Sınıf Yükselmede 3 Sene Çalışma Şartı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında burcu yılmaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. burcu yılmaz

  burcu yılmaz TÜİSAG Üyesi  merhabalar,Ben c sınıfı iş güv. uzmanıyım aynı zamanda kimyagerim. Çalıştıgım firma b sınıfı. Ben kimyager olarak çalışıyorum,osgb'den başka bir arkadaş geliyor .Benim isgkatipte girişim yok dolayısıyla. Bu durumda ben b sınıfına yükselirken 3 senelik çalışmamı kanıtlayamayacak mıyım ? isgkatip harici bir kanıtlama yolu yok mu acaba?şimdiden teşekkürler.


   
 2. alp_d

  alp_d TÜİSAG Üyesi

  Sizin isg katipte sözleşmeniz yoksa zaten neyi kanıtlayacaksınız ki? uzman olarak çalışmıyorsunuz demektir. Sınıf yükseltmek için isg katipten herhangi bir firma ile sözleşme yapıp sürenizin dolmasını beklemekten başka bir çareniz yok. Diğer arkadaş işine devam etsin siz firmayla isg katipten sözleşme yapın sorumluluk almış olursun o ayrı konu.

   
 3. burcu yılmaz

  burcu yılmaz TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler cevabınız için.Ancak uzman olarak çalışmayı bırakın bir fabrikanın kapısından adım atmamış insanların A sınıfı uzman olduğu şu durumda neyi kanıtlayacaksınız? sorusu biraz garip. OSGB'den gelen arkadasımın yaptıgı işi ben yıllardır yapıyorum ancak sözleşme şartı gibi saçma bir engele takılıyorum.verdiğiniz fikri değerlendirmeye çalısacagım tekrar teşekkürler.

     

   
 4. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı olarak ta mı hiç birşey yapmadınız? eğer RD eğitim vs yaptıysanız bunları ispatlayacak evraklarla prim gün sayısına dahil edildiğini biliyorum. örneğin 2 tane rd yaptınız diyelim bu aradaki günler prim gün sayısından. ispat olarak da o dokümanları gösterirsiniz. Artı SGK yatmıyor mu? zaten yükselme için SGK kayıtları dikkate alınıyor. Dediğim gibi önceki opsiyonda SGK kayıtları gibi geçerli biliyorum.

   
 5. alp_d

  alp_d TÜİSAG Üyesi

  Burcu hanım eğer siz çalıştığınız firmada iş güvenliği uzmanlığı yapıyorsanız resmi olarak isg katipten sözleşme onaylamanız gerekiyor. Eğer sözleşmeniz yoksa zaten iş güvenliği uzmanlığı yapmıyorsunuz ve bir sorumluluğunun yok demektir ve B sınıfı sınavına girme hakkınız bulunmaz. Eğer siz şu anda isg katipte görünmeden firmanın iş güvenliği faaliyetlerini takip ediyorsanız sadece tecrübe kazanıp firmaya yardımcı oluyorsunuz demektir. Kısaca şu an yaptığınız uzmanlığın resmi bir geçerliliği yok.

     

   
 6. burcu yılmaz

  burcu yılmaz TÜİSAG Üyesi

  Günaydın,evet rd yaptım.peki SGK kayıtlarında iş güvenliği uzmanı olarak mı giriş yapılması gerekiyor yoksa normal SGK girişi yeterli oluyor mu ?

   
 7. Görkem DEMİRÖRS

  Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

  burcu hanım işverenle konuşun diğer uzmanla sözleşmeyi fesh etsin sizi atasın ona verdiği paraytı size versin hemde sert. işletmiş üstünede para kazanmış olursunuz tabi aldığınız sorumluluğuda unutmayın ...
   
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Burcu hanım sizin bir uzman olarak isg-katipten sözleşme yapmanız gerekiyor...

  Risk değerlendirmesini uzman olmayan ve nasıl yapıldığını bilen herkes yapabilir. Sözleşmenizi resmi olarak yaptıktan sonra yasal bütün yükümlülükleri almış oluyorsunuz. Artık bundan sonra primlerinizin isg uzmanı olarak yatırılıp yatırılmadığı ve çalışmaları ( RD, Acil durum planları v.b ) yapıp yapmadığınızı dökümanlarınızla istendiğinde kanıt olarak sunabilirsiniz...   
 9. katran75

  katran75 TÜİSAG Üyesi

  burcu hanım, OSGB gelen uzman sanırım firmanızın tehlike sınıfına göre belgesi yeterli olan kişi, sizin ise c sınıfı belgeniz çalıştığınız firmada yeterli değil. bu durumda zaten OSGB den gelen uzmanın belgesi yeterli olduğu için sizin belgenizin de yeterliliği aranmaz yani siz isg katipten sözleşmeyi imzalayın firmanızda 2. uzman olarak görünürsünüz böylecede b sınıfına yükselmek için 3 senelik süre başlamış olur, zaten sizin o firmada igu olarak çalışmanızda bir sakınca olsa bu isg katipte çıkar.bir an önce bu işi halledinki zaman kaybetmeyin.

     

   
 10. Görkem DEMİRÖRS

  Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

  burcu hanım tehlikeli sınıfsa sizinde yetiyor sıkmayın canınızı arkadaş yanlış bilgi vermiş   
 11. Ali Rıza ASLAN

  Ali Rıza ASLAN TÜİSAG Üyesi

  Burcu hanım ;

  sizin firma tehlikeli sınıfta ise zaten 3 sene süreyle firmanıza isg uzmanı olarak bakabiliyosunuz. İsg Katip te kabul eder. Ama firmanız çok tehlikeli ise bakamazsınız sadece isg katipte asıl uzman yanında gözükebilirsiniz.   
 12. ilkernacar

  ilkernacar TÜİSAG Üyesi

  firmada isg uzmanı olarak birkaç aydır çalışıp (SGK ödeniyor) ama şimdilerde sözleşme yapıp sözleşme tarihi olarak işe giriş tarihimi yazabilir miyim?

   
 13. Hasan Yaya

  Hasan Yaya TÜİSAG Üyesi

  çalıştığınız firma b sınıfı yazmışsınız ama bu yanlış bir ifade. a-b-c sınıflandırması uzmanlar içindir. işyerleri için sınıflandırma şu şekildedir: çok tehlikeli-tehlikeli-az tehlikeli. buna göre meramınızı yeniden anlatırsanız muhtemelen sorununuza çözüm olabilecek yorumlar gelir.
   
 14. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  Benim arkadaşım 21 aralıkta C sınavına girdi şubat ayında da yükselme sınavına girip A sertifikayı alacak prim günleri esas alınıyor arkadaşlar. Bende Mayıs ayında sınava girdim C sertifikayı aldım uzmanlık yapmadım. Aralık ayında İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmaya başladım 21 Aralıkta da yükselme sınavına girip B sertifikayı aldım.

   
 15. burcu yılmaz

  burcu yılmaz TÜİSAG Üyesi

  isgkatip sözleşme tarihini hiriş yaptıgınız gün olarak kabul ediyor,otomatik olarak kendisi yazıyor.   
 16. burcu yılmaz

  burcu yılmaz TÜİSAG Üyesi

  çok teşekkürler,girişimi yaptık sistem kabul etti.Yani işveren bana sözleşme yolladı bende onay verdim başka birşey yapmam gerekiyor mu acaba ?

   
 17. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  onayladıktan sonra başka bir konu kalmıyor, sadece bundan sonra oluşabilecek iş kazalarından siz de artık sorumlusunuz, defteri sıklıkla kontrol edin, eğer osgbden gelen uzman yazmıyor yada atlıyor ise müdehale edin ve mutlaka eğer varsa kurul toplantılarına katılın

   
 18. burcu yılmaz

  burcu yılmaz TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler Dilek Hanım,ben isgkatipten kendi sayfama bakıyorumda şimdi,gün sayısının yazdığı kısmı göremedim.O sebepten acaba başka bir işlem daha mı yapmak gerekiyor diye sordum..

   
 19. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  konulara hakim olarak cevap verirsek kimseyi yanıltmamış oluruz.

   
 20. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Atama yapılınca saat de yazılması gerekiyor ama bilemedim doğrusu :(

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica