Soru Sezonluk Personeller Için Sağlık Raporu Alınması

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Cevahirim tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Cevahirim

  Cevahirim TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar;

  Sezonluk çalışan personel az tehlikeli sınıfta ki işletmede diyelim ki 6 ay çalışıyor ve işten ayrılıyor, bir sonraki sene sezonda tekrar işbaşı yapacak ise bu personelden ikinci sene sağlık raporu alınması gerekiyor mu?
  Eğer sağlık raporu alınacak ise hangi tetkikler talep edilmesi gerekir, her sene akciğer grafisi ve tam kan sayımı talep edilmeli midir?

  Yardımlarınız için teşekkürler.


   
 2. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  Çalışan her işe girişte ve her işbaşında (yıllık izin ,rapor, işten ayrılma gibi) mutlaka işyeri hekimi tarafından yeniden görülüp(muayene)değerlendirilmelidir. Çalıştığı tehlike sınıfına ve görevine göre laboratuar tetkikleri tekrar istenebilir. Çünkü bu süre içerisinde hastalanmış veya enfeksiyon kapmış olabilir. Ayrıca meslek hastalığı belirtileri başlamış olabilir. Ayrıca bir yıl içerisinde ve de işyeri hekiminin isteği üzerine periyodik muayeneler mutlaka yapılmalıdır. Bu laboratuar tetkiklerinde kan grubu , tetanoz aşısı (tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta), hemogram (kan sayımı),akciğer grafisi, solunum fonksiyon testi, odyometri (kulak testi),ve çalışılan yere göre tam idrar testi, karaciğer fonksiyon testi, böbrek testleri, göz muayenesi gibi testler istenmelidir. İşverenin bu tetkikleri yaptırmak istememesi sonucu çalışanda meslek hastalığı (iş kazası dahil) görülmesi, ileride çok ciddi maddi manevi sıkıntılar yaratacaktır kanaatindeyim. Hiçbir çalışan işe giriş sağlık raporu olmadan çalıştırılamaz ve işe başlatılamaz. (Kamu ve özel)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica