Haber Simitçilere Bile Hijyen Sertifikası - Izmir

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Simitçilere Bile Hijyen Sertifikası

  1.jpg


  Geçen yıl yürürlülüğe giren "Hijyen Eğitimi Yönetmeliği"ne göre gıda üretim, perakende ve insani tüketim amaçlı sularla, doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde, insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlar, 'Halk Eğitim Merkez'leri tarafından açılan eğitim seminerlerine katılarak sertifika alacaklar. Simitcinin bile katılmasının zorunlu olduğu, "Hijyen Eğitim" seminerine katılanlara 40 saatlik eğitim verilecek. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne bağlı Halk Eğitim kurumları, 40 saatlik eğitimi başarı ile tamamlayanlara sertifikalarını verecek.

  4.jpg

  5 Temmuz 2014'ten sonra hijyen sertifikası olmayanlara 250 ile 1.000 TL arasında para cezası kesilecek. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra çalışanların eğitim seminerlerine büyük ilgi gösterdiğini belirten Konak Halk Eğitim Müdürü Yasin Öztürk, "Bu sertifikayı sokaktaki simitçi dahil, yiyecek ve içecek sektöründe hizmet veren herkes almak zorunda" dedi.

  2.jpg

  ÖZTÜRK'DEN 'KURSA KATILIN' ÇAĞRISI
  Öztürk, eğitim ve yönetmelikle ilgili şu bilgileri verdi:"İş yeri sahipleri, belirlenen esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkanlarıyla da verebiliyor. Bakanlık, hijyen eğitimine yönelik verilecek eğitim programlarını hazırladı. Halk sağlığı açısından risk oluşturduğu bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon etkenlerinin genel özellikleri uzman eğitimciler tarafından anlatılacak. Hangi iş kolunda nasıl bulaşmalar olabileceği veya halk sağlığının nasıl tehdit göreceği, hastalık belirtileri ve korunma yolları da öğretilecek konular arasında bulunuyor. Güzellik ve saç bakımı hizmetleri, pazarlama ve parakende, yiyecek ve içecek hizmetleri ile toplum sağlığını koruyucu hizmeti verenler bu sertifikayı almak zorunda. Sokaklarda simit satanlar bile bu sertifikayı almak zorunda. Sertifikayı almadan çalışanlara 250 ile 1000 TL arasında para cezası verilecek. Çalışanlara kursa katılma çağrısı yapıyoruz. 40 saat verilecek hijyen kursu ücretsiz olacak" dedi.


  3.jpg

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica