Sigortalı Olduğunu Gösterir Belge.

ozan35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Çalıştığım yere çalışma için gelen taşeron firmalardan sigortalı olduklarını gösterir belge istiyorum fakat bir çok çeşitli belge getiriyorlar. (hizmet dökümü, sigortalı hizmet listesi, tahakkuk fişi, sigorta giriş belgesi vs..) İş kanuna göre bu belgelerden hangisi olası bir iş kazasında geçerli belge sayılmaktadır? Ayrıca tüm getirilen belgelerde içinde bulunduğumuz aya ait kayıtlar görünmüyor, bir önceki aya kadar görünüyor, ben çalışma için geldiği gün sigortalı olduğundan nasıl emin olabilirim? Belgelerin hukuken resmi olabilmesi için SGK şubelerinden yazılı onay olması gerekir mi?
Kısacası ben iş yapacak adamın o anda sigortalı olup olmadığını hangi belgeyi/belgeleri getirdiğinde kesin olarak anlarım?
İş güvenliği uzamanı olmadığım için tam hakim değilim konuya, basit bir soru olduğu için kusura bakmayın.

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
iş güvenlik uzmanı değilseniz bu soruyu hangi sıfatla sorduğunuzu öğrenmek isterim?

ozan35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tabiki. Sayısı 50 den az olan bir firmada (12 kişiyiz toplamda) mühendisim. İş güvenliği uzmanı yeni kanuna kadar mecbur olmadığı için (bizim gibi şirketler için) taşeronlarla olan çalışmalara ben bakıyorum. Hukuki bir yaptırımı var mı aslında onu da bilmiyorum ama yoksa bile vicdani bir görev olarak gördüğüm için güvenlik ekipmanlarının olup olmadığı, sigortalı olup olmadıklarını kontrol ediyorum. O yüzden sordum soruyu.

Çağdaş Özçam

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
sgk hizmet dökümü var çarşaf liste...tüm çalışanlarının sigortalı olduğunu gösteren belge aylık olarak verilen..

eğer yeni giriş yapılmışsa sigorta griş belgesi yeterli..

ozan35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ama hizmet dökümünde bir önceki ay görünüyor. örneğin mayıs ortasında çalışacak bir firma bu listeyi getirdiğinde nisan ayı primleri görünüyor ama mayıs görünmüyor. Eğer adam mayıs başı işten ayrıldıysa ya da sigortasını kapattırdıysa nasıl anlayacağız?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.