Bilgilendirme Şantiye Güvenlik Ağları Ve Ağ Sistemleri

Konu, 'İnşaat ve Yapı Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Sirac İş Güvenliği tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Sirac İş Güvenliği

  Sirac İş Güvenliği TÜİSAG Üyesi  Şantiye ortamında,yüksekten düşme konusunda tek alternatiftir.Detaylı açıklama isteyenler lütfen soru yöneltsinler.helicopter-safety-netting.gif


   
 2. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  güvenliği ağları montaj kuralları nedir ? çalışılan bölümden ne kadar aşağı da olmalıdır? güvenlik ağına düşen çalışan buradan nasıl alınır ? toplu düşmelerde kaç kg ağırlığa dayanabilir ?

   
 3. Sirac İş Güvenliği

  Sirac İş Güvenliği TÜİSAG Üyesi

  Tünel kalıp sistemlerinde ,bina dışına 7 metre açıklığında, normal kalıp sistemlerinde bina dışına 4 mt açıklığında olmalıdır.300 KN yüke dayanabilecek, minimum 60 x 60 3-4 mm kalınlığında ayaklar ve uygun bağlantı elemanlarıyla ankraj yapılmalı, 10 x 10 göz aralığında 6 mm kalınlığında el örgüsü baklava dilimli ağ kullanılmalıdır. Güvenlk ağı kapanabilir özelliğe sahip olduğundan düşen çalışan eğer bayılmış ise, ağ kapatılarak ağdan çekilebilir. Genelde düşenler kısa bir baygınlığın ardından,kendileri ağdan kata çıkarlar. Ağ montajı ile yükselen kat arası minimum 6 maksimum 12 metre olmalıdır. Toplu düşmelerdede ağın 3-4-5 personele kadar taşıma kapasitesi vardır.

     

   
  MELDA NİŞANCI, Real ve kılıcaslan bu yazıya teşekkür etti.
 4. Sirac İş Güvenliği

  Sirac İş Güvenliği TÜİSAG Üyesi

  Ağlar sadece dış cephede değil,merdiven boşluğu-asansör ve şaft boşluklarıyla,galeri boşluğu kapamalarında yatay ve dikey alanlarda kullanılır.Örnek fotları sirac iş güvenliği olarak aratarak facebook sayfamızda görebilirsiniz.

   
 5. javay

  javay TÜİSAG Üyesi

  güvenlik ağlarında özellikle bina köşelerinede yapılmaısnı sağlayın bazı ağ yapan firmalara köşeler zor geldiği için yapmıyor , ağları asansör ve merdiven aralarına yapmanız gerekiyor ve ort. 3 katta bir 9m mümkünse 10 x10 luk file gözleri olmalı elle atılan dügümlerde göz aralıkları değişiyor elinizle gözleri kontrol edin çekiştirnden sağından solundan gözün şeklinin değişmemesi gerekiyor, birleşme noktaları birbirinin içinden geçenler iyi, ayrıca file üzerine daha az aralıklı ek bir filede koyabilrisiniz.

     

   
  MELDA NİŞANCI ve kılıcaslan bu yazıya teşekkür etti.
 6. kenan.1234

  kenan.1234 TÜİSAG Üyesi

  55 x 20 metre genişliğinde bir bina için kurulacak platformun maliyeti nedir acaba? (platform, file ve işçilik dahil) Bu ebatlarda 9 blok olan bir şantiye için çözüm arayışı içindeyiz, yardımcı olursanız çok sevinirim

   
 7. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  kaç metreden itibaren güvenlik ağı konulmalı?
   
 8. buraksnlr

  buraksnlr TÜİSAG Üyesi

  ANKARA DA Güvenlik ağı yaptırmak isterseniz, daha önce yaptırdığım firma var.YARDIMCI OLABİLİRİM.   
  Last edited by a moderator: 9 Ağustos 2014
 9. FEİ

  FEİ TÜİSAG Üyesi

  Güvenlik ağları sadece düşen çalışanları kurtarmak için mi kullanılmalı yoksa inşaat koruma fileleri yeterli midir peki?

     

   
 10. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  Benim dere ıslah çalışması yapan bir firmam var. Şu an kuru olan dere içine yaklaşık 10 m yükseklik ve 2-3 m genişlikte taştan bent (duvar) örüyorlar. Duvar üstünde çalışanları korumak için acaba ağ sistemi kurulumu yapılabilir mi? Taş duvar üstünde aynı anda çalışan en az 10-15 çalışan oluyor...   
 11. buraksnlr

  buraksnlr TÜİSAG Üyesi

  Güvenlik ağları, çalışanı yüksekten düşme veya üzerine malzeme düşmesini engellemek amaçlı kullanılır, bahsettiğiniz filenin, bu iki amacı yerine getirip getirmediğine bakılması gerekir.   
  FEİ bu yazıya teşekkür etti.
 12. buraksnlr

  buraksnlr TÜİSAG Üyesi

  Dere ıslahında kullandığımız taşlara delme işlemi yapmak gerekecektir ama delmeden yapmak için projeye bu konuyla ilgili ekleme yapılması gerekecektir. Bence yapılabilir. Ama dediğim gibi planlamak gerekir eğer taşların delinmesinde sakınca varsa tabiki

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. iş güvenliği filesi

Yandex.Metrica