Sinavi Kazanmakla Iş Güvenliği Uzmani Olunurmu? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Sinavi Kazanmakla Iş Güvenliği Uzmani Olunurmu?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında cagatay060606 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar,

  Bir sınava kazanmakla İş Güvenliği Uzmanı olmak bu kadar kolay olan ülkemizde İş Kazaların önüne nasıl geçilecek. Hayatlarında fabrika ortamı görmemiş ağır sanayide çalışmamış arkadaşlar bir kursa gidiyorlar sınavı kazanıp İş Güvenliği Uzmanı ünvanını alıyorlar. Bu işi kaça yaparız diye konu başlıkları açılıyor. Bu kadar ucuz dağıtılan belgeler İşverenin elini güçlendiriyor.

  Ankarada yaşayan bilirler mantar gibi bürolar türedi. Çevre Görevlisi, İş Güvenliği Uzmanı, Madencilik Faaliyetleri adı altında ve bunlar üç kuruşa bu hizmeti vermeye hazırlar. Bu bürolarda çalışabilmek yada bu sınava girebilmek için mezun olma şartı dışında en azından az tehlikeli sınıfa giren bir iş yerinde en az 5 yıl çalışabilme şartı getirebilmelidir. Yoksa alınan bu belgelerin emin olun iki sene sonra hiç bir yükmü kalmayacak.

  Yeni mezun arkadaşlar bana kızabilirler ama inanın İnsan Hayatı bu 2 ay alınan bir eğitimle güvence altına alınamaz. Umarım bunla ilgili yanlış bir an önce düzeltilir ve biraz daha bağlayıcı hükümlerle belgelerin alınması zorlaştırılır. Yoksa 100 TL gibi bir ücrete sadece bir imza atıp fabrikalara bakan arkadaşları yakında duyarsınız.

  Saygılarımla


   
  mikrop, denizcicek, odarkness ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. mikrop

  mikrop TÜİSAG Üyesi

  Aynen katılıyorum..Ben yeni mezun olmama rağmen ve bu belgeyi alacak olmamama rağmen gördüğümüz uzaktan eğitimlerin basit ve bir okadar saçmalığından, aynı zamanda görülen kurstaki eğitimin çok ama çok kısa oluşundan sürekli yakındım..İş Güvenlik Uzmanlığı Eğitimi enaz ALTI ( 6 ) AY olmalıdır..2 haftada staj süresi..ondan sonra alsana belge alacaksan..Ben bu önerileri sunarken çoğu mühendis arkadaş bana karşı çıktı..sebebi onlar özel sektörde çalışıyormuş onların vakitleri yokmuş..Biz gibi boş gezen (!) değillermiş..Unutmayın ki otellerdeki havuzlar için bir cankurtaran belgesi almak bile 5 ay gibi bir kurs süresi istiyor :)

   
 3. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  Bence eğitim süresinde problem yok Ama belgei alabilmek için bir isg uzmanının yanında en az 1 yıl çalışmak ve risk analizi yapmak şart koşulmalı bence

     

   
  mikrop bu yazıya teşekkür etti.
 4. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Çalışma Bakanlığı verilerine göre ülkemizde her saat başı 88 iş kazası yaşanmaktadır. Ülkemizde her sene ortalama 1000 insanımızı iş kazalarına kurban vermekteyiz. Bu istatiklerle Avrupa iş kazasında birinci, Dünyada ise üçüncü durumdayız. Birde bu iş kazaların ekonomiye etkisi var tabiki SSK verilerine göre iş kazalarına ülke ekonomisine zararı en az 4 milyar TL ulaşıyor. Bu verilere kayıt dışı kazalarda dahil olmadığını unutmayalım.

  Umarım bu belgeyi alan arkadaşlarımız hakkıyla işlerini yaparlar. Beş sene sonra daha umut verici veriler elde ederiz. Ama şuanki eğitim ve sadece kuru bir sınavdan geçtikten sonra alınan belgelerle işimiz kolay olmayacağı kesin.

   
  charlesdexter bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica