SEL VE SU BASKININDA ACİL DURUM UYGULAMA PLANI

Konu, 'Acil Durum Eylem Planları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  SEL VE SU BASKININDA ACİL DURUM UYGULAMA PLANI ektedir.


   

  Ekli Dosyalar:

 2. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Sel ve Su baskınları içerisinde bir çok tehlikeyi barındıran olaylardır.
  Bu tür olaylara karşı işletmeler kesinlikle kendilerini hazırlamaları gerekmektedir.
  Ancak işletmelere baktığımızda Acil Durum Planlarında geçen bu riske karşı sadece evrak üzerinde yazışmalar yapmakta oldukları ancak uygulamaya dönük hiç bir çalışma yapmadıklarını görmekteyiz.
  Bu tür olaylara örneklerine canlı şahit olmaktayız. Malumunuz haberlerde bu konular defalarca karşımıza gelmekte...
  Ancak dediğim gibi işletme yetkilileri ve bu işin sorumluları maalesef işletmelerini bu tür durumlara karşı hazırlamamaktadır.
  Ne tatbikat öncesi ne tatbikatlarında bu konulara değinilmemektedir. İşletmelerinde bu durumlara karşı hazırlıkları nedir?İmkan ve kabiliyetleri nelerdir? İncelenmemekte ve bilgilendirilmemektedir. Özellikle deniz kenarlarında, dere kenarları veya yataklarına yakın yerlerde, önceden bu tür olayları yaşamış alanlarda ikame eden işletmelerde bu tür hazırlık planlamalarının yapılması gerekmektedir.
  Bir çok olaylarımız da yaşadığımız işletmelerin çatılarının fırtınada uçtuğu, aşırı yağmurdan işletme içerisine suların bastığı hemde bu alanların Otel, Motel veya Hastane gibi insan yoğunluğu olan alanlar olduğuna şahit olmaktayız.
  Bence bu tür olaylara karşı kesinlikle görev tanımlarını yapılacak uygulamalardaki talimatları, personel bilgilerini, malzeme ve ekipmanların iyi ve bilinçli planlamalarının yapılması gerekmektedir.
  Bu sebeple eğitimler ve uygulamalara lütfen dikkat edelim. Almış olmak adına eğitimler almayalım vermeyelim....
  Bu durumları yaşadığımız örnek haberler;
  İstanbul'da sel felaketi: 31 ölü

  Dün Trakya'yı esir alan ve 7 cana mal olan felaket bugün İstanbul'u vurdu. Marmara Bölgesi, 17 Ağustos depreminden beri ilk kez bu boyutta bir felaket yaşıyor. Pameks Tekstil Fabrikası'na servisle gelen 7 kadın çalışan bir anda sele kapıldı. İkitelli TIR parkında uyuyan 6 şoför uykularında can verdi. İkitelli ve Halkalı'da 8 ceset bulundu. Dün de Çatalca ve Silivri'de 3 kişi hayatını kaybetmişti. İki günde 31 can alan felaket havalimanına ulaşımı felç etti. 9 kişi ise kayıp...

  [​IMG]

  http://www.vidivodo.com/video/istanbul-sel-alarmi/308605
  Haldun S.

   
  UĞUR DURSUN ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica