Siyasi Partilerde(merkez-il-ilçe Teşkilatları) 6331 Sayılı Kanun Uygulanır Mı?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Soydan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Soydan

  Soydan TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar;

  Soru başlığında belirttiğim gibi siyası partiler 6331 sayılı kanuna tabii midir? Merkez-il-ilçe teşkilatları için risk analizi ve acil eylem planları hazırlanmalı mıdır?

  Aslında 6331 sayılı kanunda işyerlerinden bahsetmekte olduğu için kafama takıldı. Siyasi partilerin teşkilatları işyeri olarak düşünülebilir mi? (Not NACE 94.92.02 kod numarasıyla siyasi partiler az tehlikeli olarak belirtilmiş)


   
 2. Soydan

  Soydan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu konu hakkında fikri olan var mı? Siyasi partilerin merkezi teşkilatlarında çaycı, sekreter, konumuna göre bilişim uzmanları vb çalışanlar istihdam edildiğini düşünerek bu kurumları işyeri statüsüne koyabilir miyiz? Ama hala bu kurumların işleyişi bakımından 6331'deki cezaların uygulanabilir olacağı konusunda şüphelerim var. Yardım???

   
 3. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  mantık yürütürsem, bu yerler "iş yeri" olarak tanıtılmıyor. Yani "bir mal üretimi,bunun sonucunda kar sağlama,danışmanlık hizmeti verme, simsarlık yapma..vb" yok. Sadece ssk ödeyerek işçi istihdam ediyorlar. bildiğim kadarıyla gelirlerinin bir bölümünü devlet sağlıyor. Avukat arkadaşlar daha geniş bilgi verebilir sanırım.

     

   
  Soydan bu yazıya teşekkür etti.
 4. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  SGK yatırıp , işveren sıfatı taşıyorsa 6331 e tabiidir.

   
  Soydan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica