Sigortalı Olduğunu Gösterir Belge.

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ozan35 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ozan35

  ozan35 TÜİSAG Üyesi  Çalıştığım yere çalışma için gelen taşeron firmalardan sigortalı olduklarını gösterir belge istiyorum fakat bir çok çeşitli belge getiriyorlar. (hizmet dökümü, sigortalı hizmet listesi, tahakkuk fişi, sigorta giriş belgesi vs..) İş kanuna göre bu belgelerden hangisi olası bir iş kazasında geçerli belge sayılmaktadır? Ayrıca tüm getirilen belgelerde içinde bulunduğumuz aya ait kayıtlar görünmüyor, bir önceki aya kadar görünüyor, ben çalışma için geldiği gün sigortalı olduğundan nasıl emin olabilirim? Belgelerin hukuken resmi olabilmesi için SGK şubelerinden yazılı onay olması gerekir mi?
  Kısacası ben iş yapacak adamın o anda sigortalı olup olmadığını hangi belgeyi/belgeleri getirdiğinde kesin olarak anlarım?
  İş güvenliği uzamanı olmadığım için tam hakim değilim konuya, basit bir soru olduğu için kusura bakmayın.


   
  AYKUT TEKİN bu yazıya teşekkür etti.
 2. iş güvenlik uzmanı değilseniz bu soruyu hangi sıfatla sorduğunuzu öğrenmek isterim?

   
 3. ozan35

  ozan35 TÜİSAG Üyesi

  Tabiki. Sayısı 50 den az olan bir firmada (12 kişiyiz toplamda) mühendisim. İş güvenliği uzmanı yeni kanuna kadar mecbur olmadığı için (bizim gibi şirketler için) taşeronlarla olan çalışmalara ben bakıyorum. Hukuki bir yaptırımı var mı aslında onu da bilmiyorum ama yoksa bile vicdani bir görev olarak gördüğüm için güvenlik ekipmanlarının olup olmadığı, sigortalı olup olmadıklarını kontrol ediyorum. O yüzden sordum soruyu.

     

   
 4. Çağdaş Özçam

  Çağdaş Özçam TÜİSAG Üyesi

  SGK hizmet dökümü var çarşaf liste...tüm çalışanlarının sigortalı olduğunu gösteren belge aylık olarak verilen..

  eğer yeni giriş yapılmışsa sigorta griş belgesi yeterli..

   
 5. ozan35

  ozan35 TÜİSAG Üyesi

  Ama hizmet dökümünde bir önceki ay görünüyor. örneğin mayıs ortasında çalışacak bir firma bu listeyi getirdiğinde nisan ayı primleri görünüyor ama mayıs görünmüyor. Eğer adam mayıs başı işten ayrıldıysa ya da sigortasını kapattırdıysa nasıl anlayacağız?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica