Şirketi Çalişanlara Ortak Etmek..!

pasha768

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,
Dün başıma geldi sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum.
Bir gümüş imalatcısıyla görüştüm. isg ile ilgili konuştuk ve öncedende birşeyler duymuş.
İmalathanesine götürdü, içeride siyanür, nitrik asit, sülfürik asit, yanıcı, patlayıcı
her türlü durum var ve kontrol altına alması iş yerini kapatmasından daha zor.
Adam iş yerini kapatmaktansa çalışanları iş yerine ortak etsem çalışanlar üzerindeki sorumluluğum
ortadan kalkar mı diye sordu.
Kendi yorumumu belirttim ama sizlerde fikrinizi paylaşırsanız sevinirim...

BerkayGURCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
O şekilde olmaz şirketin %99'unu çalışanlarının üstüne yaparsa ancak o zaman sorumluluğu kalkar diye söyleseydiniz. 8-)
İnsanların kafası nelere çalışıyor vallahi...

pasha768

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ya aslında iş verene hak vermiyor da değilim. Adam hakikaten duyarlı fakat çalışanların eğitimsizliği
ve cahilliği adamı tehlikeye sokuyor. Kışın çalışanlar tüpü soğuk diye dondu diye alevle tavlıyorlarmış,
yani alev veriyorlamış. Adam tulum almış takan yok, 120 bin tl ye hava tahliye sistemi almış
çok gürültü yapıyor diye kullanmıyorlarmış.
Adam iyileştirmeye açık birisi fakat çalışanlardan dolayı sıkıntılı, bu yaştan sonra kendimi riske edemiycem
diyor, ya kapatcam yada adamlar üzerindeki sorumluluğum ortadan kalkacak ise ortak yapıcam onları dedi..

pasha768

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar konu hakkında fikri yorumu olan yok mu..? Yanlış bir yönlendirme de bulunmak istemiyorum...

İSG BURSA

Üye
TÜİSAG Üyesi
6331 sayılı iş kanunu madde 2 istisnalar kısmına bakarsanız ç bendinde çalışan istihdam etmeksizin kendi hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar kanun dışında sayılıyor. Burda dikkat edilmesi gereken bir tane çalışan dahi bulunmaması. Yani tüm çalışanları istinasız ortak göstermesi gerekir. Bu işin kanuni boyutu. Bir de İSG boyutu var. anladığım kadarıyla çalışma ortamı çok fazla tehlike barındırıyor. O yüzden bence uzman olarak patronu koruduk böyle bir bilgiyi kendisine verdik diyelim..5 sene sonra orda patlama oldu..2 kişi öldü...varsayalım...vicdani boyutuyla başa çıka bilir misiniz? Bence bu yüzden kanunlardan boşluk arama yerine önleme kültürünü benimsemek insanlara yararlı olmak önemli.

pasha768

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş yeri hakikaten sıkıntılı bir yer ve uzmanlığını da yapmıyacağım onu belirttim iş yerine.. çalışanlara sözünü dinletmekte sıkıntı yaşıyor iş veren, iş güvenliği adına bişeyler yapmak istiyor çünkü durumun ciddiyetinin farkında. fakat bana söylediği ben burdayken sıkıntı yok fakat ben gidiyim hemen arkamdan eski hallerine geri dönüyorlar diyor.
İş veren durumu çalışanlara açık olarak belirticek, durum bu bundan dolayı böyle yapalım diyecek. ki çalışanların işine gelicektir...ama daha bilinçli çalışmaları adına hepsine birkere bilgi vericem yoksa benim içime sinmez...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.