Sınıf Yükselme

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında kimyaci_20 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kimyaci_20

  kimyaci_20 TÜİSAG Üyesi  merhaba
  bir yerde 2yıllık isg mezunlarının A sınıfı olamadıklarını,4yıllık İSG mühendislerinin olabildiğini okudum.
  Ben Fen-Edebiyat Fakültesi 4yıllık kimya bölümü mezunuyum,bu bizi etkiliyomu yasada?yani A sınıfı olabiliyor muyuz?bilgisi olan varmı acaba?
  tşk.


   
 2. İsmail TÜRKER

  İsmail TÜRKER TÜİSAG Üyesi

  Hangi Teknik Elemanlar İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?
  Üniversitelerin fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar ile teknik öğretmenler ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir.

  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Belgesi Kimlere Verilir?
  (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
  1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
  2) İş sağlığı ve güvenliği alanında en az beş yıl teftiş yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri, en az beş yıl uzman olarak çalışmış Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği doktorası yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar ile Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az on yıl görev yapmış olanlardan (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara
  Bakanlıkça verilir.

  Kaynak : http://www.pozitifisguvenligi.com/index.php?option=content&pcontent=1&task=view&id=46&Itemid=74

  Buradan anlaşılacağı üzere A sınıfı iş güvenliği uzmanı olmanızda bir sakınca yok.

   
 3. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Sayın kimyaci_20 bahsettiğiniz durum yönetmelikte açıkça yazıyor. Siz buradaki teknik eleman sınıfına girdiğinize göre B ve A sınıfı sertifikaya da sahip olabilirsiniz. 2 yıllık isg mezunlarının A sınıfı sertifikaya sahip olamadıklarını ilk defa sizden duyuyorum. Bununla ilgili farklı bir tebliğ yayınlandıysa onu bilemem.

  İş güvenliği uzmanlığı belgesi
  MADDE 6 – (1) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:
  a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
  1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
  ...............

     

   
 4. kimyaci_20

  kimyaci_20 TÜİSAG Üyesi

  merhaba
  bilgileriniz için teşekkür ederim.2 yıllık isg mezunlarının A sınıfı sertifikaya sahip olamadığını forumdan okudum bilirkişilerden,söylentide olabilir fakat böyle bir çalışma yapıldığını yazmışlar.
  tşk.

   
 5. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  merhaba ;
  2 yıllık 2 isg teknikeri arkadaşlar A sınıfı İSG uzmanı olamıyor.4 yıllık lisans mezunu olan bölüm faretmeksizin Aaınıfı İSG UZMANI OLABİLİYOR ARKADAŞLAR.

     

   
 6. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  ilgili yasa ve yönetmelik ne derse o. reaxi isimli arkadaş da çok açık seçik ve net bir şekilde olayı özetlemiş. bir uzman herşeyden önce mevzuatı bilmek zorunda.

   
  degiray ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 7. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Kimyacı arkadaşım çalışmalar, okumalar bunlar hep hikaye kısmı Mevzuat ne diyor (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar) siz ona bakın yukarıda mühendis arkadaşımız yazmış üstelik bu yazı yeni yasa ve yönetmelik taslağında da belirtilmiş (6331 sayılı yasa) .
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica