Bilgilendirme - Sgk E-bildirge Sırasında Isgu Belge No Zorunluluğu.. | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Sgk E-bildirge Sırasında Isgu Belge No Zorunluluğu..

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında Ali Üstün tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi  Merhabalar Arkadaşlar,
  isgu çalıştırma zorunluluğu olan şirketlerde (50 ve üstü) yasa yürürlüğe girdiğinden beri firmalar SGK primlerini yatırmak için e-bildirge verirken isgu belge no girmek zorundaymış. Bunu bir mali müşavir tanıdığım söyledi. Ardından kurumsal bir firmada çalışan arkadaşıma sordum. evet biz bildirge yaparken isgu muzun adı çıkıyor dedi.
  Peki bu nedemek? e-bildirge sırasında isgu yoksa SGK primlerini ödeyemiyorlar. Böylece firmaların yana yakıla isgu bulmaları gerekecek.
  Şimdi, 1 ocakta 50 ve altı tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta isgu çalıştırma zorunluluğu devreye girdiğine göre, bu zorunluluk bu firmalar içinde geçerli olacak mı? Olacaksa şubat primleri yatarken sistemde zorunluluk ibaresi çıkabilir dedi müşavir arkadaşım. Bununla ilgili SGK dan bilgilendirme istedim.
  Bana çok alakasız bir yanıt geldi.
  işte yolladığım e-posta ve yanıtı:

  Soru : Sayın Yetkili, Bilindiği üzere 6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasası kapsamında 50 ve daha az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri için iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu 1 ocak 2014 tarihi itibarıyla başmaıştır. Bu kapsamda, SGK prim borcu ödeme sırasında iş verenlerin iş yerlerinde çalıştırdıkları isgu belge no girme zorunluluğu olacağına ve bu belge numarasını giremeyen iş verenlerin prim borçlarını ödeyemeyeceklerine dair bir duyum aldım. Bu duyumun hem doğru olup olmadığını hemde doğru ise ne zaman işleme konacağı hakkında tarafıma bilgi verilmesini saygılarımla arz eder iyi çalışmalar dilerim.
  Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
  6331 sayılı Knun uyarınca , 1-9 sigortalı çalıştıran ve tehlikeli /ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YERALAN İŞYERLERİNİN İŞ SAĞLIGI HİZMETLERİNİN 24/12/2013 Tarihli ve 28861 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan işsağlığı ve Güvenliği hizmetlerin desteklenmesi hakkında yönetmelik hükümlerinde öngörülen kısmının Devlet tarafından KARŞILANMASI YÖNÜNDE DÜZENLEME BULUNMAKTADIR.İşsaglığı ve Güvenliği hizmetlerinin karşılanmasına ilişkin usul ve asaslar hakkında tebliğ çalışmaları ise devam etmektedir.
  Bilgilerinizi rica ederiz.
  Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
  Bilgi Edinme Birimi   
 2. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu konu aslında çok önemli.. gerekirse herkes SGK ya yukardaki soru cümlesini yollayabilir mi? zira bu e-bildirge sırasında isgu belge no (sertifika) zorunluluğu gelirse kimse iş aramak zorunda kalmaz.. :alkış:

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica