Bilgilendirme - Seramik Sektörü Genel Bilgi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Seramik Sektörü Genel Bilgi

Konu, 'Cam, Porselen ve Seramik Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  SERAMİK SEKTÖRÜ GENEL BİLGİ
  Genellikle kil minerallerinden yapılan, plastik hamurun şekil verilip, pişirilmesiyle elde edilen çanak çömlek gibi kaplar, testiler, tuğla ve kiremit gibi düşük sıcaklıkta yumuşak pişirilmiş toprak eşya ve yüksek sıcaklıkta sert pişirilmiş olan porselen eşyanın tamamına seramik denir.
  Genellikle evlerde kullanılan seramiklerin %55’i kil, %35’i silika kumu ve %10’u kalsiyum karbonattan oluşmaktadır. Bu bileşimler, hamur haline getirlip şekil verildikten sonra, 1000 ve 1500 derece gibi çok yüksek sıcaklıklarda pişirilirler.
  Pişirilmiş toprak kapların daha dayanıklı olduğu, çok eskiden de bilindiği için seramik kültürünün tarihi çok eskilere dayanır. Seramikler, metal olan ve olmayan elementlerden meydana gelen bileşikler olarak da tanımlanabilir. Sert, kırılgan ancak yüksek sıcaklığa son derece dayanıklıdır. Seramikler, sıcaklığa dayanıklı ve iyi birer yalıtkan olduklarından endüstrinin de birçok alanında kullanılırlar.
  Seramik bir ürün olan porselen kelimesi, sadece hediyelik eşyaları veya lüks yeme-içme takımlarını içermez. Porselen; ısıya dayanıklılığı, elektriği izole edebilmesi gibi özellikleri keşfedildikten sonra kimya, elektrik ve mutfak eşyaları sektörlerinde yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.
  İnşaat malzemeleri olan tuğla ve kiremit de, birer seramik ürünüdür. Aynı zaman da banyolar, tuvaletler ve mutfaklarda zemin malzemeleri olarak kullanılan seramikler de, yine inşaat sektörünün olmazsa olmaz malzemeleridir.
  Son derece önemli ve ayırtedici fiziksel, mekanik ve elektronik özellikleri olan ve ikame edilmesi mümkün olmayan, -ileri teknoloji seramikleri, mühendislik seramikleri, ince seramikler ve yapısal seramikler-, bugün kimya, petro-kimya, uzay-havacılık, makina, metal kesme ve işleme, otomotiv, silah, tekstil, elektrik-elektronik, optik, elektro-optik, tıp ve bilgisayar endüstrilerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.
  Kaynak : http://www.isguvenligi.net


   
  kıvırcık777 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica