Sigortasız Çalıştırılan Uzman

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ıtır98 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ıtır98

  ıtır98 TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar herkese merhaba. yaklaşık 2 aydır bir OSGB de çalışmaktayım. işe başlarken bana dediler ki '' daha ruhsatımızı almadık, sizin sigortanızı OSGB nin ruhsatını alınca yapacağız'' , '' uzun sürmez, 1 ya da 2 hafta sürer'' dendi. ben de zaten o hafta OSGB ye uğramadığım için önemsemedim. bu arada onlara da dedim ki bu işin ruhsat almayla ilgisi yok, firmanın kurulumu yapıldı mı-yapıldı, bu OSGB ismiyle kaşe basıldı mı-basıldı, o halde siz de benim sigortamı pek ala yapabilirsiniz dedim ve konu kapandı. bunca lafın üzerine sigortam yapılmıştır dedim, ancak bugün kontrol ettim ve maalesef daha sigortamı yapmamışlar. öyle çok kızdım ki... bir de ben işletmelere gittiğimde en başta '' hemen arkadaşların sigortasını başlatın'' diye tehdit ediyorum, bizim OSGB ise benim primimi ödememiş!!!.
  Simdi size sormak isterim; bu OSGB nin daha ruhsatı yok, ve yaklaşık 30-40 yer ile sözleşme imzaladı, ben de bu imzalana yerlerin çalışmalarına başladım ve 3 işletmenin de risk değerlendirmesini yaptım ve 5-6 firmanın da eğitimlerini verdim. OSGB nin ruhsatı yok, iş almış,,, uzmanın sigortası yok, iş yapmış,,, böyle bir durumda benim yasal anlamda bir kusurum var mıdır? ruhsatını almadığını bile bile bi OSGB ile çalışmamın cezai bir getirisi var mıdır?
  Ayrıca bu firmadan ayrılmayı düşünüyorum, firmadan ayrıldıktan sonra, risk değerlendirmesini yaptığım 50nin üstünde ve 50 nin altındaki işletmelerde olabilecek herhangi bir kaza beni ne derece ilgilendirir?
  E devlet şifremle sisteme girip, adıma düzenlenen ( OSGB tarafından ) sözleşme var mı diye bakıyorum o da yok. sigortam yok, OSGB nin ruhsatı yok, adıma düzenlenen sözleşme yok... bu şartlarda benim yükümlülüğüm nedir ne yapmak gerekir???


   
 2. fatih_018

  fatih_018 TÜİSAG Üyesi  Sigortalı çalışmadığınız için kusurunuz yok gibi dursa da yapmış olduğunuz risk analizlerinden sorumlu tutulabilirsiniz. Çalıştığınız OSGB' nin yetki belgesi yoksa ne sizi çalıştırabilir nede çalıştığı firmalara fatura kesebilir. Eğitimde sıkıntı olacağını sanmıyorum eğitim verdiğiniz için size ceza kesecek halleri yok, ancak firma ateşle oynuyor sizin de hala aynı firmada sigortasız çalışıyor olmanız yapılacak incelemelerde belgenizin askıya alınması gibi sonuçlar çıkarabilir.
  Sigortalı çalışmadığınız için kusurunuz yok gibi dursa da yapmış olduğunuz risk analizlerinden sorumlu tutulabilirsiniz. Çalıştığınız OSGB' nin yetki belgesi yoksa ne sizi çalıştırabilir nede çalıştığı firmalara fatura kesebilir. Eğitimde sıkıntı olacağını sanmıyorum eğitim verdiğiniz için size ceza kesecek halleri yok, ancak firma ateşle oynuyor sizin de hala aynı firmada sigortasız çalışıyor olmanız yapılacak incelemelerde belgenizin askıya alınması gibi sonuçlar çıkarabilir.

   
  ıtır98 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Murat Bal

  Murat Bal TÜİSAG Üyesi

  sigortanız olmadan ilgili şirketlerin risk analizlerine imza mı attınız ?
  veya ÇSBG iş güvenliği uzmanı olarak orada çalıştığınızı kaydettiniz ama ÇSGB sizin sigortanızı kontrol etmedi mi ?
  şaka gibi bir durum. Küçük kazanç çıkarları için düşülen duruma bak. Allah sonumuzu hayır etsin.

     

   
 4. ıtır98

  ıtır98 TÜİSAG Üyesi

  Anladım Fatih Bey teşekkür ederim, sağolun.Bir de şunu sormak isterim; bahsetmiş olduğum OSGB den ayrılacağım, ayrılmamla ilgili yazıyı bakanlığa mı göndermem gerekir?Bu sözleşme fesihinin resmi kaynağı var ise ona göre yapmak isterim tabii.. ( bu arada OSGB ruhsatını almış, denetimden geçmiş-sigortasız çalıştırdığı iş yeri hekimi ve uzmanı olmasına rağmen de nasıl geçer onu da anlamadım, gelen denetçiler çalışanların sigortalarının yapılıp-yapılmadığını kontrol etmiyorlar mı acaba?)

   
 5. ıtır98

  ıtır98 TÜİSAG Üyesi

  Hayır Murat Bey, işin içinde bir art niyet olduğunu fark ettim ve kesinlikle imza atmadım sadece hazırlanmasına yardımcı oldum. ama ÇSGB nin sigortamı kontrol etmeden ( hem benim , hem işyeri hekiminin hem de diğer ofis personellerinin), OSGB nin nasıl ruhsattan geçtiğini de inanın anlamış değilim. şu anda da beni elimdeki işleri teslim etmediğim takdirde, maaşımı ödemeyecekleri gibi saçma bir hususla tehdit ediyorlar. Koca kafaların içindeki küçük beyinler maalesef idrak edemiyor; sigortasız çalıştırdığımız personel bizi şikayet ederse ''o zaman yanarız'' ı düşünemiyorlar. Ve şikayet edeceğim.

     

   
 6. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  merhaba, bahsettiğiniz OSGB istanbulda ise özelden ismini yazabilir misiniz. Böylece tepki olarak firmalara kendilerini önermez ve dış eğitimleri kendilerine verdirmem. Çünkü bazı firmalardan güvenilir OSGB ismi isteniyor benden. Bahsedilen OSGB nin ismini vermek istemem.
  Size de geçmiş olsun diyorum. Kazasız günler dilerim

   
 7. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Sözleşme yok,ruhsat yok,sigortanız yok,yani o yok bu yok.Hiç bir şey yok.Ama hiç bir şeyin olmaması sorumluluğu ortadan kaldıracağını sanmam.Burası Türkiye her şey olabilir.Allah göstermesin, en kötü tabloyu düşünecek olursak bir iş kazası olduğunda hakim,savcı mevzuata bakar iş güvenliği uzmanı yetki ve sorumluluklarına bakar ve değerlendirir.Yani ortada bir kaza var ise, kime hesap soracağım diye düşünürler.Ve bunu düşünürken de OSGB'nın ruhsatı yokmuş,uzmanın sigortası yokmuş,sözleşme yokmuş , ama ortada bir iş güvenliği uzmanı var deyip düşünürler.Yada madem o yok, bu yok, her şey yok hükmünde, o halde uzmanda yok ,yapılan bir şey de yok, diye değerlendirebilirler.Böyle bir konuda ,yargıtay kararı örnek bir şey var mı ,hiç duymadım.O yüzden ne dersek boş...Risk değerlendirmesi konusuna gelince de,iyi valla bizler bir risk analizi yapalım, yıllarca korkulu uyuyalım.Yok böyle bir şey.Siz analiz yaptıktan sonra, o işyerine farklı bir ekipman ya da sistem kuruldu diyelim ,olacak olayda gelip sizi mi bulacaklar ?Hiç sanmam...
   
  ıtır98 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica