Şırnak'ta Kömür Ocağında Göçük! Ölü Sayısı Yükseldi

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
TÜİSAG Çalışma Birimi
Şırnak kömür ocakları bölgesinde göçük meydana geldi. 3 no'lu kömür ocağında meydana gelen göçükte ilk belirlemelere göre 6 işçi hayatını kaybetti, göçükten 1 işçi yaralı kurtarıldı, 1 işçinin de kayıp olduğu öğrenildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kazanın olduğu madenin ruhsatsız ve kaçak olduğu belirtildi.
Edinilen bilgiye göre, Şırnak Kömür Ocakları bölgesinde göçük meydana geldi. Göçük bölgesine çok sayıda ambulans, AFAD ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Bölgeye ulaşan kurtarma ekipleri 3 nolu kömür ocağında çalışma başlatırken, ilk bilgilere göre 6 işçinin göçükte hayatını kaybettiği ve çalışmalarda 1 işçinin ise yaralı olarak çıkarıldığı belirtildi. Bölgede çalışmaların devam ettiği bildirildi.

ENERJİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Şırnak'ta kömür ocağında meydana gelen göçüğe ilişkin, "Kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyeti durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir." ifadesi kullanıldı.

Bakanlık yetkilileri AA muhabirine yaptıkları açıklamada, kazanın meydana geldiği maden sahasının faaliyetinin, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) tarafından 2013'te durdurulduğunu bildirdi.

Söz konusu saha için MİGEM tarafından verilen bir çalışma ruhsatının olmadığını belirten yetkililer, "Yapılan işlem kaçak işlemdir." ifadesini kullandı.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yardımcısı
AYDINLIK_20171018_1.jpg AYDINLIK_20171018_6.jpg
 

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yardımcısı
BURSA_OLAY_20171018_1.jpg BURSA_OLAY_20171018_9.jpg
 

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yardımcısı
CUMHURIYET_ANKARA_BASKISI_20171018_1.jpg CUMHURIYET_ANKARA_BASKISI_20171018_3.jpg
 

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yardımcısı
GUNES_20171018_1.jpg GUNES_20171018_8.jpg
 

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yardımcısı
HURRIYET_20171018_3.jpg
 

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yardımcısı
MILLIYET_20171018_1.jpg MILLIYET_20171018_13.jpg
 

İşGüvUzman

TÜİSAG Üyesi
Madenci kökenli biri olarak bu tarz haberleri duyunca yıkılıyorum. Keşke bu tarz olaylar yaşanmasa...

MİGEM açıklama yapıyor. İşyeri kaçak diye. Peki sormazlar mı insana, kaçakta neden üretim yapılıyor. İllaki ihbar mı bekleniyor, burada faaliyet var diye... Resmi olarak kapalı işyerleri var bir dünya... Sırası ile zamansız denetimler gerçekleştirilerek, kapalı işyerleri de denetlenmiş olur. Olur da kapalı üretim işyerlerinde üretim tespit edilirse de kamuoyuna ifşa edilmeli ki diğer bu tarz işleme kalkışanlara göz dağı olur.

Ülkemizde aslında mevzuat bir çok gelişmiş ülkenin önünde cereyan ediyor.. Bizde ki sorun uygulamada... Biliyoruz ancak uygulamıyoruz.

Keşke diyerek, umudumu da kaybetmeyerek düzelecek diyebiliyorum...
 

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yardımcısı
ANADOLU_TELGRAF_20171019_7.jpg
 
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.