan fizik, kimya, biyoloji öğretmenliği yapan kişilere kopya gitmiş.
  kamuya 7500 iss uzmanı atanacak diyor haberde. ama bu kişiler kpss sınavını geçmeden nasıl atanacak kamuya?? sadece meb in yaptığı 21 aralık sınavıyla kamuya atama yapılabilir mi???

     

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 10. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  1.jpg2.jpg   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica