Sınıf Yükseltme 2014 Yılını Da Kapsıyor Mu? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Sınıf Yükseltme 2014 Yılını Da Kapsıyor Mu?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında sevgay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar internet üzerinden bir OSGB firması duyuru yapmış. (maalesef yeniden siteyi bulamıyorum)
  orada sınıf yükseltme sınavı hakkında bilinmeyenler demiş ve açıklamış,
  21 Aralık 2013 C sınıf olursanız ve primizin yetiyorsa bir sonraki sınavda A sınıfı olabilirsiniz. Bu bildiğimiz ondan sonra da diğer sınavları sıralamış ve hepsine de aynı şeyi yazmış. Son olarak ta Aralık 2014 sınavında C sınıfı olursanız ve priminiz yetiyorsa A sınıfı sınavına girebilirsiniz.

  Bu doğru mu yani sınıf yükseltme sınavına girişlerle ilgili yönetmelik ve tebliğ de açık var. adını hatırlayamadığım firmanı dediği gibi Aralık 2014 C sınıfı olan uzman da A sınıfı sınavlarına 2015 te girebilir mi...

  Şayet öyle ise, yani doğru ise Bu işin suyunu çıkarmak değildir de nedir. Bana pek mantıklı gelmedi doğrusu...Bilgisi olan var mı acaba?


   
 2. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  2 Ağustos 2014' ten sonra Başbakan gelse :) bu kanun yürürlükte olduğu sürece olamaz. (6331, Geçici madde 4, 2. fıkra)

   
 3. savasci

  savasci TÜİSAG Üyesi

  Süper cevap :))

     

   
  mahmut cömert ve duygutoprak bu yazıya teşekkür etti.
 4. selim kavurmacı

  selim kavurmacı TÜİSAG Üyesi

  Siz okuduğunuzu anlamıyorsunuz herhalde konuyla bunun (GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.) bi alakası yok.


  21 ARALIK 2013 TARİHİNDE YAPILACAK İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI sınav DUYURUSU'nda geçen şu cümlelere dikkat ederseniz anlarsınız.  1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,


  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,


  (2)(B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;


  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  girebileceklerdir.


  Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.

  son satırdaki ibareye dikkat edelim lütfen...

   
  Ahmet Turan BABACAN bu yazıya teşekkür etti.
 5. metin g

  metin g TÜİSAG Üyesi

  3 Aralık 2013 tarihli Duyuru


  Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!


  Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.


  Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.


  Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;


  ·2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.


  Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.


  Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.


  Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.


  ·Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.


  · 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=sinav_hakki_duyurusu


     

   
  Ahmet Turan BABACAN, Mustafa BERKYER ve mahmut cömert bu yazıya teşekkür etti.
 6. Emrah Yurtsever

  Emrah Yurtsever TÜİSAG Üyesi

  Yükseltme sınavlarının 2015 başına kadar olması mantıklı ve faydalı. Isg alanında hizmet verebilecek önemli bilgi ve tecrübeye sahip mühendislerin bu alanda çalışmaları iş kazalarını önleme, azaltma açısından çok yararlı olacaktır. Burada ancak şu sınır konabilir. Prim gün sayısı 2014 başı ile sabit tutulur. Yani Ocak -2014'den sonra artan pirimler göz önüne alınmayabilir.   
 7. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Mevcut mevzuata göre 2 Ağustos 2014' den sonra sınav olamaz.
   
 8. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  arkdaşlar benim gittiğim kursta A sınıfı Mustafa bey vardı.bende bu soruyu ona sordum..hocamız bana bakanlığa gittiğini şubatta ve temmuzda 2 kez daha yükseltme imkanı sağlanacağını söylemişler...geçici maddede açık ama sonuçta beklenen sayı temin edildiğinde madde iptal edilebilir.bu olasılık her zaman var bence.öte yandan görünende 2 kez daha hak var..   
 9. pasha768

  pasha768 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar peki 1 ocak itibari ile tehlikeli sınıftaki yerler için zorunluluk kalkıyor, bu iş yerlerine c ler bakabilecek mi (3 sene için bakabilecekleri şeklinde yasa vardı), yasanın değişip değişmediği konusunda tam bir bilgim yok.. birde10 çalışan altındaki yerlerde toplum sağlıgı merkezlerimi bakıcak , kesinleştimi?

     

   
 10. idris kaya

  idris kaya TÜİSAG Üyesi

  aralık ta c sınıfı şubatta b sınıfı uzman oldum. a sınıfı yükselme sınavı na girebilirmiyim.   
 11. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Hayır.   
 12. mesutozgur28

  mesutozgur28 TÜİSAG Üyesi

  Tek yükseltme hakkı

   
 13. idris kaya

  idris kaya TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar aralıkta tekrar yükseltme var mı
   
 14. izmir35

  izmir35 TÜİSAG Üyesi

  Ağustos 2014 te bitiyor yükseltme hakkının süresi...

   
 15. köksal ERDOĞAN

  köksal ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

  Mayıstan sonra sınav varmı? Daha önce. Temmuzda ve agustosta varsa bu yılda var galiba? KESİN BİLGİSİ OLAN YAZARSA SEVİNİRİZ   
 16. ışık özgür

  ışık özgür TÜİSAG Üyesi

  2014 de kursa gidip 2 sınav hakkımız bizimde var 24 mayıs 2014 de c olanlarda ağustos 2014 de yapılacak yükseltmeye girebilecekmi bilen varmı

   
 17. izmir35

  izmir35 TÜİSAG Üyesi

  Ağustos 2014 te sınav yok arkadaşlar. sınav tarihlerini ösym sitesinden görebilirsiniz.

   
 18. Murat BEKTAS10

  Murat BEKTAS10 TÜİSAG Üyesi

  Ağustosta sınav yok Ösym yapıyor sınavı ve sınav takviminde yükselme sınavı diye bir şey yok keşke olsa da bizde şimdiden başlasak çalışmaya ama bakanlığın işine belli olmaz son saniye haber verebilirler.

   
 19. Murat BEKTAS10

  Murat BEKTAS10 TÜİSAG Üyesi

 20. Semih Öngir

  Semih Öngir TÜİSAG Üyesi

  2 Ağustosa kadar ilave bir sınav açılırsa , prim gün sayısı ile yükseltme hakkı olanlar yükseltme hakkına sahip olabilir, aksi halde yeni yasa çıkmazsa veya mevcut geçici yasada sürede uzatmaya gidilmezse , prim mezusu konusu kapanır. Böyle bir durumda C iseniz 3 yıl iş güvenliği uzmanı olarak çalışıp B sınavına , B iseniz 4 sene iş güvenliği uzmanı olarak çalışıp A sınavına her zaman katılabilirsiniz. Yada iş güvenliği y.lisansı yapıp (tezsiz teklemezseniz 3 dönemde bitiyor, toplam 10 ders var bir dönemde en çok 4 ders alınabiliyor), B sınavına girebiliyorsunuz. Tezsiz ikili öğretimde dersleri cuma 5 sonrasına ve c.tesiye koyuyorlar. (ortalama 10.000TL gibi bi ücreti var , yer yer 9.000 de olabiliyor.)
  2 Ağustosa kadar sınav açılsada bende taze aldığım C belgesini A yapayım diye bekleyenlerdenim lakin , 2 sınavla A sınıfı uzman olunur mu ? bence olunmaz. Ama burası Türkiye , olunuyor. Olurda A yı kaparsam , bilgi ve birikimimi arttırmadan kesinlikle uzmanlık yapmam. Kendi uzmanlığımla ilgili iş güvenliği ile ilgili anca eğitim veririm diye düşünüyorum.
  Bakanlığın sitesinde duyuruları takip edelim, geri kalan bilgiler temenninin ötesine geçmeyen bilgilerdir.
  Saygılar..

   
  Tugrul sen bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica