Şirket Içerisinde Kurulacak Isgb Taşeron Olarak Bulunduğu Işletmede Müşteriye Destek Verebilir Mi ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında rtamer tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. rtamer

  rtamer TÜİSAG Üyesi  Herkese Merhaba,

  Hizmet sektöründe çalışıyorum.Biraz daha netleştirmek gerekirse işletmenin ana işleri haricinde devrettiği işleri sağlıyoruz müşteriye (yemek hizmeti,teknik hizmet v.s.)Benim sorum taşeron sözleşmesine bağlı olarak hizmet verdiğimiz işletmelerde asıl işverenin çalışma alanına ve personeline (eğitim,risk analizi,ölçüm,periyodik muayene v.s.) konularda destek verebilir miyiz? ve eğer verilebilirse asıl işveren 6331 sayılı iş sağlığı güvenliği kanunu gereğince zorunluluklarını tarafımızdan almış olacağı hizmetle sağlamış olur mu?
  İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMLERİ İLE ORTAK SAĞLIK VE
  GÜVENLİK BİRİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİĞİN
  UYGULANMASINA DAİR TEBLİĞ'de aşağıdaki açıklama bulunuyor.
  (5) Bir işyerinde kurulan İSGB bir başka işyerine de hizmet vermek istediği takdirde aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinde düzenlenen OSGB yetkilendirme işlemlerine tabidir.

  Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.


   
 2. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  Merhaba;
  İş sağlığı ve güvenliği birimi; ilgili işyerinde kurulmuş olan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin aynı işyerinde sigortalı olarak çalışan kişilerden olacağı bir yapıdır. Siz taşeron hizmet verdiğiniz işletmede kuracağınız İSGB ile sadece kendi elemanlarınız ve kendi yaptığınız işler için yani kendinize hizmet verebilirsiniz. Ana işverene bağlı çalışanlar ve işlere ilişkin "İş Güvenliği Uzmanlığı" ve "İşyeri Hekimliği" hizmeti veremezsiniz. Bu hizmetleri verebilmek için Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi" kurmanız gerekir.

  Eğitim, risk değerlendirmesi, ölçüm gibi konularda hizmet verebilirsiniz. Ancak 6331 Sayılı Kanuna göre "İş Güvenliği Uzmanlığı" ve "İşyeri Hekimliği" zorunlulukları için ana işveren kendisi İSGB kurmalı yada bir OSGB'den hizmet almalıdır.


  MURAT ÇALIŞIR
  LİDER
  İŞ GÜVENLİĞİ ve ÇEVRE
  YÜNSA YÜNLÜ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
  ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
  SABANCI CADDESİ 59500 ÇERKEZKÖY TEKİRDAĞ

  T
  +90 282 726 80 01
  F
  +90 282 726 63 85

  mcalisir@yunsa.com

   
 3. rtamer

  rtamer TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim bilgilendirme için.Yani ben müşterinin risk analizlerini de yapıyor olsam müşteri kendi içinde sistemini kurmalı ya da OSGB'den destek almalı.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica