Şantiyede Banyo

Konu, 'Hataları Bul (Pratik yapma alanı)' kısmında soneleman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. soneleman

  soneleman TÜİSAG Üyesi  Şantiyede eğer duş alma yeri bulunmuyorsa durum ne olmalı ? Aşağıdaki gibi bir çözüm sizce uygunmu ? :)

  [​IMG]


   
 2. gbrjcksn

  gbrjcksn TÜİSAG Üyesi

  burada tek risk bana göre, röntgenlendiğini öğrenip çalışma arkadaşına zarar vermesidir.:D gerçekten böyle bir şeyle karşılaşsam nasıl tepki verirdim bilemiyorum. in çabuk oradan aşağıya da diyemezsin. inememesi daha hayırlı böyle bir durumda

   
 3. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Sözün bittiği yerdeyiz.Yurdum şantiyeci insanının ,pratik zekası.Elektrik tehlikesi yok.Suya elektirk akımı geçme ihtimalide yok.Sadece yıldırım, kovanın metal aksamına düşebilir.Bunun için kova yanına topraklama ve paratoner yapılabilir.Kova altında yanan ateş ,etrafa sıçramasın diye etrafı çevrilebilir.Kova içerisine ,adamın kenara astığı giysi poşetleri düşmesin diye kova kenarına ağ çekilebilir.Adama baret giydiremeyiz ,çünki zaten kafasını yıkıyor.İş makinası yanına, uyarı levhası yerleştirilebilir.İş makinası kovasında yıkanmak yasaktır şeklinde.Bu adama kesin iş makinası kovasına personel binemez şeklinde talimat okutulmuş ve imzalatılmıştır.Demek ki talimata ,kova içinde yıkanılmaz da eklemek gerekirmiş. Bu arkadaşa eğitim falan da vermeye gerek yok,zaten akıllı ve pratik zekalı.Yapılacak tek şey :İş Makinası G -sınıf operatörlük belgesi sorgulanabilir.

     

   
 4. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Prefabrik duş ünitesine ne dersiniz :) Jakuzili :) Duş alacak yer yoksa burada çalışanı ya da operatörü suçlamak ne kadar doğru olur sizce. İşverende bir anormallik yok mu ? Şartlar ne olursa olsun işveren yatacak yer, duş ve wc gibi gereksinimleri karşılamak zorunda.

   
 5. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Şartlar ne olursa olsun diyorsunuz haklısınız da.Dağ başlarında öyle şantiyeler gördümki.Adamlar elektrik çekse en yakın köy 30 km.Maden ocakları.Eğim fazla.Az yağmur yağsa hiç bir araç inip ,çıkamaz.Jeneratör çözüm ama kalıcı çözüm değil.Şantiyelere su taşıma ile oluyor.Eğer su sondajı yapılıp su bulunamadıysa.Hep de iş verenleri suçlamayalım.Şartlar ve şantiye yerlerinide görmek ,bilmek lazım.Ben dağda çalıştım değil banyo ,içmeye su bulamıyorduk.Kar yağınca yattıgımız konteynerın kapısı 2 metre kar yağdığı için açılmıyordu.Mahsur kalıyorduk.Kepçe çağırıp bıçak vurdururduk.Hadi dışarı çıktık diyelim uzaktan gelen kurt ulumaları insanı tekrar konteyner içine hapsediyor.Yani fotodaki arkadaş yine şanslı.Bir çok şantiyelere göre...

     

   
 6. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  şantiyelerle ilgili olarak iş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde bina ve müştemilatlarıyla ilgili madde var. işçiler için duşluklar yapılmak zorunludur. her ne olursa olsun fotoğraftaki işçinin yaptığı doğru değildir.

   
 7. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Siz işveren gibi düşünüyorsunuz ben iş güvenliği uzmanı olarak düşünüyorum :) İşveren işçiyi ne kadar düşünürse ben işvereni o kadar düşünürüm . Aksi halde elimdeki bütün kozları kullanırım. Gerisi işverenin bileceği iş. Burada suçlu aramıyoruz tartıştığımız konu yapılması gereken nedir ona karar vermek. Ben diyorum ki kaynağında çözelim işi. Başka bir yolu varsa siz söyleyin. Hep de iş verenleri suçlamayalım ne demek burada suçlanacak son kişi işçi. işveren tüm bu çalışmaları bizim hayrımıza yapmıyor para kazanmak için yapıyor ve yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Açıp tüzüğü okuyun duşlarla ilgili ne kadar teferruatlı maddeler olduğunu görünce önemini kavrayıp ondan sonra yorumunuza devam edersiniz . Kanunu tüzüğü bırakın bu insani bir gereksinimdir. Fotoğrafa iyi bakın lütfen... Size tavsiyem sağlık ve güvenliğe işveren gözüyle bakmaya başladıysanız bu işi bırakın :) Zira o işyerinde hiç bir risk yoktur :)
   
 8. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Ben işveren gözüyle bakmıyorum.Yaşadıklarımı ,gördüklerimi anlattım.Ve yorumladım.Siz yanlış algılamışsınız.Bana tüzük okuyun ondan sonra yorum yapın şeklinde yazamazsınız. Hayatım kanun,yönetmelik.tüzük okumakla geçti.Neyin ne olduğunuda iyi bilirim.Kimin gözüyle,nereye bakıp iş bırakacağımada siz tavsiyede bulunamazsınız.Siz sanırım asfalt üzerinde,çarşı içerisinde şantiyeler ve iş yerleri görmüşsünüz.Zor şartlarda iş verenlik ve uzmanlık görseydiniz anlardınız.Olayı tüzük okumaya şuraya,buraya bağlamaya çalışmayın.Ben yazımda işverenden yanayım anlamına gelen cümlem yok.Çok zor şartlarda bu işlerin zorluğuna değindim.Yoksa tabiki her şeyden önce insan ve sağlığı,insana değer vermek...   
 9. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Hep de işvereni suçlamayalım diyorsunuz, kimi suçlayalım :) Alt tarafı bir duş kabini yapamayan işverene işçi çalıştıran denmez işçi sömüren denir. Konuyu farklı yerlere bağlayan sizsiniz kurt ulamaları kar kış vb. Bahsettiğimiz konu çok vahim bir durum değil. Dediğim gibi alt tarafı bir duş kabini yaptıracak işveren. Bakın fotoğrafta su , sabun, ateş var sadece duş kabini eksik çok zor bir şey değil :) Sizin öneriniz nedir bu konuyla ilgili.

     

   
 10. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayın Marble bu dediğin sene 1900 sanırım hani gökdelenleri yaparken her katta 1 ölü fazlası olmasın denen zamanlar. Yoksa ekskavatör ve JCB bulunduğu günden beri böyle şantiye kalmamalı kaldıysa burda İSG uzmanı olmamalı vardıysa da bunu ballandıra ballandıra anlatmamalı ben o şantiyede hiç bir işe yaramıyodum demeli. Benim bildiğim maden şantiyesine kamyon ulaşır ve taşıtın ulaştığı her yere de su da elektrik de ulaşır. Bu anlattığın eksiklikler için sadece işveren para harcamak istemiyodu de şartlar deme. Yoksa şu an ne dağ başlarında allahın unuttuğu yerlerde baraj ve maden şantiyeleri var ve sosyal imkanları 5 yıldızlı otel gibi....   
 11. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Bu dediğim sene 2010.Bilen ve yaşayan bilir.Kamyon ulaşır ,yaşıt ulaşır evet ama hava iyiyken ulaşır.Arkadaşım herkes yaşadığını bilir.Bu şantiye ermenekte toros dağları tepesindeydi.Gelirsen görür ulaşman içinde şantiyeyı ararsın araç kımıyor kepçeyi yollayın diye.Eğim 40 derece.Araç çıkamayıncada işveren her imkanı denedi şantiyeye ekmek ulaştırmak için ama olmadı.Millet 3 gün kuru ekmek yedi.Sizin mantıga göre işveren helikopter kıralayacak ve şantiyeye ekmek ulaştırcak değilmi.Fazla uzatmayın herkes yaşadığını bilir.Sen bir şantiyede yemekten sonra yatacağın yere yürürken domuz sürüsüyle karşılaştın mı?Kar tatili verildiğinde asfalta kepçeyle indin mi?Ücra yerler madencilikte var var,sen görmemişsin.Yaşayanlara sor anlatırlar...Herkes işine baksın diyorum.Saygılar diyorum...   
 12. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Bilip bilmedende milleti yargılamayın.Bişilerin yarışına girmeyin.Ben böyle yerlerde şantiye şefliği yaptım.Zaten oralara gidip hizmet verecek ne bireysel ,nede OSGB tanırım...Sen bizi sanırım orda iş güvenliği uzmanlığı yaptığımı sandım.Oralarda iş güvenliğinden önce milletin düşündüğü daha başka şeyle vardı.Ekmek bulmak,yatacak yer ayarlamak v.b.Ayrıca beni tanımıyon,işvereni tanımıyon para harcamak ıstemıyordu gibi de bilip bilmeden konuşmayınız.Kalkıp burada iş verenın neler yaptıgını neler harcadıgını anlatacak değiliz.Bilen biliyor.Ayrıca ben işverenden yana falan da değilim.Biz bir zorluğa değindik burada.Siz farklı algılama peşinde,olayı başka yerlere çekme peşindesınız.Uzatmayalım,herkes işine gücüne baksın.

   
 13. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım benim yorumum bu fotoya değil.Genel bişi yazdık.Yaşadıgımızla ilgili.Duş kabini tabiki yapılır.Biz ne anlatıyoz,sen nerelerdesın.Neyse Allah işinizi rast getirsin.
   
 14. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayın Marble bende çok uzatmak istemiyorum konuyu sene 2010 da Şili'de adamlar madendeki göcükten 2500 metre derinlikten 40 işçisini dünyadan yardım almadan sapa sağlam çıkartabiliyor. Ki burda herkese sorsan Türkiye Şili'den 5 gömlek üstün bir ülke Şili 3. dünya ülkesi der. Biz 100 metrede göçük olduğunda sadece Fatiha okuyup cesetlere ne zaman ulaşırız da ailelerine teslim ederiz diye bakıyoruz. Sen de gelmiş burda teknik bi personel olarak ne çektiğini orda olan bilir siz bilmezsiniz diyosun. İşveren elinden geleni yaptı diyosun bide bilip bilmeden konusmayın diye millete laf atıosun. Ama zaten ordaki işverenin de senin gibi şantiye şefine ve işçilere ihtiyacı var fazla sorgulamasın ekmek niye buraya ulaşamıyor diye sormasın kar kış kıyamet desin allahın işidir karışılmaz desin çalışmaya devam etsin. Yoksa başka biri gelse sorgular nası ekmek çıkmaz lan benim paletli iş makinalarım ne iş yapıyo neden benim 7/24 kar temizleyen ekibim ve makinalarım yok neden bu yolun eğimini makinalarla ve dağı delerek azaltmıyoruz diye.. Yani sonuçta sen orda ne çektiğimi ben bilirim siz bilmeden konusmayın dersin bende üretimi durdurur elimdeki tüm iş makinalarını kar temizlemeye gönderir paletlilerle ne yapar eder ekmeğe ulaşır hatta bidaha sıkıntı yaşamıyım diye madene fırın ve un yağ stoğu yaptırırım bidaha sıkıntıya düşmiyim diye. Hatta bide şantiyeye kar ambulansı aldırırım ki o havalarda birine bişey olursa iş makinasına gerek kalmadan en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırıyım diye. Ama eminim 2010 senesinde kar ambulansı da yoktur veya senin dediğin gibi ermenekte torosun tepesine çıkacak kar ambulansını henüz keşfedememişlerdir. Ama yerin 2500 metre altındaki işçileri kurtarabilecek köstebek keşfedilmişti o arada bilgine.

   
 15. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Ok arkadaşım ,Bende uzatmıyorum.Konu amacından sapmaya başladı.Paletli iş makinası ile ekmek almak için yola inin diyen birisi ile karşı karşıyayım.Olur asfalta 25 km yürütürüz ekskavatörü.Etrafında madenci arkadaş varsa sor?Ekskavatörü o kadar mesafeye yürüten insan varsa madenci değildir.Meslektaşımda olamaz.   
 16. firstlight

  firstlight TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica