Tartışma Sınav Mağduru Iş Güvenliği Uzmanlarına Yeni Bir Umut

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. semakmy

  semakmy TÜİSAG Üyesi  serkan bey bu durunda ne olacak açıklama yapabilimisiniz yd tebligata çıkarma ne demek


   
 2. SerkanCEBECIOGLU

  SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

  Aslında ben de net bilmiyorum. Avukat arkadaşı olan bunu gösterip yorumunu alsın diye paylaşmak istedim. Zannedersem taraflara konuyla ilgili tebliğ edilen bir şey var. Karar zannedersem verildi.

   
  semakmy bu yazıya teşekkür etti.
 3. köksal ERDOĞAN

  köksal ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

  dava hakkında son durum nedir?

     

   
 4. ARİS İSG

  ARİS İSG TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık 70 puan üzerinde alıp başarılı olanların Uzmanlık yapmalarını uygun görüyormu ? Yasal olarak sertifikaların geçersiz olduğunu yazmasına rağmen 2 Temmuz 2011 sınavına girip 70 puan aldıktan sonra sertifika nosu ile sözleşme yapan arkadaşların bir kaza anında yetkinlikleri nedir acaba? yada işverenin sertifikası olmayan uzman çalıştırdığı için kendisini nasıl savunması gerekir.? ? ? ?

   
 5. alperen kızılelma

  alperen kızılelma TÜİSAG Üyesi

  iptal olursa kaç soru iptal edilecek?
  bilen varmı? yine 3 sorumu?

     

   
 6. esamesiokunmaz

  esamesiokunmaz TÜİSAG Üyesi

  bende mağdur oldum. sınavda başarılı oldum. sertifikamı aldım. çalıştığım şirket beni iş güvenliği uzmanı olarak çalıştırmak istiyor. Ben çalışamayacak mıyım? benim durumum ne olacak?

   
 7. Mehmet Sait

  Mehmet Sait TÜİSAG Üyesi

  Bir gelişme var mı arkadaşlar ben 69 aldım sonradan 71 oldu kazandınız dedi sonrada mahkeme kararı ile durduruldu dedi. Ne zaman sonuçlanır bu mahkeme tahminen
   
 8. omeruni

  omeruni TÜİSAG Üyesi

  1- YD (yürütmenin durdurulması) kabul demek tabii ki sizin leyhinize bir durumdur. İdare sanki davayı kazanmışsınız gibi işlem yapmak zorundadır. Esas karar da çok büyük olasılıkla leyhinize çıkacak anlamına da gelmektedir. YD kararının davalı idareye tebliği tarihinden itibaren idare 30 gün içinde karar gereğini yerine getirmek zorundadır. Zaten esas karar da yakında çıkar. Davayı kazanmış sayılırsınız. Beklemeniz gerekiyor, başka yapacak bir şey de yok şu an için.   
  fatih_leventoglu ve semakmy bu yazıya teşekkür etti.
 9. SerkanCEBECIOGLU

  SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

  Ben buradaki durumu şöyle yorumladım(bir avukat arkadaşla)
  İlk yürütmeyi durdurma kararı verilince karar lehimize çıkmış olup bakanlık 3 soru iptalini yapmak zorunda kaldı. Fakat bakanlığın temyizinden sonra danıştayın yürütmeyi durdurma kararını idare lehine verdi.(buda bizim alehimize demek oluyorki çok fazla yaşanan bir durum değildir bu idari davalarda). Yani son karar danıştaydan çıkmak üzere. Burda umarım bilirkişinin bu üç soru için verdiği iptal istemi detaylı incelenmelidir. Çünkü durum çok hassas olup kelimeler üzerinden bu raporlar yazılmıştır. Dikkatlice okununca bilirkişi raporu %100 haklı. Tabi son karar yargının olacak. İnancım %99 (1'i malum ülke gerçekleri nedeniyle pay olarak bırakıyorum) karar lehimize çıkacaktır.

     

   
  köksal ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
 10. omeruni

  omeruni TÜİSAG Üyesi

  Bu yukarıdaki karar Danıştayın 13.07.2012 tarhinde yürütmeyi durdurma kararı aslında. Bundan sonraki süreç lazım.   
 11. alperen kızılelma

  alperen kızılelma TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu sınavda geçerli olursa kaç soru iptal edilecek.... kaç soruya itiraz edildi bilirkişi kaç soru hatalı dedi.   
 12. alperen kızılelma

  alperen kızılelma TÜİSAG Üyesi

  iptal edilecek olan soru sayısı kaç acaba itiraz 7 soru içindi hatalı görülen yine 3 mü ? hüküm uygulanırsa kaç alanlar geçmiş sayılacak, ??

   
 13. nazo

  nazo TÜİSAG Üyesi

  ben de 69 mağduruyum. başka yapılan bır sınavda kazandım ama hem maddı hem manevı olarak bızlerı olumsuz etkıledı umarım en kısa zaman da hayırlı bır sonuca ulaştırırlar da bızde haklarımızı kullanabılmek için yola cıkarız...
   
 14. SerkanCEBECIOGLU

  SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

  Paylaştığım dava durum göstergesi davanın danıştay 10. daire (uyuşmazlıkları çözümlendiği dairedir) olduğu göstermektedir. Yani süreçte son aşamadadır dava. Dava sırasının gelmesi ve karar bağlanması beklenmektedir. Bir arkadaşın aldığı bilgiye göre danıştay 10. daire bu sıralar 2010 davalarını görüşmektedir. Bu dava ise 2012 esasla karar bağlandığından biraz zaman alacak bir süreç olarak görebiliriz. Bakanlık verdiği kararda haksız olduğunu bilse bile temyize gitmektedir. Bu uygulama kamu kurumlarında normal bir uygulamaymış. Hukuki süreci sonuna kadar yürütmek maksadıyla bu işlem yapılmış ve dava konusu danıştay 10. daireye kadar gelmiştir.

  Bilirkişi raporu sadece 3 soru için verilmiş olup, bir diğer dava olan 7 soruluk davada davacı bilirkişi ücretini yatırmadığından 3 soruluk dava ile birleştirilmiştir. Fakat kısa süreli belge düzenleme sürecinde sadece 3 soru dikkate alınarak işlem yapılmış olup 7 soruluk dava ile ilgili gelişmeden herhangi bir bilgi ortalıkta bulunmamaktadır.

   
 15. alperen kızılelma

  alperen kızılelma TÜİSAG Üyesi

  peki biz bu 7 soruluk davanın bilir kişi ücretini ödeme sansımz olabilirmi ?   
 16. SerkanCEBECIOGLU

  SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

  Zannedersem bu aşamadan sonra davaya müdahil olma durumunuz yok Arzu hanım, ama daha doğru bir bilgi için bir avukat ile görüşmenizi öneririm.

   
 17. köksal ERDOĞAN

  köksal ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

  danıştay şuan 2009 davalarına bakmaktadır.karara baglanması be kadar sürer ? sorun burda 2-3 yıl bile zaman alabilir den

   
 18. semakmy

  semakmy TÜİSAG Üyesi

  köksal bey 1-2 aya netleşir diyordunuz şimdi 2-3 yıl alabilir diyorsunuz

   
 19. SerkanCEBECIOGLU

  SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

  Türkiye'de hukuk kişiye göre işler. Bunu da herkes bilir. Eğer hükümetten birinin bir davası görülse danıştay 3,5 güne kalmaz karar verir buda canlı yayınla televizyondan duyurulur. Yani Köksal beyin dediği gibi bu dava 2,3 ayda sonuçlanabilir 2,3 yılda da :) Ben danıştaya başvuruda bulundum davalara hangi kritere göre bakılıyor diye. Bana gelen cevapta bir sıra izlendiği yönünde. Gelin gerisini siz düşünün. Yani bizler (Türkiye olarak) 3 sorunun doğru mu değil mi sorgulamasını ve dogrulamasını ancak 2,3 yılda yapıyoruz ki bir de aya çıkmaya çalışacağız. Millet marsa giderken bizim burda olmamızın sebebi işte bu tür şeylerdir. Doğruyu kabullenememizin sebebidir aya çıkamamızın nedeni.

   
  köksal ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
 20. omeruni

  omeruni TÜİSAG Üyesi

  Davanın durumu için net bir şey söylemek zor. En sağlıklı bilgiyi Danıştay 10. Dairesi kalemininden öğrenebilirsiniz. Burayı telefonla arayıp 2012/3820 nolu dosyanın durumu hakkında bilgi almak istiyorum, ne zaman incelenerek karara bağlanır diye bir sorun. Dosyanın tarafı olmadığınız için size açıklama yapmayabilirler. Siz de mağduriyetinizi anlatırsınız. Cevap alabilirseniz ne ala.

  Avukattan gelen cevap. Bence mağdur arkadşalar arar ise belki cevap alabiliriz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica