Sıcak Bilgi 23 Kasım Sınavı 14 Aralık A Ertelendi

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında tunca amanvermez tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Başar KOYUNCU

  Başar KOYUNCU TÜİSAG Üyesi  mezuniyet tarihi olabılır 10 yıllık mesela :)


   
 2. emrah12

  emrah12 TÜİSAG Üyesi

  Peki ÇSGB bu tarihle ilgili bir bilgi vermiyor mu? arasak sorsak bilgi alamaz mıyız?

   
 3. ahmetderin

  ahmetderin TÜİSAG Üyesi

  bu prim günleri nerede yazıyor kaynagı ne?

     

   
 4. mithat kolunsa

  mithat kolunsa TÜİSAG Üyesi

  ISG sınavı ertelemesi açıköğretim arasınav tarihi ile aynı güne denk geldi. Hiç mi sınav takvimine bakılmaz. Anlamakta zorlanıyorum.

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 5. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  B'ye geçiş için 3000 B'den A'ya geçiş için ise 1500 iş günü gereklidir.
  Bu konuda en yetkili ağızdan verilen bilgileri paylaşıyorum.
  “ İş güvenliği uzmanlığı alanında belge alanlar arasından 12 bin kişi, Kasım ayındaki sınavda başarılı olursa yeni yıla işbaşı yaparak girecek. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, 'Ocak ayında uzman sayımız sekiz kat artmış olacak' dedi. İş sağlığı ve güvenliği mezunları sertifikaya en çok başvuranlar arasında bulunuyor. „
  İş kazaları ve meslek hastalıklarını en aza indirmek amacıyla hayata geçirilen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu için ihtiyaç duyulan iş güvenliği uzmanlığı alanında bugüne kadar belge alanların sayısı 34 bine ulaştı. Böylece belge alanların Kasım ayında yapılacak sınavda yüzde 40'ının başarılı olması halinde 12 bin uzman Ocak ayında işbaşı yapabilecek. Başarılı olamayanlara bir hak daha tanınacak ve Şubat ayında girilecek ikinci sınavla Mart ayında işbaşı yapma şansları doğacak. İş güvenliği uzmanlığı sertifikası için en fazla, kimya, maden, jeoloji, gıda mühendisleri ile iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları başvuruyor. Bu kişiler 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren tehlikeli, az tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan ve 6 milyona yaklaşan çalışanın bulunduğu 600 bin işyerinde uzman olarak görev alacak.

  A SINIFIN İŞİNİ C SINIFI YAPABİLECEK

  Bu işyerlerinde, 180 bini 'çok tehlikeli', 200 bini 'az tehlikeli', kalanları da 'tehlikeli' olarak sınıflandırıldı. Bunlardan çok tehlikeli grubunda A sınıf sertifikalı uzmanlar, az tehlikeli olanlarında B sınıfı, tehlikeli işyerlerinde de C sınıfı sertifikalı uzmanlar görev alacaklar. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, bin 800 prim günü bulunan B sınıfı sertifikalı uzmanlar ile 3 bin prim günü bulunan C sınıfı sertifikalı uzmanların çok tehlikeli sınıfına giren işyerlerinde görev alabileceğini söyledi. Genel Müdürlük yönetmelik değişikliği ile bin 500 prim günü olan C sınıfı uzmanı, sayıları 200 bini bulan 'az tehlikeli' işyerinde, B sınıfı sertifikalı uzman gibi görev alabilecek hale getirdi. Eğer C sertifikalı uzmanın 3 bin prim günü bulunuyorsa, bu kez 'çok tehlikeli' sınıfında yer alan ve A grubu sertifikalı uzmanın işini yapabilecek. Yine bin 800 pirim bulunan B sınıfı uzman da A sınıfı uzmanın görevlerini üstlenebilecek.

  Kasım ve Şubat aylarında sınav olacak

  Her uzmanın iki sınav hakkının bulunduğunu belirten Özer, 'Yönetmelik değişikliğini yaptık. Kasım 2013'te, Şubat ve Mayıs 2014 tarihlerinde birer imtihan yapacağız. Böylece en az 30 bin kişi Kasım ayında B veya A sınıfı belgeye sahip olanların statüsüne girme hakkı elde edecek. Eğer bu sınava girenlerin yüzde 40'ı başarılı olur ise bu da 12 bin uzmanın B veya A sınıfı belgeye sahip olacağı anlamına gelir. Mevcut halde de bin 500 uzmanımız var. Ocak ayında 180 bin çok tehlikeli işyerinin olduğu sahaya 12 bin uzman girdiğinde ise bugünkü rakamı 8 misli artırmış olacağız' diye konuştu.

     

   
 6. filizsel

  filizsel TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar kusura bakmayın cidden anlayamadım şu meseleyi. ağustos 2013 te sınava girmiş yada mayısta girmiş veya geçen sene girmiş olan bir kişi c sınıfı iş güvenliği uzmanı oluyor en az 3-4 yıl çalışıp eğitim kurumundan eğitim alıp bir üst yani B ye geçiş için sınav hakkına sahip olmuyor du. Bu prim gün sayısı neye göre bugüne kadar hangi iş olursa olsun SGK ya yatan prim gün sayısı mı yoksa iş güvenliği uzmanı olduktan sonra SGK ya yatan prim gün sayısı mı?Ben geçen yıl belgemi aldım mayıs sınavına girmiştim. ve ağustos 2012 yılında iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaya başladım yani 420 gün gibi bir gün var lakin 10 yıllık skg lı bir çalışanım hangisi baz alınacak. bilgi verirseniz sevinirim.

   
 7. efe64

  efe64 TÜİSAG Üyesi

  çalışmaya başlayın ben başladım :)
   
 8. zacnider

  zacnider TÜİSAG Üyesi

  Kendi soylediginizi kendiniz çürütüyorsunuz ne guzel :)   
  Last edited by a moderator: 10 Ekim 2013
  Emre Öztaş ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 9. teknik öğretmen

  teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

  Kemal bey cümlenizin başlangıcı ile sonu tutmuyor. Cümlenizin başında B'ye geçiş için 3000 B'den A'ya geçiş için ise 1500 iş günü gereklidir yazıyorsunuz. Yazının altında bu kez 1500 günü olan C ler B sınıfı sınavına girebilecek yazıyorsunuz. İnsanları yanılgıya düşürmeyin düzeltme yapın bence.

     

   
  Emre Öztaş ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 10. teknik öğretmen

  teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

  Sayın ÇELEN, C sınıfı uzmanlıktan B sınıfa uzmanlığa geçişte 3000 iş günü isterlerse (sizin deyiminizle) C den A ya geçişte 6000 prim günü falan istenir sanırım. Sizin tartışmasız dediğiniz bu konu ile ilgili hakikaten tartışmaya gerek bile yok.   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 11. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  "(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."


  arkadaşlar bu maddeden ağustosta sınavı geçenler sınıf atlama sınavına giremez anlamı çıkmıyor ki. bu ek madde 1 yıl içinde uygulanacak anlamı çıkıyor. 1 yıl içinde uygulanmazsa yürürlükten kalkıyor anlamında. niyeyse bazı bencil uzmanlar bunu başka türlü değerlendirip rakip görüyor diğerlerini. bu sınıf atlama sınavlarına kasım sınavında c olan uzmanlarda dahil olacaktır. bir yıl içinde yapılacak en az 2 sınava tüm c uzmanları dahildir. yanlış değerlendirmeyin bu maddeyi   
  ISGurusu, ilker1959, Ali Üstün ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. Ersin K

  Ersin K TÜİSAG Üyesi

  Kemal bey C den A ya geçiş yokmu?

   
 13. ISG_Ce

  ISG_Ce TÜİSAG Üyesi

  sınav merkezlerine bakin, ist bursa izmir ... bunlardan birtanesinin yerine Erzurum olsa daha iyi olmazmiydi..
  topa tutmak lazim bunlari
   
  ISGurusu, ilker1959, Ali Üstün ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. hamza yüzüak

  hamza yüzüak TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar şu gereksiz sorulara takılmayın. 2 agustos 2013- 2 ağustos 2014 arasında 1 yıl içinde her belgesi olana 2 sınav hakkı veriliyor. Ör; diyelimki belgesi olmayan bir kişi 14 aralıkta sınava girip c belgesi alırsa vede 3000 gün pirimi varsa 2014 te yapılacak 2 ağustos öncesi sınavlardan 2 tanesine girip A belgesi alabilir

   
  ISGurusu, Ali Üstün ve MNalbant bu yazıya teşekkür etti.
 15. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Tunca bey;
  Sizce uzmanlık belgesini almış olan uzmanın, uzman olarak isg katip üzerinden sözleşme yapmış olmak gibi bir şart var mıdır?   
 16. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Taslakta böyle bir şart var mıdır acaba?

   
 17. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  işletmelerde işçiden fazla isg uzmanları olacak demedi demeyin ayağa düştü bu iş bu meslek.

   
 18. aylin salihoğlu

  aylin salihoğlu TÜİSAG Üyesi

  Emekli olanlarda girer diyorsunuzda her emeklinin c sertifikasimi var simdi kursa gitseler mayisa alirlar ki o zamanda gecis sinavi haklari biter mayis sinavini gecene bu hak verilip agustosta gecene verilmezse cok sacma olur

   
 19. eengin

  eengin TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar nacizane görüşüm şu
  1500 prim günü olanlar B den A ya
  1800 günü olanlar C den B ye
  3000 ve üstü prim günü olanlar C den A ya girebilecekler
  ben bu şekilde yorumladım

   
  zafer1958 bu yazıya teşekkür etti.
 20. c İsg uzmanı

  c İsg uzmanı TÜİSAG Üyesi

  Burası Türkiye

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica