Sınıf Yükselme

kimyaci_20

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba
bir yerde 2yıllık isg mezunlarının A sınıfı olamadıklarını,4yıllık İSG mühendislerinin olabildiğini okudum.
Ben Fen-Edebiyat Fakültesi 4yıllık kimya bölümü mezunuyum,bu bizi etkiliyomu yasada?yani A sınıfı olabiliyor muyuz?bilgisi olan varmı acaba?
tşk.

İsmail TÜRKER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba
bir yerde 2yıllık isg mezunlarının A sınıfı olamadıklarını,4yıllık İSG mühendislerinin olabildiğini okudum.
Ben Fen-Edebiyat Fakültesi 4yıllık kimya bölümü mezunuyum,bu bizi etkiliyomu yasada?yani A sınıfı olabiliyor muyuz?bilgisi olan varmı acaba?
tşk.

Hangi Teknik Elemanlar İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?
Üniversitelerin fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar ile teknik öğretmenler ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Belgesi Kimlere Verilir?
(A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
2) İş sağlığı ve güvenliği alanında en az beş yıl teftiş yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri, en az beş yıl uzman olarak çalışmış Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği doktorası yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar ile Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az on yıl görev yapmış olanlardan (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara
Bakanlıkça verilir.

Kaynak : http://www.pozitifisguvenligi.com/index.php?option=content&pcontent=1&task=view&id=46&Itemid=74

Buradan anlaşılacağı üzere A sınıfı iş güvenliği uzmanı olmanızda bir sakınca yok.

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sayın kimyaci_20 bahsettiğiniz durum yönetmelikte açıkça yazıyor. Siz buradaki teknik eleman sınıfına girdiğinize göre B ve A sınıfı sertifikaya da sahip olabilirsiniz. 2 yıllık isg mezunlarının A sınıfı sertifikaya sahip olamadıklarını ilk defa sizden duyuyorum. Bununla ilgili farklı bir tebliğ yayınlandıysa onu bilemem.

İş güvenliği uzmanlığı belgesi
MADDE 6 – (1) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:
a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
...............

kimyaci_20

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba
bilgileriniz için teşekkür ederim.2 yıllık isg mezunlarının A sınıfı sertifikaya sahip olamadığını forumdan okudum bilirkişilerden,söylentide olabilir fakat böyle bir çalışma yapıldığını yazmışlar.
tşk.

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba ;
2 yıllık 2 isg teknikeri arkadaşlar A sınıfı İSG uzmanı olamıyor.4 yıllık lisans mezunu olan bölüm faretmeksizin Aaınıfı İSG UZMANI OLABİLİYOR ARKADAŞLAR.

Cem BAYDAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba
tşk.

ilgili yasa ve yönetmelik ne derse o. reaxi isimli arkadaş da çok açık seçik ve net bir şekilde olayı özetlemiş. bir uzman herşeyden önce mevzuatı bilmek zorunda.

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Kimyacı arkadaşım çalışmalar, okumalar bunlar hep hikaye kısmı Mevzuat ne diyor (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar) siz ona bakın yukarıda mühendis arkadaşımız yazmış üstelik bu yazı yeni yasa ve yönetmelik taslağında da belirtilmiş (6331 sayılı yasa) .

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.